Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133680 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60084 - Boks.
58314 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48880 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36307 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
ESCIRAMA
Escrima kökenleri Filipinler ada grubunun sömürgeciler tarafından işgalinden çok daha öncelere dayanan bir sanattır. Günümüzde esrima Filipinlerin dışında özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avrupa'da çalışılmaktadır.

Filipinler , Güney Çin Denizi boyunca uzanan küçüklü büyüklü binlerce güzel adadan oluşur.Bu adalar aslında bir çok değişime maruz kalmış bir milleti oluşturmaktadır Yüzyıllar süren göç olayları Malay – Polonez toplumunun Çin,Avrupa,Hindistan ve Amerikan toplumları ile kan ve kültürel bakımdan karışmasına yol açmıştır.Filipin adaları insan oğlunca bilinen en ölümcül ve güzel dövüş sistemlerinin bazılarının kaynak ve öğrenme yerleridir.Filipin dövüş sanatları çoğu kabile içi savaşlar yolu ile davetsiz misafirlerin bu muhteşem savaşçıların Kris,Kambilan,Barong denen kılıçlarını hemen keskinleştiremedikleri zamanlarda yıllar boyunca uygulandı ve geliştirildi. Dinler gibi Filipin dövüş sanatları da bazı ortak alt birimlere sahiptir ve bir çok farklı isimde bilinmekte ve farklı şekilde uygulanmaktadır.

       Tarih boyunca bu farklı kaynaklara dayanarak bile hiç kimse Filipin savaş sanatlarının net kaynağı veya başlangıcı hakkında gerçekten net bir bilgi sunamaz.Birçok kimse genel olarak bu dövüş sistemlerinin 1200 – 1500 yıllık olduğu konusunda hemfikirdir.Başlangıcı ne olursa olsun günümüzde bu mücadele sanatlarının birçok farklı türlerinin var olduğu bir gerçektir.Çoğu Filipin savaş sanatları sistemi sopa ve kesici aletlere dayanmasına rağmen ,kabiliyetli bir Escrimador u hafife almamak lazımdır çünkü çoğu dövüş sistemi günümüzün modern birçok dövüş teknolojisi ile kaynaşma sürecine maruz kalmıştır.Filipin dövüş sanatları günümüzdeki gerçek dövüşlerde kullanılan nadir dövüş sanatlarından biridir.

           Her ne isimle adlandırılırsa adlandırılsın,bu dövüş bilgisi İspanyol kaşif  Ferdanınand MAGELLAN Filipinlerdeki Maktan adasına çıkmasıyla  hakimiyetinin ilk kez Filipinlere yerleşmeye başladığı 1521  yıllarına kadar uzun ve zahmetli bir geçmişi vardır.İspanyol istilasından  önce Arnis De Mano   tıpkı okumak,yazmak,din ve sankrit gb.    tamamen eğlence amacıyla  öğretilirdi.   Aynı zamanda yerli halkın gençlerinin eğitildiği savaş okullarında savaş eğitimi olarak verilirdi.


            İspanyolların  istila   ve   hakimiyeti başladığı  zamanlarda ise yerli halkın her türlü  sopa, kılıç, kama ve buna benzer  tüm silahların etkili  şekilde  kullanılmasının  yasaklanması  amacıyla   uzun   süren baskılar başladı. Taki İspanyollar hakimiyetin kesin kez sağlamak için getirdikleri destek birlik  ve  silahları  artırıncaya  kadar bu baskı   ve zorlamalar sürdü.


            XVII.yüzyılda ise İspanyol hakimiyeti  kesin  kes   sağlanınca Arnis De Mano’nun eğitim ve çalışması  tamamen  yasaklandı.  (Aynı şekilde       Japonya   da     Okinowa’da    Japon    derebeyleri      silah bulundurulmasının    ve  sahip   olunmasını   yasaklamışlardır.)    Yine yasaklananlardan   biriside   bolo   adı  verilen   keskin  bir  bıçak yada bıçağa   benzeyen  kamaydı. Tüm  bu   yasak  ve   baskılar   Filipinleri medeniyetleştiriyoruz  adı  altında  yapılıyordu.İşte  bu sıralarda Arnis De  Mano    (tıpkı  Karate nin  Okinawada  olduğu gb.) gizli bir faaliyet haline   gelmiş  ve  gizlice   çalışılmaya   başlanmıştır.  Tekrar    ortaya çıktığında  ise   İspanyolların   dikkatinden  kaçmıştır  çünkü  yerli  bir müzik eşliğinde bir dans olarak uygulanmaya başlanmıştır.Silah yoktu ve  zararsız  bir  faaliyet  olarak   gözüküyordu. İşte  bu dans halka açık yerlerde verilen festivallerde ve   bu danssı uygulayan ve gösterenlerin sayesinde çok popüler bir hale gelmiştir.


            Gerçek       Arnis De Mano     ise  asla  yok  olmamış  ve İspanyol askerlerin her defasında bir mukavemet olarak karşısına çıkmıştı.nesilden nesilden babadan oğul a  değişik   bölgesel   stillerde ve Arnis De Mano adı altında sürekli ,canlı tutulup    yüzyıllarca saklandı.


          İspanyol hakimiyeti bitip,1898 de Amerikalıların yönetimi devir almasıyla  bu  faaliyetin  de  yasağı  ortadan  kalktı.Festivallerde halkın içinde   dostça   müsabakalar   olarak   uygulansa da   gerçek      ustalar kapılarını hiçbir zaman açmadılar ve bir anlamda  söylemek  gerekirse Arnis De Mano yarı gizli bir aktivite olarak kaldı. 


           İlerleyen yıllarda ülke bir çok değişik savaş   sporlarıyla tanıştı.Derken savaş başladığında Japonya,Filipinleri işgal etti ve bir çok Fili-pinli  Amerikalıların    gerilla    biriminde   çalıştı.   Birçokları sayısız mücadelede hayatlarını almış   oldukları    Arnis De Mano    eğitimleri sayesinde kurtardılar.Kısacası   Arnis De Mano     uzun yıllar boyunca sayısız savaşlarda etkin ve iyi bir şekilde test edilmiş   ve   kullanılmış oldu.


           Savaştan sonra Filipinler karışıklıkların sürdüğü bir ülke olarak kalmaya   devam   etti.  1967   yılı   Son Juan   şehrinde    nunçakonun yasakladığı ilk yer oldu.(Oradaki adıyla “Chako”) 1972    yılının eylül ayı ise ülke başkanının her türlü ve değişik tipte  silah taşınmasının ve bu sporun yapılmasının serbest bırakıldığı tarih oldu.


           Savaş sonrası bir çok Filipinli Amerika ya   göç etti.Söylemeye gerek yok ki  Arnis De Mano yuda     beraberinde     getirdiler.Amerika ya     gelen     göçmenlerin    bir   çoğu    Hawai   ve      Kaliforniya’ya     yerleştiler. Bunlardan  Kaliforniya’ya  yerleşenlerin  çoğu  Sitockton’a geldiler  ve  Amerika da  Arnis De Mano  yada  diğer  adıyla   Escrima burada  sahneye  çıktı. Bazı flimlerde kullanıldığı görülmektedir. Escrima’nın  dünyada  tanınması  ve    özellikle  Nunçako ‘nın meşur olması Bruce  Lee sayesinde oldu.   Bruce Lee nin  Ejderin Dönüşü filmde bu silahı kullanması ve yine  tamamlanamayan “Ölüm Oyunu”adlı filmindeki Filipinlilerin  dövüşme  sanatı Escrima dünyaca tanınmış  oldu.Bu Yazı 2860 defa okunmuştur.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız