Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133686 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60085 - Boks.
58322 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48884 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36311 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
MAKALE ve GÜNCEL HABERLER Okumak İstediğiniz Haber Grubunu Seçiniz
Türk Dünyası Spor Oyunları Geliyor.  

Paylaş :


GSG Müdürü Yunus Akgül, büyük bir organizasyonun müjdesini verdi. Üniversite Kış Oyunları için yapılan çalışmalarda takdir toplayan Akgül, "Sırada Türk Dünyası Spor Oyunları var" dedi.

TÜRK DÜNYASI EL ELE

Akgül, büyük bir organizasyonun müjdesini verdi. Üniversite Kış Oyunları için yapılan çalışmalarda takdir toplayan Akgül, "Sırada Türk Dünyası Spor Oyunları var" dedi.

Akgül konu hakkında BUGÜN'e konuştu ve şunları söyledi:

"Artık ortak spor oyunlarımız tarihteki yerini almaya hazırlanıyor. Ankara'da Türk devletlerinin büyükelçileriyle toplandık. Onlar ülkeleriyle yazışmalara başladılar. Azerbaycan ve Kazakistan hemen yapalım diyor. Özbekistan ve
Kırgızistan gibi ülkelerden cevap bekliyoruz. Ayrıca akraba toplulukları da işin içine soktuk. Mesela Rusya'da bağımsızlığını kazanamamış Baş Kırgızistan ve Yakutistan var. İlkini İstanbul'da yapmak istiyoruz."

İNGİLİZ TOPLULUKLARI GİBİ

Kış Oyunlarının ardından tüm ekiplerini bu iş için Orta Asya'ya yollayacağını ve asıl startı vereceğini söyleyen Akgül, "İngiliz Milletler Topluluğu adı altında düzenli olarak oyunlar yapılıyor. Mesela Hindistan ve Pakistan; yıllar önce kopmuşlar. Ama 4 senede bir yaklaşık 70 ülke ile birlikte 5 bine yakın sporcu katılıyor.
Biz niye yapmayalım?" dedi. Akgül, maddi sıkıntıda olan ülkelerin yükünü de belli ölçüde göğüsleyebileceklerini sözlerine ekledi.

TÜRKLER FUTBOLU TEPÜK DİYE OYNADI

Türkler futbolu aslında yüzyıllar öncesinde oynamış! Kitaptaki ilginç ayrıntılardan birisi de bu. O zamanki futbolun adı 'tepük' olarak biliniyor. O zamanki ilkel kuralları bile bugünün futbolunu hatırlatıyor. Çin kaynakları, M.Ö. 2. Yüzyılda İç Asya topluluklarında ayak topunun ustaca oynandığını kaydediyor. Ünlü Türk düşünürü Kaşgarlı Mahmut'un Divanu Lügat-it Türk adlı eserinin birinci cilt 323. sayfasında, bu isim ve bu oyun yer alıyor. İçi hava ile doldurulmuş, yuvarlakça küçük tulumlar, top olarak adlandırılıyor. Ayrıca bir derinin içine yün, keçi kılı ya da tüy konularak, top biçimine getiriliyor.

ÇEVGEN 'POLO' OLDU, GÖKBÖRÜ İSE AMERİKAN FUTBOLU

Kitabın yazarı Tüzün, “İngilizler çevgen’i bizden alarak bugünün modern polo’su haline getirdi. Gökbörü oyununu atsız oynayın, karşınıza kaba hatlarıyla bugünün Amerikan futbolu çıkar” dedi.

KASPAROV 'MANGALA'DA BİR TÜRK'E YENİLDİ

Ahmet Tüzün'ün hazırladığı kitapta, "Bozkır atlılarının savaş dansı gökbörü, 4 bin yıllık Türk zekâ sporu dokuz kumalak (mangala), kartalla avcılık gibi ilginç dallar, rekorları hâlâ kırılamayan geleneksel okçularımız, binicilerimiz, ciritçilerimiz, ve bugün bir çok modern sporun temelini teşkil eden tarihi sporlarımız ile çeşitli konular ele alınıyor. Ahmet Tüzün, hayranlık uyandıran çalışmasında özellikle dokuz 'kumalak'a dikkat çekiyor ve "Türkiye'de mangala olarak biliniyor. 4 bin yıllık bir zeka sporu. Satranç dehası Kasparov geçenlerde Orta Asya'da bir Türk İle bu oyunu oynadı ve yenildi" diyor.

NASIL OYNANIR?

Oyun için bir oyun tahtası ve 163 taş gereklidir. Oyun tahtasında iki sıra halinde dizilmiş 9’dan 18 çukur bulunmaktadır. Oyunun başlangıcında her çukurda dokuz kumalak taş bulunur. İşte oyunun dokuz kumalak ismi buradan gelir. Kurallar basittir. Kura çekildikten sonra, ilk oynayan kendi tarafındaki herhangi bir oyuktaki dokuz taşı alır ve birini aldığı oyuğa bıraktıktan sonra, saat yönünün ters istikametinde her bir oyuğuna birer taş bırakarak ilerler ve elindeki taşları bitirir. Son taş rakibin oyuğun daki taşların sayısını çift yaparsa, o oyuktaki taşları alarak (yutarak) kendi hazinesine koyar. Oyun böyle devam eder ve kim en fazla taşı alırsa oyunu alır.

PİNG-PONG DİPLOMASİSİ

Tüzün şöyle devam ediyor: "Modern çağda sporun önemi her geçen gün artmaktadır. 1971'de Çin Başbakanı Çu En Lay, Asya turnesinde olan Amerikan masa tenisi takımını Pekin'e davet etti. Vietnam savaşı da en kritik noktasındaydı ve taraflar bu savaşta hasımdı. ABD bu davete uydu ve Başkan Richard Nixon, Mao'yu ziyaret etti. ABD, Çin'e uygulanan ambargoyu kaldırdı. Bu, tarihe "Ping-Pong diplomasisi" olarak geçti"

KAYNAK: http://spor.bugun.com.tr/spor-haber/138149-haydi-tepuk-oynayalim-haberi.aspx


Bu haber 15.03.2011 tarihinde eklenmiş ve 2913 defa okunmuştur.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız