Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133688 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60087 - Boks.
58323 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48886 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36312 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
NINJUTSU
Ninjutsu'nun tarihi her zaman anlatıldığı gibi tam olarak bilinmemektedir. Dilden dile değişik tarihler söylenmiştir. Ninjutsu'nun tarihi adı gibi gizli kalmıştır. Ama bilinen tarihler, MS.1300 ve 1600 yılları arasıdır. O dönemdeki ninjalardan sadece bazı kitaplar ve çizilmiş resimler kalmıştır.

Ninjutsu'nun tarihi her zaman anlatıldığı gibi tam olarak bilinmemektedir. Dilden dile değişik tarihler söylenmiştir. Ninjutsu'nun tarihi adı gibi gizli kalmıştır. Ama bilinen tarihler, MS.1300 ve 1600 yılları arasıdır. O dönemdeki ninjalardan sadece bazı kitaplar ve çizilmiş resimler kalmıştır. Onlardan sonra gelen nesil o kitaplardan ve resimlerden esinlenerek ninja teknikleri geliştirmişlerdir ve nesilden nesile gelen bazı hocalardan faydalanılmıştır. Ninjutsu'nun ilk çalışılan ryuları "İga" ve "Koga" ryularıdır.

-İga ve Koga Ninjalar-

Ninjutsu onlar için bir yaşam felsefesi, hayatlarının her döneminde kullandıkları bir anahtar oldu. İhtiyaç ve zorunluluk doğrultusunda savaşın, yaşamın, hayatta kalma mücadelesinin bir yolu haline geldi.Tabii ki insanlığın her evresinde olduğu gibi bu savaşçıların da barış içinde yaşadıkları dönemler olmuştur. Medeniyetin gelişimi,yerleşik düzeni ve toplumsal hayat olgunluğa ittikçe, savaşan vücutlar artık üreten sanat icra eden sanatçılara dönüştü. Bu savaşçılar Karate'deki Okinawa adasının oluşturduğu ekol gibi yerleştikleri, faaliyet gösterdikleri bölgelere göre "İga"ve"Koga" ninjalar diye iki kısma ayrılmışlardır.

-Ninja felsefesinden koptular-

Koga ninjalar, zaman zaman güçlerini arzu, heves ve menfaatleri doğrultusunda kullandılar.Bu anlayış onların gittikçe geleneklerinden ve ninja felsefesinden uzaklaşmasına ve nihayet yok olmalarına neden oldu. Onlardan geriye sadece yazılı birkaç döküman ve kitaplar kaldı.

Günümüzde Koga silsilesinden gelen bir üstad yoktur.Bunu iddia edenler atalarından kalma bu kitap ve dökümanlardan etkilenerek faaliyet göstermektedirler.

İga ninjalar ise nesilden nesile devam edecek bir sistem oluşturarak güçlerini yalnızca zulme ve haksızlığa karşı kullandılar. Böylece onurun ve adaletin timsali oldular.

-Sanat öğretilmeye başlandı-

20.yüzyılın ortalarında Japon Kültür Bakanlığı, kültür medeniyetlerinin kaybolmasını önlemek için geçmişle bağlantısı olan tüm sanat sahiplerine (dans, müzik, edebiyat, savaş sanatları, vb.) bir çağrıda bulundu. Tanaka sensei de bu çağrı üzerine geçmişine ait tüm belgelerle Kültür Bakanlığına başvurdu ve bu nitelikler sahip olduğunu evrak ve dökümanlarıyla kanıtladı. Ardından kurduğu okulunda insanlara öğretmeye başladı. Yetiştirdiği öğrencileri arasında 9 usta vardır. Bunlardan yedisi Japon, biri İtalyan, biri de Amerikalı'dır.

-Kendi ekollerini oluşturdular-

Bu ustaların içerisinde halen faal olanlar ise Masaaki Hatsumi, Harunaka Hashino, Tanamura, Frank Dux ve Juseppe Morabito'dur. Iga silsilesinden gelen tek ninja olan sensei 1993 yılında öldü. Öğrencileri ondan aldıkları bilgi ve birikimleriyle kendi ekollerini oluşturdular

Ninjutsu Nedir?


Ninjutsu, sözlük anlamı olarak; "gizemlisanat" anlamına gelir. Nin,"gizem, sır" jutsu ise, "sanat" demektir. Temel felsefesini "zulme karşı mücadelenin öğretisi" olarak açıklayabileceğimiz Ninjutsu, mazisi çok eskilere, Japon medeniyetinin başlangıcına dayanan bir savaş sanatıdır. İnsanın beyinsel ve psikolojik olarak olgunlaşmasında, mücadelenin ve istikrarın yerini ifade eder.

Ninjutsu ilk zamanlar belki bir öğreti şeklinde sistematize edilmemiştir. Ama zaman içinde bu sanat insanlara ve geniş kitlelere öğretildi. Ninjutsu kurslarda çoğunlukla sadece bir dövüş sanatı olarak sportif amaçlarla öğretilmektedir. Güvenlik ve bodygardlık alanındaki uygulama ve teknikleri profesyonel eğitime dahildir.

Ninja çalışması hedef olarak Tatsujin olmak demektir. Tatsujin ise tam mükemmel bir insan vücudu demektir. Taijutsu (vücut sanatı) Ninjutsunun temelini oluşturur. Düşme, yuvarlanma, yuvarlama, tırmanma, atlama, sürünme, vurma vb.metot ve şekillerinden oluşan taijutsu, vücudu biçimlendirip, sağlığı da koruyan hareketler zinciridir ve bu şekilde ninja kendisine has bir yürüyüş ve koşma şekli oluşturur.

Ninjutsu,çalışma esnasında hep doğal ve rahat hareketler yapmayı öngörür. Taijutsu insanın doğal gücüne, reaksiyon hızına, hareketliliğine ve doğanın kendi işleyiş prensiplerine uyumlu bir yaklaşım sağlamaya dayanır. Bu sayede kendini başarılı bir şekilde savunabileceğine inanılır.

Bu gün Ninjutsu daha çok Avrupa'da son derece sevilen bir dövüş sanatı olarak gittikçe artan sayıda bir öğretici ve öğrenci kitlesine sahiptir. Ninjutsu'nun dünyadaki temsilcisi Dr. Masaaki Hatsumi'dir

Ninjutsu'nun Temel Bölümleri

Ninjutsu çalışmaları dört temel bölümden oluşur. Bunlar ;

1)Tai Sabaki
2)Tai Jutsu
3)Jutai Jutsu
4)Kobu Jutsu
Şimdi bu bölümleri biraz daha açıklayalım.

TAİ SABAKİ

Sabaki, bütün savunma sanatlarında kullanılan bir eskiv oyunudur. En çok Aikido ve Ninjutsu'da görülür. Sabakinin ana kuralı rakibe odaklanmak, zamanlamayı iyi yapmak ve çabuk karar verebilmektir. Bir iki saniyelik gecikme olumsuz sonuçlar verebilir. Tai Sabaki, eski japon askerleri olan samurayların geliştirdiği bir sanattır. Kendo çalışırken Tai sabakiye çok önem vermişlerdir. Üstten, önden ve yandan gelen saldırılardan ayak eskivi yaparak sıyrılmayı geliştirmişlerdir.

TAİ JUTSU

Tai Jutsu, Tai Sabaki ile bağlantılıdır. Tai, uzaktan gelen herhangi bir saldırıya karşı yapılan teknikler demektir. Karşıdan gelen her saldırı ilk önce Tai Sabaki ile boşa çıkarılır ve sonra rakip etkisiz hale getirilebilir. Burada el ve ayakların birbirleri ile koordineli bir şekilde uyumlu olması lazımdır. Yani tek vücut halinde hareket edilmelidir.
İyi bir Tai yapmak için üç kural vardır.
1)Zamanlama
2)Refleks
3)Hissetmek
Bunları anlamak için biraz daha açıklayalım ;
Zamanlama
Karşıdan gelen saldırıyı telaşa kapılmadan (çünkü heyecan düşünceyi dağıtır) ve Sui jutsu düzeyinde (durulmuş bir deniz gibi) sakin ve akıllı bir şekilde karşılamak...
Refleks
Merminin namludan çıktığı gibi hızlı davranmak... Burada Tai Sabaki çok önemlidir.
Hissetmek

Bu kural aynı zamanda meditasyon bölümüne girer. Bu da, altıncı hissi geliştirmekle ilgilidir. Mesela rakibin saldırıp saldırmayacağını veya nereden saldıracağını, bakışlarından, omuz hareketlerinden ve konuşma tarzından anlamak demektir. Bu kuralları daha iyi anlamak için çok egzersiz yapmak lazımdır.


JUTAİ JUTSU

Jutai, Tai Jutsu'nun tam aksine uzak dövüşmek değil, yakın mesafeye girip göğüs göğüse mücadele demektir.

Jutai Jutsu'nun içinde Judo, aikido ve Ninjutsu'nun etkili teknikleri vardır. Jutai Jutsu'nun amacı, rakibin her türlü tutuşundan kurtulup rakibi etkisiz hale getirmektir. Ninjutsu'nun diğer bölümlerinde olduğu gibi burada da ayak oyunlarının büyük önemi vardır. Yanlış bir adım tekniğin istediğimizin dışında gelişmesine neden olur. Sokak kavgaları en çok tutmak, itmek ve sarılmak hareketleri ile başlar. Burada da yakın dövüşün ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bu yüzden günümüzde polis ve özel güvenliklerde yakın dövüş çalışmalarına önem verilmekte ve bu şart aranmaktadır.

KOBU JUTSU

Kobu Jutsu, Nijutsu'da silahlı çalışmaya verilen addır. Bu çalışmalarda bir Ninja Ka (ninjutsu çalışan öğrenci) sopa, kılıç, bıçak, nunchaku, mızrak gibi aletleri kullanmayı ve bunlara karşı defansı öğrenirler. Bütün savunma sanatlarında Kobu jutsu çalışması vardır.Ama Ninjutsu'da olduğu gibi özgür değildir. Ninjutsu derslerinde bir öğrenciye belli bir seviyeden sonra silah eğitimi verilir ve siyah kuşağa geldiği zaman Kobu sanatını öğrenmiş olur. Ninjutsu'da bir başka özellik ise, bir Ninja'nın etrafındaki eşyalardan çeşitli şekillerde faydalanabilmesidir. Mesela; bir iplik, kravat, şemsiye, kemer, anahtar, kalem, ayakkabı bağı veya bir tahta olabilir. Ninjalar bunları, kısıtlı bir zamanda kendini savunmak veya tırmanmak vb.işlerde kullanabilirler. Özellikle bu tür günlük hayatta kullanılan eşyalar sokak saldırılarında kadınların veya her hangi bir insanın hayatının bir çok defa kurtulmasına ve malının çalınmasına engel olmuştur.

Ekol

Günümüzde Ninjutsu, en son İga ekolünden gelen ve Ninjutsu öğretisi ile yetişen hocalar sayesinde gelişmiş ve bu günkü modern halini almıştır.
Bu hocaların isimlerini "tarihçe" linkinde vermiştik. Bunların arasında bu gün en faal durumda olan, Masaaki Hatsumi'nin kurduğu Toga Kure ryu sistemidir. Bu sistem Ninjutsu'nun özüne en uygun olan sistemdir. Hatsumi hoca kendi fikrince Ninjutsu'da eksik bulduğu bazı bölümleri hocasından izin alarak Ninjutsu'nun içine katmıştır.

Böylece daha serbest ve günümüz şartlarına daha uygun bir Ninjutsu sanatı ortaya çıkmıştır. Yalnızca eskiden kullanılan silahlar va aletlerden bazıları günümüzde kullanılamayacağı için sadece geleneksel olarak öğretilmektedir. Çünkü Ninjutsu'nun özünden hiçbir zaman çıkılmaması gerekir.

Aynı zamanda eski teknikler Ninjutsu'nun temelini oluşturmaktadır ve bu çalışmalar ihmal edilmemelidir.Yoksa Ninjutsu'nun diğer sistemlerden pek farkı kalmaz. Bir ninja, yani Ninjutsu sanatı çalışan bir ninja, sanatının özüne bağlı kalması lazımdır. Böylelikle Ninjutsu daha ileriye gider ve daha geçerli bir savunma sanatı olarak yayılır.

Tabii ki Ninjutsu hakkında bazı zamanlar yanlış ve uydurma bilgilere dayanarak, mantıksızca birkaç film çevrilmiştir. Buna rağmen savunma sanatı yapmak isteyen araştırmacı öğrenciler, Ninjutsu'nun özünü araştırdıktan sonra gerçek bir savunma ve savaş sanatı olduğunu anlamışlardır.
Ninjutsu'ya başlamak isteyen kişiler Ninjutsu hakkında yetkili kişilerden bilgi almadan, yerinde seyretmeden bazı yazılara ve filmlere ehemmiyet vermemelidirler...Bu Yazı 18217 defa okunmuştur.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız