Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133687 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60086 - Boks.
58322 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48885 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36311 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
MAKALE ve GÜNCEL HABERLER Okumak İstediğiniz Haber Grubunu Seçiniz
Kung-Fu Filmleri İpman'la Yeniden Doğdu.  

Paylaş :


Ölümünün üzerinden geçen yaklaşık 40 yıl sonra bile Bruce Lee, hâlâ Hong Kong sinemasının altın çağının en etkili sembollerinden birisi. Bu yüzden, tekrar canlanan dövüş sporlarına dayalı Hong Kong filmlerindeki son gelişmelerin Lee ile bağlantılı oluşu normal. Sinemanın şimdiki Kung-Fu kahramanı, Lee'nin hocası Ip Man'den başkası değil.

Güney Çin'deki Foshan'da doğan Ip Man (1893-1972), Komünistlerin iktidara geldiği 1949'da Hong Kong'a yerleşerek hayatını Wing Chun dövüş sanatına adadı. Yönetmenliğini Wilson Yip'in, başrolü ise Donnie Yen'in üstlendiği 2008 yapımı biyografik film "Ip Man", ustayla ilgili başka filmlerin yapılmasına yol açtı. "Ip Man-2", kahramanın 1950'lerin Hong Kong'undaki günlerini ele alıyor.

Hong Kong'da 2010'un en çok iş yapan yerli filmi "Ip Man 2", Asya ve Kanada'da da gösterildi. Film bu ay Los Angeles, New York ve İngiltere'de vizyona girdi. Herman Yau'nun yönettiği "Efsane Doğuyor - Ip Man", Ip'in gençliğini konu alan bir film. Hong Kong'un en saygın ve sıra dışı yönetmeni Wong Kar-wai'nin yıllardır üzerinde çalıştığı Ip Man projesinin ismi ise "Büyük Ustalar". Yen, "İnsanlar artık Ip Man'i, zamanının efsanevi bir ustası olarak görüyor" diyor. Yen ve Yip'in Ip Man portresi, 19'uncu yüzyılda yaşayan ve birçok efsaneye konu olan doktor ve dövüş sporu ustası Wong Fei-hung'un simgelediği kahraman Kung-Fu geleneğini sürdürüyor. Bu filmler ayrıca, milli gururun merkezindeki Bruce Lee gibi Wong Fei-hung'u da simgeselleştiriyor.

San Fracisco'da doğup Hong Kong'da büyüyen Lee, 1960'ların sonunda Amerikan televizyon dizilerinde (Green Hornet ve Batman) rol almaya başladı. Ancak onu dünya yıldızı yapan, 1970'lerin başında Hong Kong'da çektiği filmlerdi. Lee'nin kendinden menkul Kung-Fu elçiliğinin kendini beğenmiş milliyetçi bir yanı da vardı. Filmleri, yeteneğini ve dolayısıyla Çin dövüş sanatlarının üstünlüğünü sergileyecek şekilde çekiliyordu. Lee, "Fist of Fury" (Öfkeli Yumruk) filminde, çeşitli sömürgeci düşmanlarla savaşır. Yen'in Ip Man filmlerindeki esas kötü adamlar, karikatürize edilmiş yabancılar: Bir Japon generali veya İngiliz boks şampiyonu gibi. Ip Man filmleri, Hong Kong'un Çin'e devrinden sonraki döneme ait sinemasının karmaşık siyaseti ve ekonomisiyle de yakından alakalı.

Hong Kong sineması son 10 yılda, Çin'in mali imkânları ve büyük seyirci kitlesine daha muhtaç hale geldi. Hong Konglu film eleştirmeni Li Cheuk, "Filmler bir açıdan, Bruce Lee'nin filmlerine saygı ya da onların istismarı. Diğer taraftan, özellikle Japon karşıtlığının ve yabancı düşmanlığının Hong Kong'dan daha güçlü olduğu anakaradaki seyircileri memnun etmeye yönelik bilinçli bir hamle" diyor. Ama aslında siyaset ikincil önemde. Ip Man filmlerinin akıbetini dövüş sahneleri belirliyor.

Hollywood filmlerindeki dövüşlerde, dijital teknoloji destekli kısa ve hızlı kurgular ile merkezden uzak titrek görüntüler, tutarlılık pahasına etkileyici toplu sahneler yaratıyor. Oysa iyi Hong Kong filmlerinde, izleyicinin en hızlı sahnelerde bile hareketleri takip etmesi sağlanır. Bruce Lee, hareketlerini açıkça göstermek için genelde bütünüyle kadraja alınırdı. Kung-Fu hayranları için en güzel görsel efekt, fiziksel hareketin kendisi. Yip, "Tahta bir sırığın üzerinde durmak gibi basit bir hareket, büyük yetenek gerektirir. Bugün bile hiçbir teknoloji bu etkiyi suni olarak yaratamaz" diyor.

Kaynak:http://www.sabah.com.tr/NewYorkTimes/2011/01/31/kungfu_filmleri_yeniden_doguyorBu haber 03.08.2012 tarihinde eklenmiş ve 2032 defa okunmuştur.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız