Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133686 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60085 - Boks.
58322 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48884 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36311 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
MAKALE ve GÜNCEL HABERLER Okumak İstediğiniz Haber Grubunu Seçiniz
Bruce Lee Hakkında Bilinmeyenler.  

Paylaş :


DAN INOSANTO onun hakkında “dünyaya bir daha onun bir usta asla gelmeyecektir” dediği Büyük usta BRUCE LEE hakkında pek bilinmeyen detaylar.

*Çevirdiği son film olarak bilinen ölüm oyununda son döğüş sahnelerini kendi çevirmiştir.ölümüyle birlikte yarım kalan filmi ona benzyen bir oyuncu tamamlamıştır.filmin son döğüş sahnelerinden hariç kalan tüm bölümlerde gerçek bruce yoktur.

*Kasım 1958 de Bruce Lee’yi Hong Kong’dan san Francisco’ya taşıyan gemide,Lee 18 yaşında ve 3 mevkide,cebinde 100 dolarla seyahat ediyordu.

*Filmlerinde tüm dövüş sahnelerini kendisi tasarlıyor ve rakiplerini kendisi seçiyordu.

*1973 de Bruce o dönemin en ünlü basketbol yıldızı ve yakın arkadaşı,öğrencisi,kerim abdüljabbar’a ölüm oyunu filminde rol almasını teklif edince jabbar düşünmeden kabul etmişti.bir kaç gün jabbar'ın menajeri 15 cadillac marka araba değerindeki oyuncusunun Bruce Lee ye karşı filmde dövüşeceğini öğrenince baygınlık geçirmişti.

*Baş rol oynadığı filmlerde tüm sahne dekorlarını kendi hazırladı.ejderin 3 fedaisi filmi için Hong Kong’da ıssız bir ada seçilmiş ve 500 işçi dekor için çalıştırılmıştı.

 

*Çocukluk yıllarına sokak çetelerinin başını çeker sık sık rakip çetelerle sokak düğüşleri ve düello lar yapardı.bir gün bir evin beşinci katında bir düello gerçekleşirken,Bruce hırstan hasmının iki kolunu ve bir bacağını kırmıştı.

 

*Karısı linda ona çok tutkulu ve kıskançtı.filmlerinin sonunda bayan rol arkadaşları yüzünde kavga etmişler ve uzun küskünlükler oluşmuştu.

*Üstadın en büyük özelliği tüm yaşamında ve o yaşamın her saniyesini kung-fu’ya ayırmış olmasıydı.kung-fu ile birlikte tüm do spor sistemlerini çalışmış ve bunlardan kendi sistemi JEET KUNE DO’yu stilize etmiştir.günümüzde bu sistemi aynı disiplinle devam ettiren öğrencilerinden ünlü isim DAN INOSANTO onun hakkında şöyle diyor.dünyaya bir daha onun bir usta asla gelmeyecektir.

*Amerikan hakimiyetine son veren DÜNYADA BENDEN BÜYÜK YOK filminin son final sahnesinde ünlü karateci CHUCK NORRİS ile Bruce Lee’nin dövüş sahnelerinde ,Çinli esmer bir düğüşçünün tipik Amerikalı düğüşçüyü nasıl yendiğini izleyiciye sindire sindire anlatır.Çin den Amerikadaki akrabalarına yardım etmeye gelen bir köylüyü canlandıran Lee,bu filme birlikte klasikleşen Amerikalı düğüşçülerin galip gelme modasına son vermişti,Amerikalı yapımcılardan çok tepki almasına rağmen,film izlenme rekorları kırması emperyalist düşünceli yapımcıların bu filme yatırım yapmasını engellememiştir.

 

*KRISS ulu kişilerin ve dövüşçülerin kullandıkları bıçağın adı.bu bıçak zig zag şeklinde olup olağan üstü marifetlere sahiptir.Bruce de bu krıss’lerden büyükçe bir koleksiyon vardı.ancak bunların kaybolması halinde ailesine bir kötülük geleceği inancını taşıdığından bu krıss’leri özenle ve çok gizli bir yerde saklardı.

*Öfkenin yumruğu adlı film ilk haftada 102 000 Amerikan doları gişe hasılatı yapmıştı.o tarihten sonra bu sonuca BEVERLY HİLLS COP,SOSYETE POLİSİ 101 000 dolar ve RAMBO 98 000 dolar ile yaklaşabildiler.golden harvest’in son olarak çektiği bu film Hong Kong’da ise gösterime çıktığı ilk hafta 22 mart 1972’de 4.5 milyon Hong Kong doları ve gişe rekorlarını kırdı.

*Hırsla çalıştığı yıllar kendisini oldukça yıpratmıştı.10 mayıs 1973 de yakınlarını korkutan bir rahatsızlık geçirdi.bu aşırı efordan yorgunluk hastalığı idi.nefes almakta zorluk çekiyor,kısa bir hasta hane macerasından sonra sağlam bünyesi sayesinde mucizevi bir şekilde iyileşti.ancak 2 ay sonra cevabı halen bulunamayan bir sebeple vefat etti.

 

*Dansa inanılmaz derecede ilgi duyuyordu.14 yaşındayken dans etmenin çok eğlenceli olduğunu keşfetti.Bunun içinde zaten yetenekliydi. Dans etmek isteyenleri geri çevirmezdi.

*Dans dengesi ve ayak hareketlerinin çoğu onun daha sonra dövüş stilinde etken olmuştur.En sevdiği dans olan Cha Cha dansında Hong Kong'ta şampiyonu bile seçildi.

*19 yaşındayken sokak dövüşü ile gittikçe daha ilgili olmaya başladı. Böylece 1959'da ailesi onu liseyi bitirmek üzere Amerika'da arkadaşlarının yanına göndermeye karar verdiler.

*Seattle'de otururken bir resturanın çatı katında garsonluk yaptığı sürece kalmasına izin verildi.Liseyi bitirip üniversiteye geçti.Washington Üniversitesine girdi ve geceleri restaurantta çalışmaya devam etti.

*Birkaç ay sonra bu yaşam tarzının ona göre olmadığını keşfetti.Ve işinden ayrılıp Kung_fu öğretmeye başladı.22 yaşındayken Chinese Kung-Fu(kendini Korumanın Felsefi Sanatı) adlı kitabını yayınladı.

*
1964'te felsefe üzerine mastarını tamamlamadan Linda Emery adında sarışın hoş bir kızla evlenirdi. Kısa bir süre sonra California'ya taşındılar. 1965 yılında oğulları Brandon Lee doğdu.Bir kaç yıl sonra kızları Shannon doğdu

 

*Bruce Lee, Ed Parkers'la 1964 yılında ilk uluslararası çıkışını yaptı.Daha sonra Green Hornet adlı bir dizide oynamaya başladı.

*Bruce bunun kendisi için bir çıkış olacağını düşünürken dizi bir sezon sonra yayından kaldırıldı. Daha sonra James Garner'in oynadığı "Marlowe" adlı filmde küçük bir rol kaptı ve bir kaç bölümünde göründü.

 

*Bu küçük rol kariyeri adına ona hiçbir fayda sağlamadı..Lee ondan sonra dövüş sanatları öğrencileri üzerine tasarlanmış 3 tane Knoons adlı okullardan açmaya karar verdi. İşte burada öğrencilerine gerçek Jeet Kune Do olmayı öğretti.

*Steve Mrqueen, Karem Abdul Cabbar, James Caburn, Don İnosanto gibi tanınmış öğrencileri oldu. 1970'li yıllarda Hollywood ile Hong Kong arasında mekik dokumaya başladı. İnanılmaz teklifler alıyordu. Bu yıllarda sırtından çok ciddi rahatsızlandı.

*
Doktorları ona dövüş sanatlarını kesinlikle bırakmasını ve iyileşmesi için yataktan çıkmaması gerektiğini söylediler.Bu Bruce Lee'nin hayatında en kötü dönemlerinden biriydi. 6 ay boyunca sırtüstü yatakta kaldı. Ama beynini çalışmaktan alı koyamıyordu. Bu zaman diliminde Jeet Kune Do Tao adlı kitabı yazmaya başladı.Ama bitiremeden hayata veda etti.Kitabını ölümünden sonra karısı tamamladı

 

*20 Temmuz 1973'teki Bruce Lee'nin ölümünü çevreleyen koşullar Asya'da bir bilinmezlik fırtınası ve dünyanın her tarafında ölümüne dair bir sürü iddianın gezindiği bir trajedi olarak kaldı. Fiziksel sağlığının insanlar tarafından çok iyi olduğu biliniyordu. Ve ölüm sebebinin doğal sebeblerden olabileceği düşünülüyordu.

*Taabii ki kimsenin gelecek felakete dair bir önsezisi yoktu.Betty'inde başrol oynayacağı "Game Of Death" adlı filmini bitirmek için yapımcısı Raymond Chow'la görüşmek üzere Betty'nin dairesine gitmişti.Raymond öğleden sonra akşam tekrar konuşmak üzere onlardan ayrıldı.

*Başağrısından şikayet eden Bruce, Betty'i herzaman kendisininde kullandığı bir aspirin karışımı olan Equogesic verdi.Ondan sonra Bruce uzanmak üzere yatak odasına gitti.

*Raymond akşam niçin gelmediklerini öğrenmek için onları aradığında Betty , Bruce'un uyuya kaldığını söyledi.Raymond Betty'nin dairesine gidip Bruce kaldırmayı çalıştı ama başaramadı. Panik olmaya başladılar.Ve Betty doktor çağırdı.Onu kurtarmak için yapılan birçok başarısız denemeden sonra ambulans çağırıldı.

 

*Küçük ejder Bruce hastaneye gittiğinde ölüydü.Acil müdahalede kalp ve solunuma müdahale edildi..Ama bir hayat belirtisi yoktu. Bruce'nin nasıl öldüğü aslında tartışma konusu oldu.

*Ölümünün beynindeki tümörden olabileceği söylendi. Bunun doğuştan mı yoksa daha sonra mı ortaya çıktığı meçhuldu ama kafasında her an patlamak üzere olan hasar görmüş bir damarla birlikte de çok vakti yoktu. Hatta ölümünden 2 ay önce bir beyin travması geçirdi. Bruce Lee'nin ölümüyle Hong Kong yasa boğuldu..Binlerce insan sokaklara dökülüp, son yolculuğunda onu yalnız bırakmak istemediler.Kalabalığı durdurmak için polis tarafından barikatlar bile kuruldu..Diğer bir trajedide oğlu Brandon Lee'nin 31 Mart 1993'te Amerika'nın Kuzey Carolina eyaletinde "The Crow" filminin çekimleri sırasında karnından vurularak ölmesidir.

*Bruce Lee Amerika'nın Seattle eyaletinde Lake View mezarlığına gömülmüştür..Daha sonra 3 Mart 1993'te Brandon Lee'de babasının yanına gömüldü..Hergün kendisinin ve oğlunun mezarı dünyanın dört bir tarafından gelen insanlar tarafından ziyaret edilir.

 

*Kung-fu bir sanattır. Dövüşcünün hareketleri uyumlu ve seri olmalıdır.Bütün vücudunu kullanmalısın. Dövüşürken hiçbirşey düşünmeyeceksin..

 

*Yanaşırken çok dikkatli davranmalısın.Her zaman rakibin gözlerini izlemelisin. Çünkü gözler açık verir. En iyi onlar konuşur. Eller aldatıcıdır.

 

*Asla bir anda hareket etmeye karar verme.Her koşul altında hareket etmeye hazır olmalısın. Böylelikle zihnin esneklik vucudun sertlik kazanır.

 

*Daha sonra bir taktik oluşturabilirsin.Çok deneyim gerektirir. Zamanla otomatikleşirsin, ne yapacağını düşünmezsin bile hareket kendiliğinden oluşur.

 

*Gerçek bir dövüşcü hem zihni hem de bedenini güçlendirerek dövüşcünün insan üstü güçleri sahip olabilmesi için bir nevi ruhi sukunu sağlaması gerekir.

 

BRUCE LEE SYSTEM: JEET KUNE DO

*“Jeet” kelimesi sözlük anlamı “dövüş”tür. Kavram Manası ise “sokak döğüşü” demektir.

*“Kune”kelimesinin sözlük anlamı “yumruk” tur. Kavram manası ise “tek tek

ortadankaldırmak demektir.

*“Do” kelimesinin sözlük anlamı “yol, metod” vs.dir. Kavram manası ise “ruhsal ve bedensel olgunluk” demektir. Jeet Kune Do demek, birden fazla hasma savunma demektir. Jeet Kune Do demek, aletli hasma karşı savunma sanatı demektir. Jeet Kune

 

*Do demek, dövüşmeden dövme sanatı demektir. Jeet Kune Do demek, yumruğu durdurmanın yolu demektir. Jeet Kune Do demek, stilsiz stil ve başlı başına bir bilim demektir.

 Bu haber 05.01.2011 tarihinde eklenmiş ve 3150 defa okunmuştur.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız