Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133688 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60087 - Boks.
58323 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48886 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36312 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
BOKS
Boks, tarih öncesi çaglara degin uzanan en eski spor dallarindan biridir. Önceleri askeri amaçlarla gimnasyumlarda gençlere ögretilen boks, daha sonralari pankration denen ve boks - güres karmasi olan karsilasmalar seklinde yapildi. Kökeni oldukça eski olan, boksun spor olarak yapildigina iliskin ilk kanitlar, Girit'te, MÖ. 1500'lerden kalma belgelerde bulundu.

Boks, tarih öncesi çaglara degin uzanan en eski spor dallarindan biridir. Önceleri askeri amaçlarla gimnasyumlarda gençlere ögretilen boks, daha sonralari pankration denen ve boks - güres karmasi olan karsilasmalar seklinde yapildi. Kökeni oldukça eski olan, boksun spor olarak yapildigina iliskin ilk kanitlar, Girit'te, MÖ. 1500'lerden kalma belgelerde bulundu.

Boks ilk kez MÖ. 684 yilinda 23. Olimpiyat Oyunlari'nda yer aldi. MÖ. 616 yillarinda gerçeklesen 41. Olimpiyat Oyunlari'ndaysa boks, büyükler ve küçükler olmak üzere iki kategori üzerinden oynanmaya baslandi.

Günümüz boksunun temelleri ise 18. yy'da Ingilizler tarafindan ortaya atildi. Boksun ilk ilkeleri Jack Brougohton tarafindan olusturuldu. Ingiltere ve ABD'de merakli zenginler ya da bahisçiler tarafindan düzenlenen çiplak yumrukla dövüslere ilgi hizla artti. Fakat kurallara uygunlugu çogu zaman tartisma konusu olan ve insanlik disi bir sertlik içinde geçen karsilasmalar, kamu düzenini bozmakla suçlandi ve genellikle polis müdahalesi ile sonuçlandi.

Boks sporunun kurallari ve temelleri, 1865 yilinda Queensbery Markisi'nin korumasi altinda John Grahon Chambers tarafindan belirlendi. Buna göre karsilasmalarda eldiven giyilmesi zorunlu tutuldu ve boksörler kilolarina göre üç kategoriye ayrildi. Rauntlar üç dakika olup her raunt arasinda bir dakika dinlenme süresi verildi ve yere düsüldügünde en uzun bekleme süresi 10 saniye olarak öngörüldü. Bu kurallarin kabul edilmesinden sonra boks, tüm dünyada yayginlik ve güven kazandi. 19. yy sonlarinda boks, önceleri gizlice daha sonralari ise, resmi olarak Fransa'da da kabul edildi. Boks, Fransa'da çok ilgi gördü ve Fransiz boksörlerin basarisi dünya çapinda yayildi.

Profesyonel boksun hizla gelismesinin yaninda, Ingiliz kolej ve üniversitelerinde uygulanan ve olimpiyat oyunlari ruhunu sürdüren amatör boks da gelisti. Ilk zamanlar profesyonel boksun bir asamasi olarak görülen amatör boks, 1920 Anvers Oyunlari'ndan itibaren olimpiyat programlarina girdi ve özerkligine kavustu. 20. yy'in ikinci yarisindan baslayarak da Uluslararasi Amatör Boks Birligi adi altinda gelismesini sürdürdü.

1921'de kurulan ve 1946'da yeniden olusturulan Uluslararasi Amatör Boks Birligi (AIBA - Association Internationale de Boxe Amateur), dünya amatör boksunun en büyük organizasyonudur.

Profesyonel boksta ise dört ayri örgüt bulunmaktadir. Bunlardan biri 1963'te Meksika'da kurulmus olan Dünya Boks Konseyi olup, Latin Amerika, Kuzey Amerika, Uzak Dogu, Avrupa Boks Birligi ve Ingiliz Boks Heyeti'ne bagli bazi federasyonlari bünyesinde toplamakta. Dünya Boks Dernegi ise bazi Amerikan eyaletlerince 1920'de kuruldu. 1983'te WBA ve WBC'den hosnut olmayanlar tarafindan Uluslararasi Boks Federasyonu (IBF), ardindan 1988'de profesyonel boksta dördüncü uluslararasi denetim örgütü olan WBO kuruldu. Bu örgütler dünya çapinda çesitli organizasyonlar düzenlemekte.

Türkiye'de Boks

Boks, Türkiye'de 20. yy baslarinda bireysel faaliyetlerle basladi. Istanbul'un isgali yillarinda yabanci askerlerin yaptiklari karsilasmalar boksun taninmasi ve sonra hizla yayilmasini sagladi.

Ilk boks kulübü, Musevi Aksiyani Efendi tarafindan, Fransa Boks Federasyonu'nun denetimi altinda 1920'lerde kuruldu. Türk boksunun ilk sporculari Ingiliz Kemal adiyla bilinen Esat Tomruk, Fenerbahçe futbolcularindan Yavuz Ismet Ulug, Misirli Mazhar bey, Galatasaray futbulcularindan Sabri Mahir, Mazlum Kemal, Ziya Bayer, Ali Sami, Hilmi Hoca, Kemal Hoca gibi isimler oldu. Daha sonra Kurtulus, Fenerbahçe ve Galatasaray spor kulüplerinde boks subeleri açilarak yeni katilimlar saglandi.

Türkiye Boks Federasyonu (TBF), 1924 yilinda kuruldu, 1927 yilinda AIBA üyeligine kabul edildi. Bu ilk Boks Federasyonu'nun basina da Esref Sefik getirildi. Sadece amatör boksa izin veren federasyon, ferdi ve kulüplerarasi Türkiye Sampiyonalari ile Uluslararasi Bogaziçi Boks Turnuvasi'ni düzenledi.

Boksta ilk Milli Takim 1928 yilinda kuruldu ve ayni yilda ilk uluslararasi basari SSCB'de kazanildi. Türk boksunda yeni bir dönem baslatan ve yaptigi 359 maçin 358'ini kazanan Melih Açba, 1938 yilinda Amerika'da yapilan ve en büyük amatör boks sampiyonasi olan "Altin Eldiven" Sampiyonasi'nda birinci oldu. Ayrica 1946'da ilk kez düzenlenen Avrupa Boks Sampiyonasi'nda Vural Inan "En Teknik Boksör" seçildi, Halit Ergönül de Avrupa karmasina çagrildi.

Kisa bir süre için Güres Federasyonu'na baglanan boks, 1942'de yeniden bagimsiz bir federasyona kavustu.

1950 yilinda Istanbul'da Halit Ergönül, Ruhi Kusçu önderliginde ilk profesyonel boks kulübü olan "Istanbul Boks Ihtisas" olusturuldu. Türk boksu, uluslararasi alandaki ilk madalyalarini 1959 yilinda Beyrut'ta yapilan Akdeniz Oyunlari sirasinda aldi. Avrupa'daki ilk madalyamizi da 1959 yilinda Avrupa Boks Sampiyonasi'nda üçüncü olan Orhan Tus kazandi. 1960'li yillarla birlikte Türk boksu adini Avrupa'da duyurmaya basladi.

Not bu bilgiler: http://egitim.nigde.edu.tr/web/spor/index.php?lng=tr den alınmıştır.


Bu Yazı 15501 defa okunmuştur.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız