Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133687 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60086 - Boks.
58322 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48885 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36311 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
MAKALE ve GÜNCEL HABERLER Okumak İstediğiniz Haber Grubunu Seçiniz
Ruhsal Bütünlük ve Dövüş Sanatları  

Paylaş :


Psikolojik, ruhsal ve düşünsel yapımızın çevre ile olan tek iletişim aracı, bedenimizdir. Yani bedenimizi kullanarak, kendimizi tanımlamaya çalışırız. Aynı şekilde, iç dünyamıza çevremizdeki bilgi akışını yansıtma aracı olarak da yine bedenimizi kullanırız. Bu bağlamda bedenimiz, insanın iç dünyası ile dış dünyası arasında bir nevi köprü durumundadır.

 

Binlerce yıl boyunca, ruhsal bütünlüğü sağlamak amacıyla birçok çalışmalar yapılmış, çeşitli dinler ortaya çıkmıştır. İşte dövüş sanatları da bu bütünlüğü yakalayabilmek ve doğru amaçlar için kullanılabilmesi amacıyla -öğreten'den öğrenene- tekniklerin yanı sıra birçok manevi doktrini de beraberinde, günümüze kadar taşıyabilmiştir. Aslında dövüş sanatları, bu ruhsal ve felsefi düşünceleri yayabilmek amacıyla, bir araç olarak kullanılmıştır. fakat binlerce yıl boyunca, dövüş sanatlarıyla birlikte öğretilen felsefi ve manevi öğretiler, artık tamamen birbirleriyle özdeşleşmiş durumdadır. Kısaca dövüş sanatları, bedeni kontrol etme bilgisini edinerek, kullanma ve kendi ruhsal gelişimimizi doğru şekilde kontrol etme disiplinini vermektedir. Dövüş sanatları, ruh ve beden arasındaki dengeyi sağlayarak hayatın pek çok alanında etkisini göstermektedir.

Bu etkiler bedensel, düşünsel, duygusal ve ruhsal alanlar gibi, insanın en önemli unsurlarıdır. İçsel huzurun elde edilmesinin birinci şartı; sağlıklı bir bedene sahip olmaktır. Bu nedenle bedenimize vereceğimiz önem, doğrudan ruhumuza etki edecektir.


Ne yazık ki günümüzde insanlar, gerek şehir hayatı, gerekse bilgisizlikten dolayı, beden sağlığına gereken önemi vermemektedir. Dolayısıyla bu durum ruhsal dengelerini bozarak, doğru düşünmelerini engellemektedir. Bunu toplumsal açıdan düşündüğümüzde, karşımıza kötü bir manzara çıkmaktadır.
Artık hem bedenimiz hem de ruhsal bütünlüğümüz için harekete geçmemiz gerekmektedir. Sağlıklı ve doğru düşünen insanlar, bir ülkenin gelişimi açısından en önemli unsurlardan biridir.

KAYNAK: http://www.dovussanati.com/ruhsal-butunluk-ve-dovus-sanati.htmlBu haber 18.08.2012 tarihinde eklenmiş ve 1117 defa okunmuştur.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız