Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133686 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60085 - Boks.
58322 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48884 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36311 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
MAKALE ve GÜNCEL HABERLER Okumak İstediğiniz Haber Grubunu Seçiniz
Taido  

Paylaş :


Taido sanatı, geleneksel Japon Dövüş Sanatları'nın modern çağa uyarlanmış halidir. Taido, Seiken Shukumine'nin dövüş sanatları üzerine yapmış olduğu 30 yıllık bir araştırmasının sonucu olarak ortaya çıkmıştır. 1965'te derin deneyimlerin sonucu olarak, üç boyutlu tasarlanmış 21. yüzyıl sanatı durumunda geliştirilmiştir. Bunun sonucunda Taido, hızlı ve dinamik bir şekilde dünyaya yayılmaya başladı.

ARİHÇE : İkinci Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru (1945), Seiken Shukumine ve Saika Shihan ('Gensei' okulunun eğitmeni) Okinawa yakınlarındaki bir sahilde bulunan düşman gemisine saldırmak için özel bir birim oluşturulmakla görevlendirildi. Bu birimin yakın dövüş sırasında kullanacağı teknikleri ve saldırının en etkili olacağı noktaları düşündü. Sonuç olarak; jimnastik prensiplerine oturtulmuş dönüşleri, hareketleri, değişimleri, bükmeleri ve yuvarlamaları kapsayan bir teknik ortaya çıkardılar. Shukumine, bu teknikler üzerine 1946 yılında da çalışmaya devam etti. Aynı yıllarda Kaifu bölgesinin Meiji köyünde, bir dizi tekniği geliştirdi. Bunlar; Ungi ( Hareket ), Hengi ( Değişim ) ve Tengi ( Yıkılma ) adıyla anılmaktadır. Daha sonraları Okinawa'daki, Kunigami Nakushi köyünde ikamet etti (1948). Bu tekniklerin ilk olarak halka tanıtılmasını Shizuoka'daki İto şehrinde gerçekleştirmiştir (1949). 1953 yılından itibaren on yıl boyunca Tokyo civarında, yaklaşık 120 Dojo (okul)'da, bazı üniversitelerde ve savunma güçlerinde (Self Defense Forces) tanıtımını yapıp tecrübelendirirken, yeni bir dövüş sanatını ortaya çıkarmak için gerekli olan basit prensipleri formüle etmiştir. 1962 yılında, Sengi (Dairesellendirme) ve Nengi (bükme) tekniklerine yaptığı son rötuşlardan sonra, yeni bir Dövüş Sanatı tamamlanmış oluyordu. Shukumine bunu, taido olarak adlandırmayı uygun bulmuştu. Anlamı ise, " Vücudun ve Aklın Yolu ". 1963 yıllarında Shukumine, bu beş tekniğin bilimsel platformda parça parça açıklanmasıyla da temel bir teori fomüle etmiş oldu. İnsanın varlığı, toplum düzeni, evrendeki yerimiz ve gerçekler arasındaki bağlatıları inceleyerek, tüm Dövüş Sanatları'nın insan açısından mükemmel bir forma ulaşmanın yolu olduğunu açıklamaya çalıştı. 1965 yılında, Dokunun Çeşitli Elementleri Doko (Fiziksel Kontrol Prensipleri), Seigyo (Dövüşün Prensipleri), Taiki (Nefes Alma Teknikleri), Hokei (Beden, Varlık ve Gizem) ve Keiraku (Yin ve Yang'ın Armonisi) psikoloji, fizik ve hassasiyeti bir araya getirmiştir. O zamandan bu yana, bu konudaki gayretleri ve çalışmaları artarak devam etmiştir. Daha sonraları ise Taido, 12 farklı ülkede yapılmaya başlanmıştır. Bunların içerisinde Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri de yer almaktadır. Saldırı ve savunma ihtimallerini göz önünde tutarak, vücudun düzenini ve eksenini ayarlayarak araştıran ve geliştiren ilk dövüş sanatıdır. Bu haliyle, en etkili savunma sanatları arasına girmeyi başarabilmiştir. KAYNAK:http://www.dovussanati.com/dovus-sanati-taido.html


Bu haber 10.09.2011 tarihinde eklenmiş ve 2266 defa okunmuştur.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız