Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133686 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60085 - Boks.
58322 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48884 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36311 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
MAKALE ve GÜNCEL HABERLER Okumak İstediğiniz Haber Grubunu Seçiniz
Neden Bruce Lee Başkadır?  

Paylaş :


Siz de Bruce Lee gibi kendinizi nasıl keşfedebilirsiniz? Elbette özgürlükle. Nasıl özgür olabilirsiniz? Elbette klasik kalıplardan vaz geçerek. Nasıl vaz geçeceksiniz? Elbette felsefesine vakıf olarak. O halde her şeyden önce bu felsefe bilinecek. Çünkü felsefesine aykırı olarak JKD yapılamaz.

Jeet kune do "özgür adam"ın kendini keşfedişinin felsefesidir. Dövüş konusunda kalıpsal eğitimini tamamlamayıp esir gelenekten kopan diplomasız adamın, asıl sertifikanın kendini keşfetmek olduğunu ispatladığı felsefedir JKD. Hapseden kalıplarda zincirleri, prangaları ve kelepçeleri kırıp atan "hür adam"ın felsefesidir.

 

Gördüğünüz eğitim sizi özgür kılmıyor mu? Bruce Lee’nin yolundan çıkmamak da tutsaklıktır. Eğitiminiz buna olanak tanıyor mu? Programınız sizi tahayyül edilebilir bir şekle sokup branşlaştırıyor mu? “JKD şöyle bir şey” dedirtiyor musunuz? Özgün felsefesine rağmen siz de JKD gibi özgün oluyor musunuz?

 

Madem ki dövüş sistemine rağbet olması o sistemin kaliteli olduğunu söylemek için yeterli değildir; demek ki ele avuca sığan birtakım olumlu sonuçlar görmek de gerekiyor. Spor yapıyorsanız şampiyonluk olumlu bir sonuçtur. Sanat yapıyorsanız rağbet olumlu bir sonuçtur. JKD yapıyorsanız gerçekler yani sokak olumlu bir sonuçtur.

 

Bu kriterlerin dışında kalınırsa herkes kendine göre haklı olacaktır. “Özgür adam” tekniğin hakkını tam veriyordu. Fakat bu UFC maçlarına katılsa hep iyi sonuç alacağı anlamına gelmiyordu. Hatta sokak da hep galip olacağı anlamına gelmiyordu.

 

Fakat insanlar ekole hapsolmaya Bruce Lee’nin yolunda bile meyledebilirler. Lee’nin ölümünden sonra kurulan ekollerin karakol olmamaları JKD felsefesine uygun çalışmaya bağlıdır.

 

JKD, Bruce Lee’nin üzerine bir şey eklenemeyecek tamamlanabilmiş bir felsefesi değildir. Aksine üzerine ne kadar çok gerekli teknik, taktik eklenirse o kadar felsefesine uygun düşer. Yeter ki dokusuna aykırı düşmesin.

 

Siz de Bruce Lee gibi kendinizi nasıl keşfedebilirsiniz? Elbette özgürlükle. Nasıl özgür olabilirsiniz? Elbette klasik kalıplardan vaz geçerek. Nasıl vaz geçeceksiniz? Elbette felsefesine vakıf olarak. O halde her şeyden önce bu felsefe bilinecek. Çünkü felsefesine aykırı olarak JKD yapılamaz.

 

Teknikler özgür ve akışkan bir zihinden su gibi akarlar. Aslı pare pare olduğu halde bu akışkanlık onu yekpare yapar. Nihayet açığa çıkan her teknik zihin gibi tektir.

 

Bruce Lee’yi kendine hayran bırakan özelliği programı değildi; felsefesi, pratiği, estetiği, hızı, doğrudanlığı, tekniklerindeki usullülük ve taktikleri, çabuk sonuç alması kısacası öğrencilerinden ziyade seyircilerine sergiledikleriydi. Neden aynı programı çalıştığı iddiasındakiler onun gibi izler bırakmıyorlar? Demek ki “özgür adam”ı bütünüyle dikkate almak gerekiyor.

 

Biz size yalnız sizin gideceğiniz bir yol gösteriyoruz. Yalnız sizin çalışacağınız size özgün bir program öneriyoruz. Özünde herkes tektir ve siz de bu yolculuğu yalnız kendi zihninizle sürdüreceksiniz. Görünüşünüzün, sesinizin, ruhunuzun, kişiliğinizin tekliği gibi keşfedilmesi gereken cevher bakımından da teksiniz. Yumruğunuz sadece size aittir. Onu komutla kullanmak esarettir. Hatta bu komutu içinizdeki ses verse de. Hür adam komutsuz kullanır. Başlarken hesabı, planı, kararı yoktur. Biter, daha sonra o bittiğini anlar.

 

İşte bu teklikten dolayıdır ki felsefesini benimseyen herkes JKD’cidir ama bu felsefeyi sadece kurucusu temsil edebilir. Bu yüzden klişeleşmiş hazır bir program sizi ona benzetemez. Bu yüzdendir ki Bruce Lee onu yerinden seyreden seyircilerden de, onun izinden gittiği iddiasındaki izleyicilerden de bir başkadır.

 

                                                                               07.04.2011/YÜKSEL YILMAZ

Not Bu haber " http://www.icyol.com/jkdf/haber_detay.asp?haberID=926 " adresinden alınmıştır.Bu haber 26.05.2011 tarihinde eklenmiş ve 2876 defa okunmuştur.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız