Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133686 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60085 - Boks.
58322 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48884 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36311 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
MAKALE ve GÜNCEL HABERLER Okumak İstediğiniz Haber Grubunu Seçiniz
Vur, kır, parçala... Vee stop! O bir dövüş koreografı  

Paylaş :


Genco Ülgen, Türkiye’de az bulunan bir işe sahip: O bir dövüş koreografı. Filmlerde seyrettiğimiz vurdu-kırdı sahnelerini yönetiyor, oyuncuların birer samuray ustalarına dönüşmelerini sağlıyor. Battle II isimli kısa filmi Los Angeles Aksiyon Filmleri Festivali’nde ‘En İyi Dövüş Koreografisi’ dalında aday oldunca artık yıllardır yaşadığı Kanada’dan ülkesine dönmeye karar verdi. Şimdi tek amacı var; Türkiye’de başarılı bir aksiyon filmi endüstrisi oluşturmak

Genco Ülgen, çocukluğunu kung-fu filmleri izleyip, Van Damme ve Jackie Chan’e hayran olarak geçirdi. Aksiyona olan ilgisini bir çocukluk hevesiyle bırakmadı, bu işi meslek edinmeye karar verdi. İlk iş, Uzakdoğu sporlarını öğrendi. Karate, aikido, aklınıza ne gelirse... Sonra bu deneyimi sinemayla birleştirmek için Kanada’ya gitti. Kanada’da Film ve Video Prodüksiyonu okudu. Stajınıysa orada bu işlerle uğraşan ustaların yanında yaptı. Son Samuray, X-Men, Fantastik Dörtlü gibi filmlerin dublaj yönetmeni, ‘Blade 3’ filmi için Jessica Biel’i eğiten Brain Hoo ile ortak çalışmalarda bulundu.
Uzun yıllar yurtdışında yaşayan Genco Ülgen, amatör oyuncularla ve sıfıra yakın bir bütçeyle çektiği kısa filmi ‘Battle II’, Los Angeles Aksiyon Filmleri Festivali’nde ‘En İyi Dövüş Koreografisi’ dalında aday olduktan sonra, 34 yaşında ülkesine geri döndü. Hem de yönettiği dövüş sahnelerinden daha zorlu bir mücadele için: Amacı Türkiye’de başarılı bir aksiyon filmi endüstrisi oluşturmak. Ülgen’e göre, bu sektörün şimdiye kadar gelişmemiş olmasının iki nedeni var: “Türk sinemasında komedi ve dramada çok güçlüyüz ama bazı konulara da hiç değinilmedi. Korku filmi, uzay filmi çok az. Aksiyon filmleri neredeyse hiç yok. Bunun nedeni öncelikle bütçe. İkinci nedense, bu işi yapacak ekibin eksikliği. Bina veya araba patlatma gibi sahneleri çekmeye alışık kimse yok. Öyle olunca da filmlerin aksiyon seviyesi sınırlı oluyor.”

DIŞA BAĞIMLI ENDÜSTRİ

Ülgen, ekip sorununun sorumlusunun biraz da yapımcılar olduğunu söylüyor: “Bir sahne çekilmesi gerektiği zaman yurtdışından ekip getirmeyi tercih ediyorlar. Bu yüzden bizde devamlı dublörlük yapan kimse olmuyor. Dublörler, bir yandan bu işi yaparken diğer yandan başka işlerle uğraşıyorlar; taksici, lokantacı, tezgahtar... Sadece, senede iki veya üç defa film çekildiğinde sete geliyorlar. O zaman da kendilerini geliştiremiyorlar tabii.”
Ekip ve bütçe hazır olduktan sonra da iş bitmiyor. Dünya çapında başarılı olacak bir Türk filmi için yönetmenin, sadece Türkleri değil, tüm dünyadaki izleyiciyi düşünmesi gerek. Ülgen, yurtdışında başarılı olabilecek bir filmin projesini geliştirmeye başlamış bile: “Türkiye’de doğup büyümüş ve yurtdışında hiç vakit harcamamış bir yönetmen, dışarıdaki izleyicinin ne istediğini bilemez. Bu nedenle de başarılı olamaz. Benim, Amerika’da göstermek için hazırladığım bir aksiyon projem var. Türkiye’de, tümüyle Türk bir ekiple çekmek ve böylece bizden de yurtdışı pazarlarında başarılı olacak bir film çıkabileceğini göstermek istiyorum.”

KENAN AKSİYONU KALDIRIR

Finansman ve yapımcı bulduğu takdirde çalışmak istediği isimlerin başında Cem Yılmaz ve Mahsun Kırmızıgül geliyor: “Duyduğum kadarıyla Cem Yılmaz’ın ‘Yahşi Batı’ tarzında, Uzakdoğu sahneleri de içerecek yeni bir film projesi varmış. Böyle bir ortaklık içine girersek filmin komedi tarafını Cem Yılmaz, aksiyon kısmını da ben alırım. Çok başarılı bir proje çıkartırız. Mahsun Kırmızıgül’ün de çok iyi bir aksiyon yönetmeni olabileceğini düşünüyorum. Sette, ekibini dinleyen bir insanmış. Çünkü bu sahnelerde her zaman bir sakatlık tehlikesi var. Bunu engellemek için dövüş koreografına güvenmeli, bazı masrafları gözden çıkarmalı.”
Genco Ülgen, oyuncu olarak da Kenan İmirzalıoğlu’nun iyi bir seçim olacağını söylüyor: “Biraz antrenmanla, bu işi kaldırır. Aksiyon, tanımı nedeniyle biraz agresif bir olay. Bu yüzden agresif görünen aktörleri tercih ediyorum. Hem iyi oyunculuk, hem de iyi aksiyon koreografisi varsa, o filmi çok iyi satarız. “
Şu anki yapımlar arasında en başarılı bulduğu film, ‘Kurtlar Vadisi’. Ülgen, film için “Türkiye’de daha önce yapılmamış bir aksiyon örneği. Başarılı” diyor ama sonuna da ekliyor: “Yine de daha iyisi yapılabilir.”

YÜZ DIŞINDA VÜCUDUN HER YERİNE GERÇEKTEN VURUYORUZ

Dövüş koreograflarından oyuncuları eğitmeleri de bekleniyor. Örneğin ‘Matrix’ filminde Keanu Reeves ve Carrie Anne Moss’un dövüş sahneleri için Hong Kong’dan 20 kişilik bir ekip geldi, oyuncular üç ay çalıştırıldı. Aksiyon filmlerinin ustası Jackie Chan gibi isimlerse, filmin hem yönetmenliğini hem de dövüş koreografisini yapıyor. Dövüş koreografisi, dans koreografisi gibi. Hareketler uyum içinde olmalı. Çoğunlukla, yüz dışında vücudun her yerine gerçekten vuruyoruz. Bazı sahnelerde oyuncudan istediğimiz sahneyi alabilmek için yüzde yüz bir darbe gerekiyor. Her şeyi sahte yaparsanız gerçekliği gölgelersiniz. Tabii mutlaka içe bir koruma giysisi giyiliyor.

KAYNAK:ZEYNEP BİLGEHAN: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=15508936


Bu haber 21.07.2011 tarihinde eklenmiş ve 2182 defa okunmuştur.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız