Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133680 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60084 - Boks.
58314 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48880 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36307 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
APAGU
Alpagu (Yanlız savaşan adam) sistemi bir Türk savaş sanatıdır.Kurucusu Çoşkun Durmuş hocadır. Sistem Tamamen Türk Kökenli ve Türklerin Gerçek Savaş sanatlarından yaralanılarak ortaya çıkmıştır.

NEDEN ALPAGU ?

 

KOBOS - TURON - ABA GÜREŞİ - TEKE DÖVÜŞÜ - KURAŞ - HUN BOXU - GÜREŞ gibi köklü sistemler ile Boo(  1,20cm lik sopa)ve Tuğ( ucunda at kuyruğundan püskül bulunan mızrak) Kılıç kullanımı gibi günümüzde unutulmuş ve kaybolmaya yüz tutmuş geleneklerimizi bir araya getirip tekniklerini modernize ederek belli kuralla bağlayıp Vuruşlu bir  sitil olan

 

 

Alpagu (Yanlız savaşan adam) sitili ortaya çıktı.Şu anda 32 kulüp ve dernekte temsil edilen Alpagu  sitili yurt dışından da çok ilgi görmekte.  Orta Asya ve Türk Cumhuriyetleri'nin bu Savaş Sanatını öğrenme hakkı tarihten gelen bir hak olduğunu savunan Shan bu nedenle Türk Cumhuriyetleri'ne sıcak bakması neticesinde Türk Cumhuriyetlerinde yavaş yavaş tanınan bu sanat yakında evrenselleşecektir. Hiç kuşku yokki bu kültürel zenginliği ile savaş sanatını birleştiren tek sanat dalı olma özelliği ona bu kolaylığı sağlıyor.   Tamamen Türk Kökenli ve Türklerin Gerçek Savaş sanatları ile bezeli ALPAGU şimdi Türk Milletinin hizmetinde.

HOCAMIZ DİYOR Kİ  !
''Türk insanı Türk genci kendi atasından kalan mirasa canı pahasına sahip çıkmayı bilen bir şahsiyettir ki vatan savunmasında bunun açık örnekleri alenen ortadadır. Alpagu da bizlere ata yadigarıdır biz bu mirasa da sahip çıkmasını biliriz. Kimse bizim kadar atasını sevemez, mirasını kollayamaz.''

Alpagu Savunma Sanatında kesinlikle bencilliğe yer yoktur. Bu sanat dalı 7 yaşından itibaren bir çocuğu gelişime alır, anatomik yapısını keşfeder, periyodik ve sistematik olarak gerek beslenme gerekse sağlık performansını ayarlayarak her 3 ayda bir gelişim raporlarını alarak çocuğun başarısına etki edecek olan faktörleri tespit edip önceden önlem almak sureti ile Türk Sporuna ve sporcusuna yakışır başarılı bir sporcu yetiştirmek için gereken neyse yapar.

 

Alpagu 3 aylık periyotlar ile okul dönemindeki sporcuların ders notlarını takip ederek zayıf olan sporcuların ders notlarındaki zayıflığın sebeplerini araştırarak kaynağına ulaşmak sureti ile bu sorunu çözmeye çalışır. Zayıf eğitimli sporcu faydalı olamaz mantığı ile hareket ederek başarının artmasını sağlar.

 

Alpagu Sporcu ailelerini her ay yazılı yada toplantı usulü bilgilendirerek sporcu ailelerini de spora ilgili hale getirir.

 

Alpagu  çeşitli turnuvalarda başarı getirmiş olan sporcuları için her yıl bir gala düzenleyerek bu sporcuları onura eder. Bu şekilde motivasyonu arttırır.

 

Alpagu her sporcusuna zaman içerisine yaymak sureti ile hakemlik ve de antrenörlük ile ilgili bilgiler verir. Bu sayede her sporcu bir hakem ve antrenör gibi yetişerek geleceğe daha sağlam bilgili sporcular yetiştirir.

 

Alpagu  Sporcusu Türklerin tarihi ile ilgili geniş bilgi sahibi yapılır. Bu sayede yapmakta olduğu sporun değerini ve ne kadar stratejik bir spor dalı olduğunu anlaması sağlanır.

 

Alpagu  sporcusuna doğa ile ilgili geniş bilgi verilir ve bazı antrenmanları doğada yaptırılarak her an elimizin altında olan her türlü materyalle savaşmak, doğanın sağladığı doğal kamuflajdan yararlanmak ve sutrelerin kullanılması öğretilir.

 

Alpagu  sporcusu saygı ve sevgi içerisinde alçak gönüllülüğü öğrenir. Paylaşmayı ve yardımı öğrenir. Büyüğe saygı küçüğe sevgiyi öğrenir. Bayrağını ve milletini sevmeyi öğrenir. Vatan toprağının değerini ve atasına saygıyı öğrenir. Bunun için Alpagu Eğitmenleri itina ile seçilir, yetiştirilir, zorlu sınavlardan geçirilerek  kendilerine eğitmenlik unvanı verilir.

 

Sizlere neden Alpagu sorusunun cevabını bu satırlarımız ile verebildiğimizi umuyoruz. Yıllarca  Spor Salonlarımızda asılı olan Japon – Kore – Çin bayraklarına selam verdik durduk. Ama aslı Türk kökenli olan Savaş Sanatlarımıza zamanında sahip çıkmış olsaydık bu yabancı bayrakların yerine kendi bayrağımızı selamlar yabancı hayranlığından vazgeçerdik. Çok geç kalmış sayılmayız. Belki eski sporcular bu hayranlıkla büyüdü ancak yenileri bu gaflet ile büyümeyecekler. Buna inanıyor ve bunun için çaba harcıyoruz. Artık milyonlarca dolar parayı diploma harcı olarak Kore ye- Japonya ya – Çin’e akıtmayacağız. İşte dünyanın bildiği gerçek dünyaya savaş sanatı Türklerden yayılmış ne yazık ki sahip çıkamamışız. Milli saydığımız Güreşimiz e bile Rus lar sahip çıkmış durumda iken bizim artık bunlara tepkisiz kalmamız mümkün değildi. İşte bu nedenle Alpagu.

 

 

Coşkun DURMUŞ Kimdir?

  

     28.03.1970 Trabzon/Beşikdüzü doğumlu,ilk orta ve lise tahsilini bu ilçede tamamladı.Spora 1979 yılında Osman MENTEŞE Sensei nin yanında başladı. 1984 yılında TSKM de Burhan KARAKULAK sensei ile devam etti.1986 yılından 1988 yılına kadar Kaju Kenpo Branşında sayın Enver HANCI ile ve Taekwondo antrenörü Osman SEZER hoca ile Taekwondo çalıştı.1988 de Recep SOY sensei ile Karate ye yeniden döndü.İsmet BULGAN sensei ile kısa süre çalıştı ve kısa süreli yurt dışına çıktı bu arada Romen sensei İllie MARCHELL ile vuruşlu Karate ye başladı.1991 yılında 19 Mayıs Polis Okulunda Karate çalışmalarını hat safhaya ulaştırdı.Birçok başarılara öğrencileri ile birlikte imza attı. 1996 yılında Murtaza ÜNLÜ ile tanıştı ve Ashihara Karate çalışmaya başladı. Bu dönemden sonra hızla ilerleyen Shan bir türlü aradığını bulamadı ve Eski Türk savaş sanatlarını araştırarak KOBOS - TURON - ABA GÜREŞİ - TEKE DÖVÜŞÜ - KURAŞ - HUN BOXU - GÜREŞ gibi köklü sistemler ile Kemankeşlik( Ok ve Yay Sanatı) Boo(  1,20cm lik sopa)ve Tuğ( ucunda at kuyruğundan püskül bulunan mızrak) kılıç kullanımı gibi günümüzde unutulmuş ve kaybolmaya yüz tutmuş geleneklerimizi bir araya getirip tekniklerini modernize ederek belli kuralla bağlayıp Vuruşlu bir  sitil olan Alpagu(Yanlız savaşan adam) sitilini kurdu.Şu anda 32 kulüp ve dernekte temsil edilen alpagu  sitili yurt dışındanda çok ilgi görmekte ancak Shan Türkiye'de tam yayılımını tamamlamayan sitilin yurt dışına çıkartılmasına şimdilik olumlu bakmıyor. Ancak Orta Asya ve Türk Cumhuriyetleri'nin bu Savaş Sanatını öğrenme hakkı tarihten gelen bir hak olduğunu savunan Shan bu nedenle Türk Cumhuriyetleri'ne sıcak bakması neticesinde Türk Cumhuriyetlerinde yavaş yavaş tanınan bu sanat yakında evrenselleşecektir. Hiç kuşku yokki bu kültürel zenginliği ile savaş sanatını birleştiren tek sanat dalı olma özelliği ona bu kolaylığı sağlıyor.   Tamamen Türk Kökenli ve Türklerin Gerçek Savaş sanatları ile bezeli ALPAGU şimdi Türk Milletinin hizmetinde.

Sayın hocamız Coşkun DURMUŞ bu sanat dalına meraklı olan yada merak eden herkesi bilgilendirmek adına ziyaretçi defterinde soracağınız tüm sorulara bir zat kendisi cevap verecek ve bu sanatı illerinde temsil etmek isteyen her antrenöre de belirli zaman dilimlerinde seminerler verecektir.
HOCAMIZ DİYOR Kİ  !
''Türk insanı Türk genci kendi atasından kalan mirasa canı pahasına sahip çıkmayı bilen bir şahsiyetdir ki vatan savunmasında bunun açık örnekleri alalen ortadadır. Alpagu da bizlere ata yadigarıdır biz bu mirasa da sahip çıkmasını biliriz.Kimse bizim kadar atasını sevemez, mirasını kollayamaz.''

Alpagu Savunma Sporları Kulübü Derneği sayın Hocamız Coşkun DURMUŞ'un yoğun çalışmları ve katılımı ile Bilecik İli Söğüt İlçesinde kurulmuş olup;
Hocamız bu kulüpte de diğerlerinde olduğu gibi başkanlık değil sadece görev almayı uygun bulmuştur.
Şu anda ülke genelinde yayılan Alpagu adını yurt dışında duyurmaya devam etmektedir. İnanıyoruzki çok yakın bir zamanda Dünya Alpagu İsmine çok aşina olacaktır.

 Bu Yazı 6653 defa okunmuştur.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız