Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133688 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60087 - Boks.
58323 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48886 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36312 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
HAPKIDO
Hapkido çok eski bir Kore savunma sanatıdır. Hapkido nun kökeni eski Çağlarda silla dönemine dayanır, Hapkido’ sanatının, gelişmesinde rahiplerden Kigong, meditasyon, düşürme ve kilit teknikleri, askerlerlerden silah, atlama ve düşüş, saray muhafızlarından gerçek hayatta kullanılabilen tekmeli yumruklu dövüş teknikleri kombine edilerek geliştirilmiştir.

HAPKIDO TARİHİ


Hapkido çok eski bir Kore savunma sanatıdır. Hapkido nun kökeni eski Çağlarda silla dönemine dayanır, Hapkido’ sanatının, gelişmesinde rahiplerden Kigong, meditasyon, düşürme ve kilit teknikleri, askerlerlerden silah, atlama ve düşüş, saray muhafızlarından gerçek hayatta kullanılabilen tekmeli yumruklu dövüş teknikleri kombine edilerek geliştirilmiştir.

Eski Kore savaşçılarının samnang isimli bir savunma sanatı yaptıkları söylenir bu sanat öylesine önemli ve detaylıydıki herkese öğretilmez, öğretilenler ise bölüm bölüm öğretilirdi. Japonların Koreyi işgal etmeleri ve yıllarca Kore kültürünü ve sanatını silip tahrip etmeleri sonucu samnangda silindi deniliyor. Korelilerin askeri eğitiminin bu sanat sayesinde geliştiği ve birçok savaşı bu sanat sayesinde kazandıklarınıda duymaktayız.

Gerçi biz aynı söylentileri daha önce taekwondo içinde söylediklerini biliyoruz. Gerek Taekwondo gerekse Hapkido nun temelinin aynı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz Türkiyeye ilk geldiği yıllardaki yapılan Taekwondonun bu günkü Hapkidoyla birbirine çok yakın olduğunu görürüz. Teknik isimlerinin dahi aynı olduğunu görüyoruz, ancak Taekwondo ile Hapkido sitilleri arsında kolay geçiş olsun diye bir çok Hapkido eğitmeni aynı terimleri kullanırken bazıları ise farklılıktan yana tavır alarak çuçumsogi yerine hugul sogi demişlerdir.

Milliyetçi Korelilerin ülke çıkarları için bir birinin işlerine karışmadıkları aksine birbirlerine destek vererek kendilerine yeni ekmek kapısı açtıkları, böylece ülkelerine çeşitli yollarla döviz girişi sağladıkları bir gerçek, Yeni yetişen genç antrenörler gelişen teknoloji imkanları ile daha donanımlı ve gereksinimleri dahaiyi tespit ettikleri için, günümüz şartlarına göre Hapkidoyu daha iyi şekillendirmektedirler, Buda Hapkidoya çok önemli artı getirmekte ve Hapkidonun popülerliğini her geçen gün hızla artırmaktadır. Bu gün Dünyada söz sahibi Taekwondo üstadlarının Hapkidoyu ikinci bir branş olarak çalıştırdıklarını ve WHMAF federasyonunda yer almak için kulis faaliyeti yaparak bir birleriyle adeta yarıştıklarını görüyoruz.

Hapkido adı Choi Young Sul tarafından 1950 yılında verilmiştir. Ve Hapkido bu ad altında Kore’de Amerika’da Fransa’da,Japonya’da ve İngiltere’de hızla yayıldı. Bu yayılma ve tanıtımda 1970 liyılların Efsanevi oyuncusu BURUCE LEE ve hocalarından JE Han jee nin katkıları büyüktür.

Korelilerin aynı yıllarda Taekwondo adının öne çıkmasını ve olimpiyatlarda bu ismin Korenin milli sporu olarak tanıtılması istemeleri Hapkidonun Uluslararası tanıtımında geri kalmasını sağlar, Ancak Kore Milli olimpiyat komitesi ve diğer spor bilimcileri Taekwondoyu olimpiyata sokarak taekwondonun tekniklerinin azalacağı sporun savunmadan çok yarışma sporu olacağını bildiklerinden hiç bir dönemde Hapkidoyu göz ardı etmemiş aksine Askeri ve polis okullarında hapkidonun gelişmesine kapı açmışlardır böylece İçte Hapkidonun gelişip güçlenmesini Dışta ise Taekwondo ile tanıtımı ve bütünleşmeyi sağlayarak başarılı bir spor politikası takip etmişlerdir. Günümüzde Avrupa ve dünyada çok popüler olan olimpik yarışma sporu taekwondo artık sadece madalya kazanım aracı olarak görüldüğünden ve kısa sürede Şampiyon sporcu yetiştirme planıyla hareket ettiğinden savunma özelliğini her geçen gün kaybetmektedir.

Taekwondoya yıllarını veren emektarlar bu gidişe çözüm için Pumse musabakaları düzenleyip, Kılık kıyafetde farklı değişiklikler yapıp çeşitli yaptırımlarla taekwondoyu daha cazip hale getirmeyi amaçlamaktadırlar, Ancak Pumse musabakalarınında yeterli olmayacağını bilen Kukkiwonun yetkilileri yaklaşık 11 yıldır çok zengin içerikli ve seyirciyi doyuran sporcuyu savunma ve beceri tekniklerine zorlayan Hanmadang musabakası düzenlemektedirler. Hanmadang musabakalarında derece yapan sporcuların ve ekiplerin temelde hapkidoyla hazırlandıklarını ve böylece görüntüye ve estetiğe önem verdiklerini görüyoruz. Işte bu ve benzer nedenlerle Büyük taekwondo hocaları düne kadar gizli çalıştıkları Hapkidoyu artık gizlemiyor.ve WHMAF, hapkido federasyonunda yer alma gayreti içine giriyorlar.

Günümüzde farklı sitillerde Hapkido yapılmasına rağmen temelin de farklılık göremiyoruz. Bu farklılıkları hocaların kabiliyetleri ölçüsünde hapkidoyu zenginleştirmede kullandıkları kişisel beceri teknikleri olarak adlandırmak daha doğru olur, örneğin genç bir taekwondocu hapkidoya geçtiğinde taekwondoda uygulayamadığı özel bir ayak tekniğini hapkidoda rahatlıkla uygulayabilmekte buda görüntü açısından farklı bir zenginlik oluşturmaktadır. Yine yaşlı bir antrenör gençler gibi tekme atamayacağından kişisel tecrübelerini mevcut eşyaları silaha dönüştürerek ustaca kullanabilmektedir. Anatomi uzmanı antrenörler vücudun hassas noktalarını iyi tespit ederek bu alanda yeni savunma sistemi geliştirmekteler. Tüm bu gelişmeler Hapkidonun her geçen gün gelişmesine ve popülerliğinin artmasına yol açmaktadır.

Hapkido zengin içeriği ve geniş yelpazesiyle Çocuklara, yetişkinlere, bayanlara ve yaşlılara hitap eden son savunma sistemi olarak Ailenin tüm bireyleri tarafından aynı anda çalışılabilinir.

 
Bayanlar, ileri seviyede öğrenciler,yaşlılar ve çocukları rahatlıkla hapkido yapabilirler. Hapkido’ yapanlar, Düzgün ve dik duran bir vücuta sahip olurlar, zinde kalmayı, dayanıklı ve güçlü olmayı aynı zamandada cesaretli olmayı öğrenirler.


HAPKİDONUN BENZERLERİNDEN FARKI

Hapkido geniş bir yelpazede; kol ve ayak eklem kilitlemeleri, fırlatma, Her türlü ayak teknikleri, el teknikleri ile akrobatik jimnastik, eğme, bükme ve sinir noktalarına baskı uygulama, tekniklerinin yanında ateşsiz her türlü silahı ustaca kullanmayı ve yaşadığımı ortamlarda, günlük hayatta kullanılan eşyaları birer silaha dönüştürmeyi öğretir.

Bir spordan ziyade meşru müdafaaya uygun bir sanat olduğunu söylemek daha doğrudur. Yaşa bağlı olmaksızın hem kadınlar hem de erkekler tarafından öğrenilebilir.

Hapkido yapmak isteyen her birey, Hapkidoda kendine uygun bir meteryal ve çalışma alanı bulabilir. Bayanların yelpazeyi, çocukların nuncakuyu, geçlerin jimnastik ve döğüş teknikleri, ihtiyarların bastonu, Asker ve polisin yakın savunma yanında Jop kullanmayı öğrenmeleri tercih sebepleri olabilir.HAPKİDO GELİŞİMİHapkido’yu bugünkü haline getirmekte Üç isim öne çıkar. Bunlar Young Sul Choi ,

Han Jae Ji ve Don Oh Choi ‘dir.

Young Sul Choi 1904’te Kore’de Yong dong köyünde doğdu. Bu yıllarda kore japon işgali altındaydı ve bu işgal sırasında ailesini kaybetti. Henüz 8 yaşındayken japon şeker tüccarı Morimoto onu evlatlık alarak Japonya’ya götürdü. Choi bu duruma hiç razı olmadı ve sürekli karşı koydu. Japonya’ya geldikten kısa süre sonra Morimoto artık dayanamadı ve onu Moji köyünde kendi haline bıraktı. Choi kendi başına Osaka’ya gitti ve bir süre dilencilikle geçindi. Burada polis onu bir budist tapınağında Kintaro Wadanabi adlı bir keşişe emanet etti.
2 yıl onun yanında kaldı. Japonyadaki hayat onun için hiç kolay değildi. Japoncası iyi olmadığından okulda problem yaşıyordu ve diğer çocuklar da onunla yabancı olduğu için dalga geçiyorlardı. Kintaro Wadanabi Choi’yu arkadaşı , Sokaku Takeda (1859-1943) nın yanına gönderdi. 11. yüzyılda Yoşimitsu Minamoto tarafından kurulmuş olan bu okula başlangıçta sadece Takeda ailesinin en yüksek dereceli Samurai’ları alınıyordu. Takeda kuralı bozdu ve ilk defa bir yabancı öğrenci aldı. Choi bundan sonraki 30 yılı Takeda’nın evinde geçirdi. Bu sürede Yoşida Asao takma adını kullandı. Toplam 3808 teknik öğrenen tek öğrenci oldu. Takeda’nın bir diğer ünlü öğrencisi de Aikido’nun kurucusu Morihei Ueshiba’dır. Japonyanın 2. dünya savaşını kaybedeceği belli olunca Takeda yemek yemeyi reddederek intihar etti. Ölmeden önce Choi’ya koreye geri dönmesini emretti. Dönüş yolunda bütün parası ve sertifikaları çalındı. Bir süre ülkesi kore’de pirinç kurabiyeleri satarak geçindi. Bir yandanda bir fabrikada kuyudan pompayla su çıkarma işinde çalışıyordu.
 21 şubat 1948’de ödeme kuyruğunda başkaları onun hakkını almaya çalışınca kendini müdafaa etmek zorunda kaldı. Fabrikanın sahibinin oğlu ve müdürü 1. dan judocu Bok-sup Suh kavgayı görünce Choi’nin çok etkili bir sanatta usta olduğunu anladı ve onu hocası olmaya ikna etti. Usta Choi’nun ilk öğrencisinin Judo temelli olması hapkidonun gelişiminde önemli rol oynadı. Bütün tutuşlara ve judo fırlatmalarına karşı olan tekniklerin temeli buna dayanır. Sanatın adı başlangıçta Yawara idi adını birkaç kere değiştirdi, Yu Sul (yumuşak sanat) Yu Kwon Sul (yumuşak el sanatı) Hapki Yu Kwon Sul (evrensel enerjiyle birlik içindeki yumuşak el sanatı) 12 şubat 1951 de Choi ve Suh beraberce kore yu kwon sul hapki dojang adlı okulu açtılar. 1963’te Usta Choi bütün kore savaş sanatlarını çatısı altında toplayan kore KiDo birliğinin ilk başkanı oldu. 1982’de amerika birleşik devletlerine gidip oradaki hapkidocuları birleştirmeye çalıştı ancak arzusunu gerçekleştiremeden 1986’da 82 yaşında öldü.Han Jae Ji

1936’da doğdu ve 13 yaşında Choi’nin öğrencisi oldu. 7 yıl sonra Taocu Lee adlı hocayla çalışmaya başladı ve ondan tae kyon tekmeleri yanı sıra Jang-bong Dan-bong ve meditasyon teknikleri öğrendi. Büyükanne diye hitab ettiği bir rahibeden de ruhsal bilgiler edindi. 1958’de kendi okulunu açtığında Yu Kwan sul’de 3. dan sahibiydi. Öğrendiklerini birleştirerek kendi stilini geliştirdi. Bu yeni tarz’a Hapkido dedi ve hocası Choi’ya ithaf etti. O zamana kadar yumruklara karşı teknikler vuruştan sonra kolların düz kaldığı varsayılarak gelişmişti. Dojang’ının yanında bir boks okulu vardı ki kolları vuruştan hemen sonra geri çekmeyi öğretiyordu. O da bu tür vuruşlara karşı bazı savunma teknikleri geliştirdi. Korenin yeraltı dünyasında bıçak çok kullanılan bir silahtı. Bu da bıçağa karşı savunma teknikleri geliştirmesine sebep oldu. Tang soo do, Kong soo do, kwon bop ve taekwondo’ya karşı direnebilmek için de tekme savunma teknikleri geliştirdi. Kore’de kendo oldukça yaygın olduğu için kılıça karşı da dan bong (Kısa Sopa) teknikleri geliştirildi.

1961’de General Çung Hee Park hükümeti devirip iktidara geldi, 1962’de askerleri ve devlet başkanının korumalarını eğitmeye başladı ve başkanın koruması oldu.

1963’te Kido Birliğine üye oldu. Ancak bazı fikir ayrılıkları üzerine ayrılıp 1965’te Kore hapkido birliği’ni kurdu. ABD ile Kore arasındaki bir değişim programı üzerine 1969’da Amerika’ya gitti. Başkan Nixon’un korumalarını, FBI ajanlarını ve çeşitli özel görev ajanlarını eğitti. Bu sırada Bruce Lee ile tanıştı. Bruce lee ondan etkilenip koçu olmasını istedi.1972 ile 74 arasında pek çok filmde oynadı. Bruce Lee ile “Game of Death”, Angela Mao Ying ve Jackie Chan filmleriyle tanınan Sammo Hung ile “Hapkido” daha sonra “Lady kung fu” olarak isimlendirildi. Jackie Chan ile “The Dragon Tamers” da aksiyon yönetmenliğini yaptı.

1963’te kurduğu Kore Hapkido birliği’ni 1980’de ismini kore hapkido federasyonu (KHF) olarak değiştirdi. Kore başkanı Park 1979’da bir suikaste kurban gidince suikastçi kore gizli haber alma teşkilatının başkanı çae kyu kim, Ji ustanın öğrencisi ve arkadaşı olduğu için Ji usta suikaste karışmış olmakla suçlanarak 1 sene hapis yattı. Hapisteyken savaş sanatlarının daha çok ruhsal tarafıyla ilgilenen Sin Moo Hapkido’yu geliştirdi. 1981’de Hong Kong’da “tower of Death” gibi bazı filmlerde oynadı. 1984’te Amerika’ya göç edip San Francisco yakınlarında Sin Moo Hapkido okulunu açtı.

Bu okulun iki öğrencisi Bong Su Han ve Kwang Sık Myung iki yıl arayla iki ayrı uluslar arası federasyon kurdular.

1984 yılında Amerika’da kurulan bu federasyonlardan biri WHF (Dünya hapkido Federasyonu) kurucusu Bong Su Han, diğeri ise 1986 yılında yine Amerika’da kurulan IHF’ dir. (uluslararası hapkido federasyonu) bu Federasyonun kurucusu ise Kwang Sık Myung dur.Yong Sul Choi ve Han Jae Ji’den sonra bir çok hapkidocu Dünyanın dört bir yanına yayılarak çeşitli birlik ve federasyonlar kurup Hapkido çalışmaya başladı. Bu akım özellikle Taekwondo’nun olimpik olmasından sonra daha da hızlandı, Dünyanın bir çok ülkesindeki İleri düzeyde eğitmen ve idareci olan Korelilerin yüzde sekseni bir Hapkido federasyonundan yüksek dan alarak Taekwondo’yla birlikte Hapkido çalıştırmaya başladılar.

Amerika ile beraber Kore’de de birçok Hapkido federasyonu kuruldu.CHOİ DON-OHDünyada büyük küçük Yüzlerce federasyon oluşunca Güney Kore Devlet Başkanı Hyun Kore’nin en büyük Üniversitelerinden Chuncheon Üniversitesi Judo, Taekwondo ve Hapkido Ana Bilim dalı başkanı ve Kore Genel kurmayı ve Polis Teşkilatı Eğitim danışmanı Prof Don Oh Choi’ye özel bir görev ve yetki verir. Choi başkanlığında bir heyet önce Kore Hapkido Martial Arts Federation’u (KHMAF) Ardından da World Hapkido Martial Arts Federation’ (WHMAF) u kurar. Bu aynı zamanda birleşim için bir adres gösterimidir. WTF Dünya Taekwondo federasyonu Merkez Hakem Komitesi Başkanlığını ve Dünya Taekwondo Merkezi Kukkiwon’un As Başkanlığını yürüten Choi Don Oh Çoğu Taekwondo Milli Takımında görevli eski ve yeni bir çok Taekwondocuya Hapkido’nun belli bir kalıp ve sisteme oturması için görev verir.

Bu yeni heyet kısa sürede çalışmasını tamamlar ve ortaya mükemmel bir sistem koyar. Bu sistem oluşturulurken Dünya’nın diğer ülkelerindeki savunma sanatları incelenir. İyi, olumlu teknikler ve kurallar alınır, insan anatomisine uygun olmayan teknikler ve insanları aşağılayıcı ve rencide edici kurallar kaldırılır. Bunların yerine Modern çağın gereksinimleri göz önünde bulundurularak yeni kurallar konulup teknikler yeniden şekillendirilir ve yeniden adlandırılır. Bu yeni yapılanmada Choi Hoca eski Kore kültür ve geleneklerini hatta kullanılan dili ön plana çıkarıp yeni kullanılan dille bir sentez oluşturur. Öğrencilerine verdiği öğütte “Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez” der.

Choi Hoca’ya verilen görev çok büyüktür, bunu bir çok Koreli fark eder ve yeni oluşumda yer almaya çalışır.

Kısa sürede Kore’nin ilk kurulan KHF Kore Hapkido Federasyonunun Üyelerinin Yüzde Doksan sekizi Choi hocanın federasyonuna geçer. Bir taraftan KHF kapatılırken diğer taraftan yeni kurulan WHMAF Word Hapkido Martial Arts Federation Birinciliğe yerleşir. 2008 yılında Kore Milli Olimpiyat Komitesi Hapkidoyu tanır ve Don Oh Choi'nin  federasyonunu tek federasyon olarak kabul eder, Taehan (Kore)Hapkido Martial arts federation olarak onaylar. Aynı yıl Korenin Yeni Devlet Başkanı Lee Myung Bak tarafından Don Oh Choi Devlet nişanı ile ödüllendirilir.Taekwondo’ya yeterince doymuş ve artık salonlara öğrenci bulmakta zorlanan Dünyadaki ünlü hocalar çok kısa sürede Hapkido’da ve Don Oh Choinin yanında yerlerini almışlardır.

 
Bu Yazı 17044 defa okunmuştur.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız