Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133686 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60085 - Boks.
58322 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48884 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36311 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
MAKALE ve GÜNCEL HABERLER Okumak İstediğiniz Haber Grubunu Seçiniz
Amarok. Türk Savaş Sanatı.  

Paylaş :


AMAROK düş gücünden (fantasi) oluşan bir yöntem değildir. Kökü eski Türük geçmişine ve kamcılık (Şamanizm) bilimlerine dayanmaktadır. Bu nedenle AMAROK’u eski Türük geçmişinde bu ad ile bulamadığınıza enmeğin (şaşmayın), neden ki bu urug uzluğu (dövüş sanatı) bu biçimde eski Türük tokış uzluklarında (savaş sanatlarına) yoktur. 1995 yılında Almanya da yorçi uz (büyük usta) Hakan Haslaman tarafından kurulan ve adlandırılan bu urug uzluğu, İslam öncesi eski Türüklerin tokış uzluklarına dayanmaktadır.

AMAROK
Alpağutnung Mengü AzRak Oğuz Köreşi

AMAROK düş gücünden (fantasi) oluşan bir yöntem değildir. Kökü eski Türük geçmişine ve kamcılık (Şamanizm) bilimlerine dayanmaktadır. Bu nedenle AMAROK’u eski Türük geçmişinde bu ad ile bulamadığınıza enmeğin (şaşmayın), neden ki bu urug uzluğu (dövüş sanatı) bu biçimde eski Türük tokış uzluklarında (savaş sanatlarına) yoktur.

1995 yılında Almanya da yorçi uz (büyük usta) Hakan Haslaman tarafından kurulan ve adlandırılan bu urug uzluğu, İslam öncesi eski Türüklerin tokış uzluklarına dayanmaktadır. Türük geleneklerinden alınıp, bu yönteme geliştirilmiştir ve bu adın verilmesi kurucu Hakan Haslaman yanından doğru bulunmuştur. Çağcıl (modern) bir yöntem olsa da, kökü eski Türük geçmişine ve kaynaklarına dayanmaktadır ki, bu M.Ö. 300 yılının yazılı Xing-nu kaynaklarına kadar gitmektedir. Sözde bundan daha öncesine dayanacak söylentilerin uluslar arası yazılı kanıtları ve kaynakları yoktur.

Bu urug uzluğunun özellikleri adın (değişik) bölümlerle gerçekleşir ve pazarda ki adın urug uzluklarından ayrıntılı yanları vardır. Bu ayrıntıların barçası (hepsi) tavış (teknik) açıdan değildir, neden ki AMAROK öncelikle gizemcilik yaşamına ve sıkıdüzenine (disipline) bağlıdır.

Urug yöntemi kop (çok) geniş kapsamdadır. AMAROK’un bir kök bilim dalı vardır. Bu genelde adın urug uzluklarında da öğrenilebilinir. AMAROK ilkeleri üzerine kurulmuş kök bilim dallarından artı bazı baş- ve tolum (silah) urug bilim dalları da vardır ve kamcılık öğretimi ile in-içgüdü (yaban hayvan) ayrıntılarına bağlıdır.

Öğrenciye tokuşmadan önce elde etmesi gereken barça bilgiler öğretilir, örneğin gerilme, ten eşgüdümü vs.. önemli olan öğrencinin her an doğru düşünce ve tavış etmenin bilinçliğini öğrenmesi, gereksiz yöntemleri bırakıp, yalnızca gerekenlerle tokuşmasıdır.

AMAROK’un öneyüklerinden (özelliklerinden) biri, öğrencilerin kop urug bilim dallarını birbiriyle bağlaya bilmesini öğrenmeleridir. Bir öğrenci AMAROK’u bırakıp başka bir urug uzluğuna gidecek olursa, o urug uzluğunda büyük uyum sorunu yaşamaz.

AMAROK da öğrencinin en büyük görevi altı geleneksel urug bilim dalları üzerinde çalışmasıdır, neden ki AMAROK’un gerçek özelliği bunlardır. Öğretimin ilk başında öğrenci baş bilim dallarından sonra, gizemlik urug uzluğunu öğrenir. Bu urug uzluğunu, kamcılık gizemciliği öğretiminin köklerindendir. Öğrenciler bu uzlukta kendi iç gücünü udgarmayı (uyandırmayi) öğrenir ve bu yolculuk da görünmeyen urug uzluğunu elde etmeye çalışır. Bu öğretim daha kop urug bilim dallarından gelmiştir. İlk olarak kuram (teori) öğretilir ve uygulamasını da öğrenciye AMAROK da ki ilerlemesiyle öğretilir. Bu uzluk öğrencinin bütün öğrenci- ve uz (usta) ölçülerinde yoldaşı olur, bütün yaşam çizgisinde yanındadır. Bu urug uzluğu gizemcilik acunda, uzak (derin) düşünce yoluyla iç güçlerinin bulunmasına yol açar.

İn yöntemi bir tokuşcunun (savaşcının) içindeki in özelliklerinin güçlerini uyandırır. AMAROK’un gerçek anlamı bu yöntem üzerine kurulmuştur. Bu yöntem içinde AMAROK’un kurucusunu yorçi uz Alpağut AMAROK’u (kurucu Hakan Haslaman‘dır) şu soru düşündürtmüştü:

“Bir yalnuk (insan) kendi içindeki bütün kişiliğini yalnuk dışı değiştirebilir mi?”

İşin gerçeği ise, yalnızca in-urug uygulamalarını Kung-Fu da olduğu gibi dıştan yankılamak değildir. Yorçi uz Alpağut AMAROK’un bilmek istediği ise, bir kişi kendi tinini (ruhunu), demek ki tininin içindeki kişiliğini in-özelliklerine dönüştüre bilir mi diye? Kamcılık bilim öğretimi bunun gerçekleşmesini sağlar. Öğrenci bu bilim dalında bütün kişiliğini in-özelliklerine kısa bir an içinde değiştirebilir. Bir in gibi düşünür ve köreşir. Neden ki kişiliği bir in olur, yalnızca yalnuk düşünceleri ve uygulamaları kendi istencinde (irade) kalır. Bu bilim dalı kop yüksek bir bilinçlik gerektirir. Sonuçta bir böri-yalnuğu (kurt adam) olacağınızı düşünmeyin, bu bir ötkünçdür (hikaye), gerçek ise başkadır. Bu gerçeği kurucu Hakan Haslaman AMAROK da öğrencilerine „Oğuz Köreşi” yönteminde veriyor. Yorçi uz Hakan Haslaman, ne büyük bir giz (sır) öğretimini bu yöntemde açığa verdiğinin bilincindedir. Bu bilimi elde edebilmek düşünüldüğünden güçtür ve öğrenen için sorunsuz da değildir. İçinizdeki in-içgüdünüzü ve kişiliğinizi elde tutmanız gerekir. Yalnız elde tutmak da yeterli değil, sürekli bilinç altında olmanız gerekir. Gerektiği anda, demek ki tokuşmada içinizde ki in-özelliklerinizi kullanabilirsiniz. Aklı karışacak olanlara AMAROK kurucusu Hakan Haslaman şöyle diyor:

“Şunu unutmayın, çağcıl olmayan bir bilgiyi duymak, gerçeği olmadığı anlamına gelmez, neden ki kamcılıkta ve bunun gizemciliğinde geçilemeyecek uç (sınır) yoktur.


Adın (diğer) bilim dalları:
- Tängri Tokıması
- Artlamak
- Oktamak
- Koş Kiliç Urugu
- Koş Bıçak Urugu
- Kargı Urugu


Kaynak ve tüm AMAROK telif hakların sahibi:
Hakan Haslaman

Yazar:
Erkin Tashqin


Kaynak : www.amarok.netHakan Haslaman kimdir?


Hakan Haslaman Almanya‘da yaşayan, Hollywood dublörlük eğitimi almış ilk Türk aksiyon uzmanıdır ve aksiyon film yönetmenliği de yapmaktadır. Kendisi Hollywood Taurus aksiyon akademisinin ilk Türk üyesidir. Uluslar arası bir çok ödüller kazanıp, kitaplar yazmıştır. AMAROK harici yaptığı buluşlardan biriside, insan üstünde yanan ateş macunudur. 2000 yılında Amerika‘da yılın en iyi Stuntman‘i olarak seçilmiştir. 2001 yılında Avrupa‘da yılın aksiyon adamı olarak ödüllendirilip, Guinness dünya rekorlar kitabına girmiştir (...bu başarıların dahası da vardır).

Dövüş sanatına üç yaşında başlayıp, uluslar arası bir çok farklı dövüş sanatında büyük ustalık dereceleri elde etmiştir.
İnternetin henüz yaygın olmadığı doksanlı yılların başlarında, eski Türk tarihine büyük ilgi duyup, Türklerin tarih‘de ki dövüş sanatını bulmak için orta Asya araştırmalarına başlamıştır. Bu araştırmalar aşamasında Şamanizm eğitimi‘de alarak orta Asya kamcılığına yükselmiştir. Yaptığı araştırmaları bir sonuca ulaştırmak için, bir süre kendi kabuğuna çekilerek elindeki bilgileri 1995 yılında sistemli bir hale getirmiş ve adını Real-Fight “Amarok” (İnutlerde çok büyük bir Börü anlamına gelir) dövüş sanatı koymuştur. Bu dövüş sanatını 1995 yılında uluslar arası ilk Türk dövüş sanatı olarak International Martial Arts Association başmüdürü Dr. Bernd Höhle tarafından onaylanmıştır. Bu onaylama aşamasında kurucu Hakan Haslaman (ayrıca kendisi The Wolf, Master Amarok ve Alpağut Amarok olarak da tanınmaktadır), gerçek bir dövüş içinde rakibini üç saniyede yenmiştir. Böylelikle ilk Türk dövüş sanatı Amarok uluslar arası bir alanda resmen doğdu ve saygı kazandı. Uluslar arası her bir yanıyla mükemmel olan ve dövüş sanatı kuruluşlarından hayranlık kazanan bu ilk Türk dövüş sanatı AMAROK, kısa bir zaman sonra, İnuitlerin Amarok sözünün bir Türk dövüş sanatında kullanılmasını yanlış olarak kabul eden kurucu Hakan Haslaman, Amarok sözünü AMAROK’a ve anlamını da Alpağutnung Mengü AzRak Oğuz Köreşi’ne değiştirmiştir. Böylelikle bu açıklamanın kısaltması olan AMAROK Türk sözlüğünde yer bulmuştur.

Kurucu Hakan Haslaman, Alpağut‘u Türk tarihin de en derin özelliklere sahip, Kağanına, milletine, geleneklerine bağlı, koruyucu bir savaşçı olarak açıklar ve bunun için bu eski Türk savaşçısının yolunu seçmiştir. AMAROK da Kağan, Yabgu ve Tuman gibi eski Türk ordusuna ait olan unvanlar ise, yalnızca AMAROK büyük ustalarının başarılarını manevi ödüllendirmek için kullanılır. Asıl derin özelliklere sahip olan ise Alpağut savaşçısıdır ve diğer Türk savaşçılarından üstün farkları vardır. Alpağut savaşçısı ilk yazılı Türk tarihi kaynaklarında, varlığını bu ad ile bulunmamaktadır. Kurucu Hakan Haslaman’ın açısından bilinen Alpagu = onun bildiği ve yolunu seçtiği Alpağut değildir. Alpağut kutsal bir Türk savaşçısıdır “Alp - Kut” ve yalnızca özel seçilmiş kişiler Alpağut olabilme eğitimi alabilirler. Diğerleri ise yalnızca iyi bir asker olurlar.
Alpağut totem sahibi bir kişidir, olağan üstü savaş anlayışı olmasıyla birlikte, iki dünya arasında gezinir. Ölümden korkmaz, Kağanın verdiği emri ne olursa olsun yerine getirir ve getirmedikçe de ölmez. Bu amacı korur ve ona göre yetiştirilir. Böyle bir bilinçliğe ve üstünlüğe sahip olabilmek yalnızca silah kullanıp, iyi bir dövüşçü olmakla elde edinmez. Alpağut Tängri Ülgen tarafından seçilir, Umay‘in koruması altında bulunur ve Aksakallardan yetiştirilir.
Alpağut özelliklerini taşıyan kişi, eninde sonunda kamçılığın başlayış imtihanını yaşar ve ona göre olgunlaşır. Bunu yaşamadıkça Alp’dan Kut’a geçemez. Bu imtihan ise şamanlığın derin ilminde bulunur. Alp kutluluğa yükseldiğinde, tamamen başka bir bilinç ve görüş açısıyla hareket eder, savaşır ve dövüşür. Hakan Haslaman’ın görüş açısında Alpağut budur ve bu özellikleri taşıyan bir savaşçı yetiştire bilmek için AMAROK’u kurmuştur. AMAROK sisteminde daha gerçekçi bir Alpağut yaşamı ortaya sergiliye bilmek için, Hakan Haslaman dublörlük eğitimine girip, dövüş sitemini aksiyonlara bağlamıştır. Bunu yapmasının nedeni ise, tarihin tehlikelere meydan okuyan ve aksiyon dolu olan yalnız savaşçılarının özelliklerini gerçek faaliyetlerde daha iyi yaşayabilmesi ve anlıya bilmesi içindir.

Kurucu Hakan Haslaman şöyle diyor:
“AMAROK yalnızca okullarda öğrenebilinecek bir urug uzluğu değildir. Bir Alpağut, tokış alanında bütün gözdağına karşı anutgan (hazırlıklı), korkusuz ve atılgan olması gereken özellikleri içermelidir. Demek ki AMAROK‘u anlayabilmek için, ölüm yumuşçının (Azrail‘in) verdiği ölüm soğukluğunu duymak gerekir, neden ki asıl bilimin ana kaynağı o aşamadadır. Alpağut bir yaşam biçimidir.”

Ayrıca Hakan Haslaman’ın sonuçladığı nokta sudur ki, AMAROK yalnızca bir dövüş sanatı değil, İslam öncesi olan eski Türklerin geçmişinin, geleneklerinin, inançlarının ve dilinin yaşatılabilme sanatıdır, ancak ülkü olarak değil, dünyanın kabul ettiği bilim kaynaklarına dayanacak bir şekilde.

The Wolf, Master Alpağut AMAROK:
“Biz olmayan bir nerseyi öne sürmüyoruz. Söylediklerimiz var ki buradayız ve yüzümüzü ak tutuyoruz, neden ki biz ne isek oyuz, kimliğimizi, geçmişimizi, geleneklerimizi, inancımızı ve dilimizi koruruz, ancak kotkı (mütevazi) bir biçimde, kimseyi incitmeyip, yağıtmayıp (düşmanlık yapmayıp) ve en önemlisi yalanlarla dolanlarla başkalarından bir nerseler kunmayıp (çalmayıp)!“


Kaynak ve tüm AMAROK telif hakların sahibi:
Hakan Haslaman

Yazar:
Salih Taştan


 


Bu haber 14.11.2011 tarihinde eklenmiş ve 4877 defa okunmuştur.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız