Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133686 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60085 - Boks.
58322 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48884 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36311 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
MAKALE ve GÜNCEL HABERLER Okumak İstediğiniz Haber Grubunu Seçiniz
Dövüş sporlarımı Dövüş sanatlarımı?  

Paylaş :


İşin uzmanları ve bu sporlara gönül verenler, bu sporlara "dövüş sporları" denmesinden rahatsız oluyorlar. Onlara göre bu sporların tek amacı savunmadır. Onlar aşık oldukları bu sporlara "Savunma Sanatları" demeyi seviyorlar. Aslında çok sert görünen bu sporları yakından incelediğinizde, gerçekten insanın hareketlerinin, çok ince sanat harikalarına dönüştüğünü görünce, hak vermemek ve hayran olmamak elde olmuyor...

Hiç bir dövüş ustası veya bu sporlara gönül vermiş Sanatkar, mecbur kalmadıkça kavgaya karışmaz. Kavga çıkaran taraf olmaz. Çok ilginçtir, bur sert sporlara gönül verenler, kendileri ve çevreleri ile son derece barışık oluyorlar.

Melez bir dövüş sanatı: Kickbox

Magazin haberlerinde mankenlerden bazılarının form tutmak için Kickboxa başladığını duyuyoruz. Filmlerde izlediğimiz, kötü adamları adeta bir sanat icra edercesine döven dövüş ustalarını görüyor hayranlık duyuyor, onlar gibi olmak istiyoruz. Bir de televizyonda gördüğümüz Kickbox maçları var, onlarda da acımasız sporcuların birbirlerine nasıl giriştiklerini izliyoruz. Peki bu durumda Kickbox, step gibi kalori yakmak için yapılabilecek basit bir spor mu, öğrenirken kolumuzu bacağımızı kıracağımız bir dövüş sanatı mı, yoksa Bay Miyagi kıvamında bilge bir insan olmanın yolu mu? Veya en azından "ben yapabilir miyim?" diyorsunuz.

Nereden çıkmış bu spor?

Diğer önemli dövüş sporları gibi Kickboxun kaynağı da Uzakdoğu'dur. Fakat Kickbox gerçek bir melezdir. Kickbox'un ruhani veya felsefi tarafları yoktur. Tapınaklarla ilgili bir yönünü bulmak da zordur. Aslında Kickbox'un ortaya çıkışı karate sayesinde olmuştur. Ünlü karate ustası Masutatsu Oyama kendi dövüş sitili olan Karatenin çok etkili olduğunu göstermek için, diğer dövüş sanatlarının ustalarıyla maçlar yapmaktadır. Sonunda Tayland'a gelip Muay Thaicilerle de maç yapıp bütün öğrencileri ve kendisi bu sert spor karşısında ilk raundda nakavt olunca, Masutatsu Oyama Tayland'da kalarak Tayland Boksu öğrenmeye karar verir. Bu stildeki bazı teknikleri alıp kendi sanatı ile harmanlayarak full contact karateyi oluşturur. Küçük bir değişiklik yaparak, Tayland boksundaki diz ve dirsek teknikleri kaldırır. Bazı düzenlemelerle revize ettiği Tayland boksuyla karatenin birleşiminden Kickboxu ortaya çıkarır. Kickbox bugünkü popülerliğini genellikle Amerika’da düzenlenen maçların çektiği ilgi sayesinde elde etmiştir.

Dövüş sanatlarının esas merkezinin Uzakdoğu olduğunu hepimiz biliyoruz. Karateden, aikidoya, judodan tekvandoya bibirinden farklı dövüş sporu çeşidi vardır. Bu sporlara sadece “ortalığı dağıtmanın 101 yolu” ya da “korkmadan kavgalara dalmanın el kitabı” gibi yaklaşmak çok yanlış olur. Ruhani insanlar olan Uzakdoğulular, bu dövüş sanatlarının esas amacının olayın felsefesini kapmak olduğunu söylerler. Hakısız da sayılmazlar. Sporla ilgilenen birinden centilmenlik, ağırbaşlılık ve beyefendilik beklemek yanlış mı sizce? Kickbox, ilginç teknikleri olan, güçlü kaslarla daha iyi icra edilebilecek bir dövüş sanatıdır. Hem spor yapmak, hem savunma sanatı öğrenmek hemde bu sırada kaslarınızı geliştirmek isterseniz, hemen bir Kickbox kursuna gitmek sizin için doğru olabilir.


Nedir, ne değildir?

Kickboxu farklı kılan çok sert bir spor olmasıdır. Her ne kadar püf noktaları olsa da, kapışma öyle kibarca iki hamleyle bitmiyor. Kickbox'ta tekniğe olduğu kadar güce de ihtiyacınız vardır. Eğer ufak tefek ya da zayıfsanız, Kickboxa başladığınızda ilk iş olarak güçlü ve kaslı bir insan olmak için çalışacaksınız demektir. Darbelere karşı kounmanız için eldiven, kask, dişlik gibi malzemeler kullanılıyorsa da, hem yumrukların, hem de tekmelerin kafa göz kıracak şekilde kullanılması Kickboxın doğasında vardır. Dirseklerin ve dizlerin kullanılması ise bu savunma sporunda yasaktır. Amaç sizi sokakta yapacağınız kavgalara hazırlamak değil, ringlerdeki rakiplerinize karşı hazırlamaktır.
Diğer dövüş sporlarında da olduğu gibi, Kickbox'ta da dereceler bulunuyor. Kickbox'ta Yedi kuşak vardır: Beyaz, sarı, yeşil, mavi, turuncu, açık kahverengi, koyu kahverengi kuşak. Diğer savunma sanatı sporlarında olduğu gibi, yeni sporcular beyaz kuşakla başlarlar.Siyah kuşağa ulaşmak için çalışırlar. Yeni bir kuşağa geçiş yapmak için sınava girilir. Her sınav arasında da en az üç ay olması gereklidir. Eğer koyu kahverengi kuşağı da belinize dolamayı başardıysanız, sırada siyah kuşak vardır. Bundan sonra “Dan” derecelerinde yükselmek isteyebilirsiniz. "Dan"lar 10 dereceden oluşuyor. Ama işin bu noktasında devreye değişen bekleme süreleri ve yaş sınırları giriyor. 1. dan derecesini almak için en az 16 yaşında olmanız ve koyu kahverengi kuşağı almanızın üzerinden en az 1 yıl geçmiş olması lazım. 10. dan derecesini almak için ise en az 57 yaşında olmanız gerekiyor, bu da herhalde kick boksda yükselmenin zorluğu hakkında bir fikir veriyordur.
Bütün bunları okuduktan sonra, “evet işte tam bana göre bir spor” diyorsanız, o zaman hemen kendinize bir Kickbox kursu bulun, yumruklarınızı ve tekmelerinizi çalıştırmaya başlayın. Dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri bu işi gerçekten çok iyi bilen insanlardan öğrenmeniz. Yoksa dövüşmeyi öğreneceğim derken eliniz kolunuz sargılar içinde gezmek zorunda kalabilirsiniz.

Bütün "Savunma Sanatı" sporlarına gönül veren Ustalarımıza buradan saygı ve sevgilerimizi sunar, verdiğimiz bilgilerde hata veya eksiklik varsa bağışlamalarını rica ederiz.

KAYNAK:http://www.kickboxonline.net/index.php/tr/tarihce


Bu haber 13.08.2012 tarihinde eklenmiş ve 1786 defa okunmuştur.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız