Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133688 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60087 - Boks.
58323 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48885 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36312 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
MAKALE ve GÜNCEL HABERLER Okumak İstediğiniz Haber Grubunu Seçiniz
BRUCE LEE & JEET KUNE DO.  

Paylaş :


BRUCE LEE & JEET KUNE DO Yeri doldurulamayan efsane dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile ilgili tüm detaylar.

Bruce Lee'nin yaşam öyküsü hakkında yüzlerce yazı yazılmıştır.Yaşayan efsaneyi,onun hakkında çıkan her yazıyı derleyerek sizler için bir belge haline getirdik.
Yaşam öyküsü,stili jeet kune do,filmleri ve dinsel görüşlerini en doğru ve tarafsız olarak TÜRKDO'da bulacaksınız


KUNG-FU'DA STİL YOKTUR.
KUNG-FU BİR FELSEFEDİR ve HERKEZİN BİR FİKRİ VARDIR.
KUNG-FU YAŞAM BOYU YÜRÜNEN,FAKAT HİÇ BİTMEYEN BİR YOLDUR.

BRUCE LEE


Bruce Lee’nin hayatı

San Francisco da doğa asıl adı LEE JUN,olan Bruce Lee ye amerikan ismini doğumunda hazır bulunan doktor verdi.babası Lee hoi chuen,Çin operasında oyuncuydu. Bruce Lee doğumundan sonra LEE HOİ CHUEN ve ailesi Hong Kong’daki evleri döndüler. Ve buruda Bruce Lee 19 yaşına kadar yaşadı. Lee nin dövüş sanatlarına ilgisi muhteşemdi.bu yüzden bu spor lara küçük yaşta başladı. Sanatçı bir aileden gelmesinin verdiği etki ile,henüz 6 yaşındayken ORPHAN VE KID CHEUNG gibi rollerle hong Kong filmlerinde çocuk yıldız olarak ortaya çıktı. 6 yaşındayken bile ilerideki hırçın,sert karakterini belli ediyordu.LEE sağda solda kung-fu tekniklerini bilinçsiz bir şekilde öğrenmeye başladıktan sonra,1954 de ünlü hoca YIP MAN’ının öğrencisi olarak WING CHUN sistemini çalışmaya karar verdi.ilerleyen zamanlarda da wıng chun sistemine birleşik boks çalışmalarını da eklemeye başladı.


Bruce Lee 1959 doğduğu yer olan Amerikaya gitmeye karar verir ve seattle’a ya yerleşir.burada Washington üniversitesinin felsefe bölümüne yazılır. Bir yandan okul devam ederken bir yandan da Amerikalılara çok ilginç gelen kung-fu sistemini paralı olarak öğretmeye başlar.bu amaçla kendi adını taşıyan JUN FAN KUNG-FU adında bir okul açar.bu spor okulu 1963 yılına kadar açık kaldı,yine bu yılda Amerikalı bir beyaz olan LİNDA EMERY ile tanışıp evlendiler.Lee dağa sonra OAKLAND’ DA arkadaşı ve öğrencisi olan James ile ikinci okulunu açtı.burada geniş bir kitleye Amerikalılara yabancı olan bu sanatın ne kadar geniş içerikli ve derin felsefeye sahip olduğunu ispatladı.

ilk uzun metrajlı filmini Çinli prodüktör RAYMOND CHUW’ UN yeni kurduğu film şirketi GOLDEN HARVEST için BİG BOSS(büyük patron) oldu.bu film bir anda Hong Kong ve güneydoğu Asya bölgesinde şimdiye kadar kırılmış tüm film gişe rekorlarını alt üst ederek büyük bir patlama yaptı.bunun üzerine ikinci filminde Asya milliyetçiliğini işleyerek FİSTS OF FURY(öfkeli yumruklar) cevirdi ve bu filmde ilki gibi gişe rekorlarını alt üst etti. Lee nin bu filmlerinde yeni stilini de görmek mümkün.Hong Kong film sanayinde avantür filmlerin hareketli sahnelerine Bruce Lee nin Hollywood tecrübesi ile olağanüstü koreografiler geliyordu.dönemin süper starı WANG YU bile onun altında bir role razı hale gelmişti.büyük usta çekilen filmin güzel olması için dövüş sahnelerinin koreografisini düzenlerken gece gündüz demeden çalışıyordu.hareketli sahneler için uzun plan çekimler yapar,yüksek tekmeler kullanır,escriama’nın (silahlı dövüş sanatı)NUNCHAKU,BO,KALİ,bıçaklar ve küçük Çin okları gibi tüm silahları kullanarak dövüş sahnesini olağan üstü artistlik figürlerle süslerdi.

Bruce Lee kalitesi ile kung-fu sinema sektörüne yeni bir boyut kazandırdı.escrima ustası DAN INOSANTO jeet kune do’nun kesinlikle artistlik olmadığını,aksine çok gerçekçi fantezisi olmayan,vücut hareketlerinin işlevine ait bir spor olduğunu söyler.Lee nin komple bir sporcu olduğunu jeet kune do’nunda gerçek bir dövüşte çok etkili bir sistem olduğunu hararetle savunur.bunun yanında Bruce lee’ninde çok iyi bir aktör olduğundan dövüş sanatını beyaz perdede fantastik bir şov olarak seyirciye sergilemeyi becerebildiğini söyler.işte bu yüzdendir ki büyük usta ölümü ile birlikte filmleri dünya sinema klasikleri arasına girmiştir.

Bruce Lee’nin üçüncü filmi WAY OF THE DRAGON (ejderin yolu) oldu.bu filmde Lee nin altında alt yıldız olarak,amerikada yedi defa karate şampiyonu olmuş olan CHUCK NORRİS’i görüyoruz.filmin final mücadelesinde ise adeta karate ve kung-fu nun üstünlük mücadelesi sergileniyor.Bruce Lee nin her filminde bir diğerine nazaran yenilikler göze çarpmaktadır.big boos da üçlü tekmesi ve ustalıkla bıçak kullanmasından,fists of fury’e de müthiş nunchaku nun nasıl kullanılacağından ve Çin okları ve bo (uzun değnek) kullanımından müthiş örnekler vermektedir. Bruce lee’yi zirveye taşıyan film ise,DAN INOSANTO ve KAREEM ABDÜL JABBAR ile GAME OF DEATH (ölüm oyunu) filmini çekmeye başladı.amerikan filmlerinde başrol oynamayı çok isteyen ancak bunu başaramayan Lee,dördüncü filmini çekerken Amerikalı yapımcılardan başrol oynayacağı bir film teklifi geldi .bunun üzerine sanatçı ölüm oyunu filmini yarıda bırakarak,Çin amerikan ortak yapımı olan ENTER THE DRAGON (ejder kalesi) filmini yaptı.amerikan sinemasında ve Uzakdoğu film sanayinde süper starlığa yükselen Lee ölüm oyunu adlı filmini tamamlayamadan öldü.

Kısaca tanımlarsak Bruce Lee iyi bir dövüş sanatı öğretmeni ve aktördü.ayrıca dövüş sanatı magazininde en önde gelen ismidir.ayrıca yazar olarak CHİNESE GUN-FU THE PHİLOSOPHİCAL ART OF SELF-DEFANCE(Çin kung-fu su ve nefsi müdafaanın felsefesi) adlı bir kitap yayınladı.son projesi THE TAO OF JEET KUNE DO (jeet kune do’nun tao’su adlı eseri is ölümünde sonra yayınlandı.

Bruce Lee öğrencilerine karşı antrenmanlarda çok sert ve kati idi.öğrencilerinden ağır disiplin beklerdi.en ufak bir boş vericilik talebenin unutamayacağı kadar ağır cezaya çaptırılmasına sebep olurdu.

Bruce dansıda ayrı bir tutku ile severdi.diskoları sık sık ziyaret ederdi.1958 de Hong Kong da çaça şampiyonu olduğuna bakılırsa herkesin içinde farklı bir kişiliğe sahip olduğu muhakkaktır.daha sonraları evlenmiş olmasına rağmen dans tutkusundan hiçbir şey kaybetmedi.

Bruce Lee hiç resim dersi almadığı halde iyi kalem kullanırdı.bu tanrı vergisi meziyetini çıkarmakta olduğu LE TAO DU JEET KUNE-DO adlı kitapta mühim teknik izahatlarında estetik ve hassas krokiler çizerek kullandı.

birleşmiş milleletlerde yaşadığı sürece içerisinde Amerikalı ların Asyalılara ayrıcalık davranmasından çok çekti.Bruce bu ayrıcalığa karşı hayatı boyunca hep savaş verdi.Koreli genç komedyen tiamo siliphant ile yaptığı anlaşma gereği,Asya lıları küçük düşürücü filmlerde oynamam kararı aldılar.

Bruce haklarını almakta kavgacı ve inatçı bir kişiliğe sahipti bu kavgacılığı onu yeni bir meslek sahibi yaptı.başından beri filmlerinin sahneye koyuculuğunu lo wei yapmaktaydı.ancak bu kişi ile ters düşmesi onunla arasını açtı,hatta bir basın toplantısında lo wei Bruce tarafından dövüldüğünü iddia etti..bu olaydan sonra Bruce kendi filmlerini kendisi sahneye koymaya karar verdi.

Bruce la dinsiz ve saygısızlıklıda uğraşmayı kendine iş edinmişti.muhataplarının kim olduğuna bakmaksızın,kendisine gelen bu tip davranışlara hiç vakit kaybetmeden,çok kaba alaycı ve acı bir şekilde karşı fikir beyan ederdi.zaman kendisi için çok değerli olduğundan bu tip konularda nezaket kaideleri ile hiç boşuna uğraşmazdı.bir gün Hong Kong da TV. Stüdyolarında kendisi ile röportaj yapan bir gazetecinin tuzak sorularına fazla dayanamayıp kendisini sert bir yumrukla yere indirmiştir.bu olay skandal olarak nitelendirilmiştir.ancak Bruce ne özür dilemeyiş düşünmüş nede olayı küçümseyecek bir duruma getirmeyi düşünmüştür.kendisi için densizliklerle uğraşmanın en kısa yolu böyle bir tavır olduğuna inanmıştır.

Hocası yipman dan öğrendiklerine kendi felsefesini katarak her gecen gün başarı merdivenlerini hızla çıkmıştır.10 öğrenciden fazlasına ders vermeme kuralını hayata geçirmiş fakat bunun yanın dada amerikada kung-fu okulları zincirini kurmuş ve böylece bu gelişmeler kendisine zafer ve zenginlikler getirmiştir.Bruce ünlü bir yıldız olduktan sonra kendisine sinemayı bırakması için sayısız tehditler yapılmış ama o bunlara en ufak bir taviz vermemiştir. Küçük çocukları brandon ve kızı shannon için özel koruma tutmayı da ihmal etmemiştir,çünki tehditler arasında cocuklarının kaçırılacağı da vardır.

Bruce dövüş sanatları ve film sektörünün en üst seviyelerine çıktığı 21 temmuz 1973 te maalesef hayata gözlerini yummuştur.Lee nin ölümü ile ilgili bir çok söylenti ortaya çıkmıştır.kimi zehirlendiğini,kimi aşırı uyuşturucu dozdan öldüğünü,kimi ise yoğun tempodan kalp yetmezliğinden öldüğü söylenmiştir.yapılan otopside DR. LYCETTE midesinde uyuşturucu olarak kullanılan CANNEBİS maddesine rastlandığını söylemiştir,ancak bu maddenin Lee ye hangi şartlarda içirildiği meçhuldür.genel kanaat Bruce film mafyası ile ters düşmüş istedikleri haraç ve istekleri yapmamış ve bu mafyanın kalleş oyunu ile zehirlenerek öldürülmüştür.

Bruce Lee nin cenaze yüz binler eşliğinde muhteşem bir törenle kaldırılmış hayranları onun için günlerce göz yaşı dökmüş,taraflı tarafsız onun ölümü herkesi üzmüş özellikle do sporları sevenleri öksüz bırakmıştır.amer ikada SEATTLE’DE bir mezarlığa defnedilen Bruce toprağa verilirken FRREUR DE VAİNCRE filminde giydiği mavi elbisesi giydirilmiştir.gelecekte dev projeleri olan Bruce Lee erken ölümü tüm spor sevenleri derin hayal kırıklığı ve üzüntüye sokmuştur.


DİN YAŞAM SPOR VE BRUCE LEE

1973 yılında ölen ve üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen halen do spor’larının kralı.o dünyada her dil ,renk ve milletten kung-fu vb. gibi Uzakdoğu sporlarına sebep teşkil eden bir efsane.yalnızca dört film çevirmesine rağmen beyazperdede yeri doldurulamayan bir kahraman.halen tüm do spor dergilerinin kapaklarını süsleyen ve bu tip dergilerin tirajını arttıran bir yıldız ve kurduğu olağan üstü müthiş sistemle binlerce stil ve sisteme ışık tutan bir isim.BRUCE LEE.

o do sporlarının alışagelmiş bir ustası değildir.onun hakkında geleneksel kung-fu stilini yıktığını ve özellikle Çin geleneksel kültürel değerlerini yıprattığını,iddia eselerde ,Bruce Lee tüm dünya ya siyah elbiseyi ve kung-fu ismini şahsi çabalarıyla duyurup sevdiren bir isimdir.

aslında Bruce lee’yi anlatmak ve tanıtmak için çokta söze gerek yoktur.onun kendisi hakkında söylediği şu cümleler özet olarak kişiliğini biz anlatıyor.DÖĞÜŞ STİLİMİ HER GÜN GELİŞTİRİYORUM VE SÜREKLİ YENİ ŞEYLER KEŞFEDİYORUM.UĞRAŞIMI BIRAKIRSAM KENDİ KENDİMDEN HOŞNUT KALAMAM.

evet insanın sürekli kendisini yenilemesi,geliştirmesi ve hoşnut kalması gerekmez mi?Bruce Lee nin yine şu sözleri,aslında tüm insanlar ve sporcular için,yol gösterici bir öğüt değimli.
İNSAN BİLGİSİ İÇİN SINIR VE ENGEL YOKTUR.


Bruce Lee tüm dünya’yı ruhunun derinliklerinde yaşadığı savaş sanatı ile etkilediği bir gerçektir.bu etki 1970 lerde Türkiye’yi de sarmıştır.dünya sinemalarında kapalı gişe oynayan filmler ülkemize gelince,Türk spor severler beyaz elbisenin haricinde kung-fu ve siyah elbisenin cazibesi ile tanışmıştır.bu gizemli dövüş stili kung-fu nun Bruce Lee gibi bir ustayla birleşmesi do sporlarında kung-fu stilini tüm Türk do spor severleri bu sistemi yapmaya ve çalışmaya sevk ediyordu.Bruce Lee sayesinde Türkiye’de kung-fu sistemi artık en popüler savaş sanatları haline gelmeye başlamış ve yıllarca böyle devam edecektir.

Bruce Lee’nin filmleri aracılığı ile izleyenlerle aktardığı kendi sistemi ile bütünleşmiş kung-fu sistemi kısa zamanda ülkemizde çok fazla taraftar bulmuş ve çalışılmaya başlanmıştır.o günlerden bu günlere bu popülerlik hiç azalmadan devam etmektedir.bugün hangi spor salonuna gitseniz onun resmi ile karşılarsınız.do sporu çalışanların büyük çoğunluğu onun hayranıdır ve bu sporlara onun etkisi ile başlamıştır.ben bile 1983 yılında on un filmleri ve müthiş stil tekniklerinden etkilenerek kung-fu sistemine başladığımı itiraf edebilirim.ölümünün üzerinden bunca yıl gemcesine rağmen,hala insanları adı ile spora teşvik etmesi,sporcuları,kendi felsefesi,azmi ve hırsı ile etkilemesi olağan üstü bir durumdur.

Bruce Lee dünyada var olan her şeyi yenebileceğini düşünmekteydi.”DOĞUŞTAN VAR OLAN SAVAŞMA RUHUM SEVE SEVE DÖVÜŞMEYE HAZIR VE ÖLÜMÜ DAHİ YENMEK İSTİYORUM”bu sözler Lee’nin değişmez kurallara dahi savaş açtığını gösteriyor,ancak var olan salt bir geçekte onu kainatı,yaşam ve ölüm olgularının var olunmasını sağlayan bir yaratıcı gücün var olması.ustanın bu anlamdaki dinsel düşüncelerini anlamak oldukça güç,çünkü bu konularda olabildiğince kapalı ve yorumsuz kalmaya özen göstermiş.ancak bir çok hadise ve kanıt onun ALLAH(CC) inandığını hatta öldükten sonra ahiret günü inancına sahip olduğunu göstermektedir.

Bruce nin yakın bir arkadaşının karısının ölümünün üzerine bunalıma girmesi sonucu,ona yazdığı şu sözlerde kendi dinsel düşünce yapısınıda önemli ölçüde ortaya koymaktadır.”İNSANIN RUHU VUCUDUNA HAPSEDİLMİŞ DURUMDADIR.ÖLÜM GÜNÜ GELDİĞİNDE UYANIR VE ONUN İÇİN KÖTÜ GÜNLER BAŞALAYABİLİR.YAŞAMIMIZDA İYİ VE GÜZEL GÜNLER GEÇİRMEYE DİKKAT ETMELİYİZ” 1980 lebde İngiltere de yayınlanan bir gazetede Bruce Lee’nin ölümünden kısa bir süre önce İslamiyetçi araştırdığı ve İngilizce tercümeli kuranı kerim okuduğunu iddia etmiştir.buna pekte şaşırmamak lazım Bruce için araştırma ve öğrenmenin sınırı yoktur.ancak kendi dinsel düşünce yapısıyla İslamiyetçin uyum sağlaması onun Islama karşı olan ilgisini arttırdığını yakın cevreside sıkça belirtmiştir.

Lee’nin karısı LİNDA kocasının yaşamından bu kadar erken kopacağını hiç düşünmediğini ve Lee’yi tarif ederken” her gün yeni doğmuş gibiydi,kendi içinde sürekli var olan ve yenileyen bir yaşam düzenlemişti ”sözcükleri Lee’nin gerçekleri inatla araştırmada ve belli kalıplara sıkışmaktan asla hoşlanmadığını göstermektedir.

Bruce nine savaş sana tınıda ve kişiliğine hayran olmamak gerçekten imkansız gibi,ancak bu hayranlığında bir sınır noktasının tespit edilmesi şarttır.bizim hayran olacağımız kendi kimliğimiz örf,adetlerimiz ve tarihi şahsiyetlerimizin olduğu salt bir gerçektir.Bruce Lee savaş sanatlarının bir ustası ve önderi olarak değerlendirirken,

gerçekten insanlığa ve kainata ışık tutan ve önder olan,sonsuza kadar da bu önderliği devam edecek olan sevgili peygamberimiz (s.a.v.) hayatını ve yaşam kıstaslarını en ince ayrıntısına kadar incelememiz şarttır.eğer bu fikir düşünce ile Bruce Lee veya onun gibi insanları çözümlersek.,çok dağa değişik ve hatasız inceleme şansımız ve daha da önemlisi o kişiler hakkında hataya düşmeme riskimiz azalır.Hayatından ilginç not’lar

çevirdiği son film olarak bilinen ölüm oyununda son döğüş sahnelerini kendi çevirmiştir.ölümüyle birlikte yarım kalan filmi ona benzyen bir oyuncu tamamlamıştır.filmin son döğüş sahnelerinden hariç kalan tüm bölümlerde gerçek bruce yoktur.kasım 1958 de Bruce Lee’yi Hong Kong’dan san Francisco’ya taşıyan gemide,Lee 18 yaşında ve 3 mevkide,cebinde 100 dolarla seyahat ediyordu.

filmlerinde tüm dövüş sahnelerini kendisi tasarlıyor ve rakiplerini kendisi seçiyordu.

1973 de Bruce o dönemin en ünlü basketbol yıldızı ve yakın arkadaşı,öğrencisi,kerim abdüljabbar’a ölüm oyunu filminde rol almasını teklif edince jabbar düşünmeden kabul etmişti.bir kaç gün jabbar'ın menajeri 15 cadillac marka araba değerindeki oyuncusunun Bruce Lee ye karşı filmde dövüşeceğini öğrenince baygınlık geçirmişti.

baş rol oynadığı filmlerde tüm sahne dekorlarını kendi hazırladı.ejderin 3 fedaisi filmi için Hong Kong’da ıssız bir ada seçilmiş ve 500 işçi dekor için çalıştırılmıştı.

çocukluk yıllarına sokak çetelerinin başını çeker sık sık rakip çetelerle sokak düğüşleri ve düello lar yapardı.bir gün bir evin beşinci katında bir düello gerçekleşirken,Bruce hırstan hasmının iki kolunu ve bir bacağını kırmıştı.

karısı linda ona çok tutkulu ve kıskançtı.filmlerinin sonunda bayan rol arkadaşları yüzünde kavga etmişler ve uzun küskünlükler oluşmuştu.

üstadın en büyük özelliği tüm yaşamında ve o yaşamın her saniyesini kung-fu’ya ayırmış olmasıydı.kung-fu ile birlikte tüm do spor sistemlerini çalışmış ve bunlardan kendi sistemi JEET KUNE DO’yu stilize etmiştir.günümüzde bu sistemi aynı disiplinle devam ettiren öğrencilerinden ünlü isim DAN INOSANTO onun hakkında şöyle diyor.dünyaya bir daha onun bir usta asla gelmeyecektir.


amerikan hakimiyetine son veren DÜNYADA BENDEN BÜYÜK YOK filminin son final sahnesinde ünlü karateci CHUCK NORRİS ile Bruce Lee’nin dövüş sahnelerinde ,Çinli esmer bir düğüşçünün tipik Amerikalı düğüşçüyü nasıl yendiğini izleyiciye sindire sindire anlatır.Çin den Amerikadaki akrabalarına yardım etmeye gelen bir köylüyü canlandıran lee,bu filme birlikte klasikleşen Amerikalı düğüşçülerin galip gelme modasına son vermişti,Amerikalı yapımcılardan çok tepki almasına rağmen,film izlenme rekorları kırması emperyalist düşünceli yapımcıların bu filme yatırım yapmasını engellememiştir.

KRISS ulu kişilerin ve dövüşçülerin kullandıkları bıçağın adı.bu bıçak zig zag şeklinde olup olağan üstü marifetlere sahiptir.Bruce de bu krıss’lerden büyükçe bir koleksiyon vardı.ancak bunların kaybolması halinde ailesine bir kötülük geleceği inancını taşıdığından bu krıss’leri özenle ve çok gizli bir yerde saklardı.

öfkenin yumruğu adlı film ilk haftada 102 000 Amerikan doları gişe hasılatı yapmıştı.o tarihten sonra bu sonuca BEVERLY HİLLS COP,SOSYETE POLİSİ 101 000 dolar ve RAMBO 98 000 dolar ile yaklaşabildiler.golden harvest’in son olarak çektiği bu film Hong Kong’da ise gösterime çıktığı ilk hafta 22 mart 1972’de 4.5 milyon Hong Kong doları ve gişe rekorlarını kırdı.

Hırsla çalıştığı yıllar kendisini oldukça yıpratmıştı.10 mayıs 1973 de yakınlarını korkutan bir rahatsızlık geçirdi.bu aşırı efordan yorgunluk hastalığı idi.nefes almakta zorluk çekiyor,kısa bir hasta hane macerasından sonra sağlam bünyesi sayesinde mucizevi bir şekilde iyileşti.ancak 2 ay sonra cevabı halen bulunamayan bir sebeple vefat etti.


Bruce Lee'nin hayatı beyazperdede

Sokakta girdiği bir kavgada dayak yedikten sonra dövüş sanatını öğrenen ''Küçük Ejder'' lakaplı Bruce Lee'nin hayatı, ölümünün 31'inci yılında sinemaya aktarılıyor. Uzakdoğu filmlerine ilişkin bilgiler veren ''monkeypeaches'' sitesinin haberine göre, ''House of the Flying Daggers'' filmiyle tanınan yönetmen Wong Kar-Wai, efsanenin hayatını anlatan film için kolları sıvadı.

Filmde Lee'yi canlandıracak oyuncu için arayışlarının sürdüğünü açıklayan Kar-Wai, Leung Chiu-Wai'ye Lee'nin ustası Ye Wen rolünün verildiğini kaydetti.

Leung Chiu-Wai, dövüş sanatının inceliklerini en iyi şekliyle gözler önüne sereceklerini ifade ederek, filmin şöhrete kavuşmadan önce Bruce Lee ve ustasının çevresinde gelişen bir hikaye olacağını bildirdi.

Bu arada, Bruce Lee ile ilgili film yapmaya hazırlanan pekçok şirket var. ''Wong's Block 2 Pictures'' adlı şirketin ''Soft Coffee'' adlı düşük bütçeli filminde Chang Chen ve Dong Jie rol alacak.

Yönetmen Tsui Hark ve Lee'nin memleketi Shunde kasabasındaki ''Guangdong Province'' de, kendi Bruce Lee filmlerini yapmak için kolları sıvadı.

O BİR EFSANEYDİ

Bruce Lee, 27 Kasım 1940 sabahında, San Francisco'da dünyaya geldi. Doğduğunda Çin takvimine göre ''Ejder Yılı'' idi.

Aile kısa bir süre sonra Hong Kong'a geri döndü. Oyuncu babasının oynadığı filmin setinde onu gören yönetmen, rol teklif etti, efsaneninkariyeri 8 yaşındayken başladı.

Bir sokak kavgasında dayak yiyen Bruce, küçük düşme korkusunu yenebilmek için dövüş sanatları eğitimine başladı. Giderek ustalaşarakkung-fu derslerine girmeye başladı. Dansa da ilgi duyan Lee, ayak hareketlerinin çoğunu dansa borçluydu. En sevdiği dans olan çaçada Hong Kong şampiyonuydu.

Ailesi tarafından Amerika'ya gönderilen Bruce Lee, kung-fu hocalığına başladı ve 22 yaşındayken ''Chinese Kung-Fu'' adlı kitabınıyayınladı. Okuluna da devam eden Lee, felsefe eğitimini tamamladı. Linda Emery ile evlendi, önce Brandon, sonra kızı Shannon doğdu. Brandon, 1993'de film setinde esrarengiz bir kaza sonucu öldü.

Birkaç beyazperde denemesi başarısız olan Lee, kendini dövüş sanatına verdi ve bir okul açtı. Orada aralarında Steve McQueen, Careem Abdul Jabbar ve James Coburn'un da yer aldığı öğrencilerine gerçek birer ''jeet kune do'' olmayı öğretti.

1970'li yıllarda şöhrete kavuştu ve 31 yaşında ilk büyük filmi ''The Big Boss''ta rol aldı. Filmi, ''Chinese Connection'', ''The Way of Dragon'' ve ''Enter the Dragon'' izledi. Hollywood ile Hong Kong arasında mekik dokumaya başlayan oyuncu, sırtından ciddi şekilde rahatsızlandı. Doktorlar dövüşü bırakmasını ve yataktan çıkmamasını öğütledi, tam 6 ay kıpırdamadan yattı.

20 Temmuz 1973... ''Game of Death'' filmiyle ilgili yapımcıyla konuşmak için başrol oyuncusunun evine giden Lee, burada aspirin aldı ve uzandı. Uzun süre kalkmayınca yanına giden dostları çok geç kalmıştı, ''Küçük Ejder'' ölmüştü.

Ölümünün beyin tümöründen olabileceği söylenmesine karşın adli tıp raporunda, ''ölüm nedeni bilinmiyor'' ibaresi yer aldı. Hong Kong yasaboğuldu, hayranlarını yatıştırmak için polis barikatlar kurdu.

Efsane, Amerika'nın Seattle eyaletinde Lake View mezarlığına gömüldü, talihsiz bir kazaya kurban giden Brandon Lee de sonradan babasının yanına gömüldü. Baba-oğulun mezarları, hala bir mabet gibi binlerce hayranları tarafından ziyaret ediliyor.Bruce Lee için müze

HONG KONG - Kung - fu filmlerinin efsanevi aktörü Bruce Lee anısına doğduğu kent olan Hong Kong'da bir müze açıldı. Kentin önemli alışveriş merkezlerinden birinde açılan müzede yaklaşık 10 bin parça eşya sergileniyor. Müzeyi düzenleyen Jackson Ng, Lee'nin Çin tarihinin en önemli kişiliklerinden biri ve uluslararası arenada kabul görmüş ilk Çinli yıldız olması nedeniyle adına müze kurma kararını aldıklarını söyledi. (afp)BRUCE LEE SYSTEM: JEET KUNE DO

“Jeet” kelimesi sözlük anlamı “döğüş”tür. Kavram Manası ise “sokak döğüşü” demektir.

“Kune”kelimesinin sözlük anlamı “yumruk” tur. Kavram manası ise “tek tek ortadan kaldırmak demektir.

“Do” kelimesinin sözlük anlamı “yol, metod” vs.dir. Kavram manası ise “ruhsal ve bedensel olgunluk” demektir. Jeet Kune Do demek, birden fazla hasma savunma demektir. Jeet Kune Do demek, aletli hasma karşı savunma sanatı demektir. Jeet Kune Do demek, dövüşmeden dövme sanatı demektir. Jeet Kune Do demek, yumruğu durdurmanın yolu demektir. Jeet Kune Do demek, stilsiz stil ve başlı başına bir bilim demektir.BAŞLICA ÖZELLİKLERİ

1. Do sanatlarının sembolü addedilen Bruce Lee’nin çıkardığı bir sistemdir.

2. Dünyada sokak döğüşü için özellikle oluşturulmuş tek spor dalıdır.

3. Dünyada hem kalabalık döğüşü, hem de aletli döğüşü içeren tek savunma sanatıdır.

4. Bütün kapsamlı ekolleri kapsayan tek Do sanatıdır.

5. Do sanatçısını en pratik yoldan ustalığa ve stil kuruculuğuna taşıyan tek döğüş sanatıdır.

6. Kendini kabul ettirmiş olan dünyanın en yeni döğüş sporudur.

7. En modern egzersiz çalışmalarını içeren modernize edilmiş tek savunma sanatıdır.

8. Kendine özgü çığlığa sahip tek savunma sporudur.

9. Her spor okulu akademi olarak açılan tek akademik ve uluslar arası döğüş sistemidir.

10. Dünyada ders ve seminerleri en pahalı döğüş sistemidir.vs.

09.08.1996

Bruce Lee, Collage Street’te Dany İnosanto, Ted Wong, Richard Bustillo... gibi kıymetli asistanlar yetiştirdikten sonra; sinema, kitap ve asistanları vasıtasıyla 60’lı yıllarda dünyaya J.K.D.’yu ilan etti.(1967) Lee’nin ölümünden (1973) sonra (birkaç aylık bir duraksama haricinde) saistanlar Amerika,Avrupa ve Asya’da “yoğun seminerler” başlattılar.

O seminerlerde öğrendiklerimizi Kocaeli merkez olmak üzere binlerce meraklıya naklettik. On beş yıldır J.K.D. semineri veriyoruz. Anlatımlı ve uygulamalı olarak verdiğimiz bu dersler Türkiye’de ilk kez bizimle başladı ve gitgide yayılıyor. Aslında esaslı bir tanıtım yapmıyoruz. Zira sadece on üç asistanım var ve bu kadar az asistanla Türkiye genelinden gelecek rağbete cevap vermek yıpratıcı olacaktır. Harıl harıl asistanlarımızın derecelerinin ve sayılarının artması için çalışıyoruz.


BRUCE LEE'NİN KENDİ ÇİZİMLERİ İLE ANLATTIĞI TEKNİKLERİ

Kung-fu bir sanattır. Dövüşcünün hareketleri uyumlu ve seri olmalıdır.Bütün vücudunu kullanmalısın. Dövüşürken hiçbirşey düşünmeyeceksin..

Yanaşırken çok dikkatli davranmalısın.Her zaman rakibin gözlerini izlemelisin. Çünkü gözler açık verir. En iyi onlar konuşur. Eller aldatıcıdır.

Asla bir anda hareket etmeye karar verme.Her koşul altında hareket etmeye hazır olmalısın. Böylelikle zihnin esneklik vucudun sertlik kazanır.

Daha sonra bir taktik oluşturabilirsin.Çok deneyim gerektirir. Zamanla otomatikleşirsin, ne yapacağını düşünmezsin bile hareket kendiliğinden oluşur.

Gerçek bir dövüşcü hem zihni hem de bedenini güçlendirerek dövüşcünün insan üstü güçleri sahip olabilmesi için bir nevi ruhi sukunu sağlaması gerekir.

"Green Hornet" ,"Long Street" televizyon dizilerinden sonra Kung - Fu adlı Tv dizisinde oynaması teklif aldı.Ama daha sonra yapımcılar onu yüzüstü bıraktılar.Sadece dövüş sanatları üzerine dört film yapmış.Bunlar dışında "Game of Death" adlı filmini tamamlayamamış.

jeet kune do'nun kullandığı tekniklerin kökenleri:

tekmeler: thai-box, savate, kali, karate

yumruklar: boks, wing chun, thai-box, kali

saldırı durdurma: wing chun, thai-box, kali, silat, ju jutsu

yerde mücadele: güreş, judo, sambo, ju jutsu, brezilya jiu-jutsu'su, kali, silatasıl adı jun fan (bruce lee) jeet kune do (the way of the intercepting fist) dir.

si-gung bruce lee tarafından bircok dovus sanatı incelenerek onemli noktalarını almıs gereksiz gorselligi reddetmistir. kalıpları reddetmektir jfjkd(-ki brucelee nin filmlerinde sarı esofman giymesinin anlamı budur.

dusmanları geleneksel kıyafetler giyerken bruce sade we seviyesini belirtmeyen birsey giyer jeet kune do'nun temelinde kusak we dan yoktur rakibi yenmek yada yenilmek wardır gerisi onemsizdir) .

karsımdaki bunu yaparsa bende bunu yaparım o bunu yaparsa bende boyle karsılık veririm demez.

boyle kalıplar dovusu karmasıklastırır jkd ise basitligi savunur. mesafelere inanmaz.her mesafede olumcul olmayı amaclar.genel olarak wing tsun uzantısıdır ama icinde eskrim, boxgibi sporlari ve judo,aikido, le savate ve muay thai gibi sanatlari bulmak mumkundur.

temel jeet kune do nun cok fazla silahı we teknigi yoktur birseyi mukemmellestirmek bircok seyi yapabilmekten daha etkilidir.

("jeet kune do is simply to simplify"-si gung bruce lee). jeet kune do once kalıpları cok iyi bilip sonra bunları unutmaktır("having no form does not mean having no form having no form evolves from form").

kendini o anki duruma adapte etmektir. karsınızdaki kisi saldırıya gectiginde bir noktasını acık bırakacaktır o noktaya olabildigince mukemmel saldırıp sonrada geri cekilmek esastır.

ayaklar cok onemli yer teskil eder jkd'da ("the art of fighting is the art of moving"- bruce lee) karate ve jiu-jutsu genelde 1 hareket iki hareket we dur seklindeyken jkd daimi hareketi we akıskanlıgı amaclar.kalıpları reddeden bir dövüş biçimidir. bruce lee için bu "kendini ifade edebilme yolu"dur; ki bir videoda bruce lee koyduğu uçan tekmeyle adamı 3 metre uçurmasıyla kendini ifade etmektedir.

ifade tarzına hayran olduğum tam turkcesi "araya giren yumrugun yolu"dur. jeet kune do bir sistem degil bir dusunce tarzidir.

belirli kurallari yoktur butun ustadlarin jeet kune do'su kendine ozgudur herkezin amaci kendini tanimak "formless" olmaktir. herkezin farkli avantajlari ve dezavantajlari vardir kendilerini sistematige uydurmak yerine sistematigi kendilerine uydururlar. oncelikle dovus sanatlarinin mistik havasinin sadece, "ticarete dayali amerikan sinemasi"nda oldugunu soylemeden edemeyecegim.

bunun disinda jeet kune do felsefi temel olarak krishnamurti, zen, taoism'i aldigini soyleyebilirim. ha ticari olaya gelince eger is ticaret olsaydi bruce lee 4 tane cok iyi is yapan "jun fan gung fu" okulunu kapayip iki elin parmaklarini gecmeyecek kadar ogrenci ile devam edip iflasin esigine gelmezdi."her mesafede olumcul olmayı amaclayan" bir uzakdoğu dövüş sanatı yoktur**. uzakdoğu dövüş sanatının çıkış noktası basitçe yazıyorum: evrenle birleşerek ruhu arındırmaktır. daha derinini anlayabilirim diyenlerin *taoizm ve zen budizm, mistisizm ve panteizm başlıklarında bir gezintiye çıkmalarını öneririz.

little darkling - yanlis 1 dovus sanatinin asil amaci kendini ifade edebilmek ve kendini tanimak. herseyin basi kendini tanimakla baslar. yanlis 2 her dovus sanati olumcul olmayi amaclar olumcul olamayan (ve olmayi amaclamayan) dovus sanati yoktur. olumcul olamayan dovus sanatcisi vardir buda yolunun cok basindadir.

etrafina olum getirmek ve etrafina olum getirememek (beceriksizlik) dovus sanatinin ruhuna terstir daha yeterince gelisememis dovus sanatcisi boyle bir yapiya sahiptir. gercek dovus sanatcisi bunu verebilecekken vermeyen olaylari iki taraf icin olabildigince az zararli bir sekilde atlatmaktir ama burda korkaklik veya beceriksizlikten degil yasama saygidan dolayi yapar.

yasama saygi onu sonlandirabilcekken sonlandirmamaktir. yanlis 3 taoizm, zen budizm ile ilgili konularla ilgilenen sozlukte kucuk bir gezintiye cikmak yerine kitapcilarda buyuk bir gezintiye cikmalari hem dogru bilgi almak hemde sozlukte bilenle copy-paste eden yada kendince yorum yapip bunu gercek bilgiymis gibi ortaya atanlarin arasinda farki gormelerine yardimci olur.

little darkling - ve herhangi birseyi tanimak istiyorsan onu parca parca incelemek yerine butun resme bakmalisin "how can one respond to completeness with fragmentart pattern" da jeet kune do daki onemli laflardan biridir."jeet kune do daki bu onemli laf" ne yazik ki dünya düşün alemine jeet kune do dan binlerce yıl önce girmiştir. aynı yaklaşımla bir dövüş sanatının etüdünü yapmaktansa uzak doğu insanının hayatı algılayış biçimini kavramaya çalışmak her konuda daha fazla ilerleme sağlayacaktır.little darkling -> dogru 1 * jeet kune do daki bu onemli laf jeet kune do dan cok once soylenmisti biz ona taoizm diyoruz. lakin bunu dusunsel temel olarak alan bilinen tek dovus sanatidir jeet kune do temel aldigi icin onemlidir. yanlis 1 bir dovus sanatinin etudunu degil dovusun etudunu yapmaya calismaktayim hatta butun dovus sanatlarinin etudlerini yapabildigim kadar yapmaktayim cunku jeet kune do'nun temeli budur. parcalilik degil butunluk. "how can one respond to completeness with fragmentary pattern".yanlis 2 uzakdogu insaninin degil butun insanlarin dogu bati kuzey guney avrupa amerika brezilya japonya cin tayland demeden incelemeye calismali birini digerinden ustun tutmamalisin dunya bir butunse sen bunu uzakdogu insaninin yasayis bicimiyle aciklayamazsin butun insanligin yasayis bicimleriyle benzesen ve ayrilan yasayis tarzlariyla anlayabilirsin ancak boylece butun olan resme bakabilir ve ona tepki verebilirsin"how can one respond to completeness with fragmentary pattern". ayrica olay dusunsel dunya ve felsefe olunca sozluk okumak yerine sana tavsiye edecegim bir kitabi okusan iyi edersin hem gercek bilgi edinir hemde buyuk resme bakma olayina ilk adimini atmis olursun.worlds greatest philosophers edited by robert l. arrington blackwell publishing icinde sokratesten lao tse zhu xi den marx'a kadar bircok filozofun dusunceleri amerika ingiltere cin basta olmak uzere universitelerin konu ile ilgili otorite kabul edilen profesorleri tarafindan yazilmis 5 ile 10 sayfa arasinda giris makalelerinin toplatilmis hali.Jeet Kune Do Kung-Fu : Durduran yumruğun yolu anlamına gelir

Jeet : Kavrama, teşhis etme, tanımlama, ulaşma

Kune : Stil, serbest vurus, “free contact”

Do : “yol” anlamına gelir. Do, doğu sporlarının felsefi yönleridir.

Bruce Lee Wing Chun ve diger Kung-Fu stillerinde görülen katı ve tutucu yönleri ve durusları cağa uygun olarak; teknikleri geliştirmek ve klasik Kung-Fu’dan kurtulmak için yeteneğe ve pratiğe uygun olarak reformize etti.

Kendisi Karate-DO, Taekwon-Do, Shorinji Kempo, Tayland Boksu, Kobudo, Çin Boksu, Judo, Tai Chi Chuan ve batı tipi boks olmak üzere bir çok stilde çalıştı ve bunları kombine etti.

Meditasyon, yoga, gerçek trans ve akupressur yapmakla birlikte insanIn anatomisini , psikolojik ve sosyolojik bütün etkenleri iyi tanıyıp üstün olmayı, güzel yaşamayı, kendisiyle barışık olmayı, doğanın zor koşulları ve sosyal çevreyle uyum içinde bulunmayı, insanın ruhsal ve fiziksel bir bütün olarak bir yaşam biçimi olması yönünde modernize etti.

“Self Defens” kendini savunma ve hiçbir kurala bağlı olmaksızın kolayca hareket etme,dövüsme,savaşma, hücum. Devamlı değişen teknikler, dönüşler, denge, danssal düzenlemeler; bir sistem ve sanat kompleksi olan Jeet Kune Do, Bruce Lee ekolüdür.TURKIYE JEET KUNE DO KUNG-FU ASSOCIATION Sifu MUSTAFA KOKSAL

BRUCE LEE Film başladığında sesler bir anda kesildi. Çoğunluğunu ergenlik çağındaki çocuklarla bıçkın delikanlıların oluşturduğu sinema seyircisi açısından çok nadir rastlanan bir durumdu bu.

Jenerikte ENTER THE DRAGON yazısı belirdi ama aralarında benim de bulunduğum seyirciler EJDERİN ÜÇ FEDAİSİ filmini seyretmeye hazırlanıyorlardı. 1981 ilkbaharı, Kütahya'da Hülya sinemasındayım. (Binası hala duruyor ama sinema çoktan kapanmış) Bruce Lee'nin daha önceki üç filmini de seyretmiştim. Bu dördüncüsünün öncekilerden daha iyi olduğunu zaten hissetmiştim, nasıl kaçırırım?

Aradan yirmi küsur yıl geçmiş! Hala gözümün önünde: Bruce Lee filmin başlarında genç Kung Fu öğrencisinin omzuna elini atmış ve öteki kolunu havaya kaldırıp parmağıyla gökyüzünü göstererek "Ayı parmakla gösterdiğin zaman ona dokunduğunu hissetmezsen, bu yaptığın anlamsız bir hareket olur yalnızca.." diyordu.

"Bir işi yaparken ne yaptığının farkında ol, hayalgücünü harekete geçir ve o işi tam anlamıyla hissederek, hakkını vererek yap!" anlamına gelen ilk ve tek Kung Fu dersimi hala hatırlarım.

Hocanın adı Bruce Lee olunca unutmak mümkün mü? Filmi seyretmiş olanlar bilirler, en sonunda aynalarla dolu bir odada Bruce Lee kötü adamla son ve ölümüne bir dövüş çıkarır.

Kötü adam o odaya doğru kaçarken arkadan başka bir seyirci arkadaş ağzından kaçırdı "Şimdi bir odaya girecekler, orası ayna dolu.."

Yanındaki seyirci buna çıkıştı hemen "Sen madem filmi görmüşsün bir daha niye geldin ki oğlum?"

Cevap hazır "Çok güzel film olduğu için geldik oğlum!" O filmin 1973 yılı yapımı olduğunu ve Hong Kong'da ilk gösterime girmeden kısa bir süre önce Bruce Lee'nin garip bir şekilde öldüğünü henüz bilmiyordum. (Demek ki biz o filmi seyrederken film zaten sekiz yıllıkmış. Ve Kütahya'ya YENİ gelmişti. Ne günlermiş be!)

Bruce Lee biz yeniyetmeler arasında bir efsaneydi! Onun adına epik destan yazan bir arkadaşım bile vardı. (Tematik olarak kötüydü belki ama kafiye örgüsü müthişti ve şiirselliğine diyecek yoktu.) Bir diğer arkadaşım ciddi ciddi "Valla oğlum, on sekizini doldurunca gideceksin o Çin'e.. Bir okula kapılanıp artık kaç seneyse iyice bir öğrenmek lazım şu işleri.." diyordu. Diğer bir arkadaş cevap yetiştiriyor "Biz geç kaldık.

Bunlar daha yedi sekiz yaşlarında başlıyorlar da böyle oluyorlar."Bruce Lee, asıl adıyla Lee Jun Fan, 27 Kasım 1940'ta San Francisco'da doğdu. (Bu da onu Yay burcu yapar, ama Çin takvimine göre o yıl Ejder Yılı'ydı) Aktör olan babası Lee Hoi Chuen, 'Kanton Opera Kumpanyası'yla Amerika turnesine hamile eşini de götürdüğü için Bruce Lee Amerika'da doğdu ama aile Hong Kong'luydu.

Nitekim 1941 başlarında Hong Kong'a döndüler. Çocukluğundan başlayarak Bruce Lee pek çok filmde rol aldı ama bunların hemen hepsi de sadece Uzak Doğu'da gösterime giren filmler oldu. İlk gençlik yıllarında sokak çetelerine de bulaşıp kavgalara karışan dostumuz yirmi üç yaşında "Dayak yemekten bıktım artık" diyerek Kung Fu öğrenmeye başladı.

1954'te çaça dersleri de alıp 1958'de Hong Kong'ta Çaça Dans yarışmasını kazandı. 1958 tarihinde 'Öksüz' adlı bir filmde önemli bir rolü vardı. Bu filmin bir diğer özelliği Bruce Lee'nin dövüş yapmadığı TEK FİLM olmasıdır. Gene 1958'de Hong Kong boks şampiyonasına katıldı ve üç yıldır şampiyon olan Gary Elms'i yendi.

(Bildiğimiz boks, Kickboxing değil yani) 1959'da Amerika'ya geldi. Geçinmek için yaptığı bir sürü acayip işin yanında Uzak Doğu dövüş dersleri de vermeye başladı. Bu süreçte bazı Uzak Doğulular tarafından "Bizim gizli sırlarımızı Batılılara öğretiyor" diye eleştirildiği söylenir.

1961'de Washington Üniversitesi Felsefe Bölümü'ne girdi ve üniversiteyi bitirerek lisans diplomasını almayı başardı. Hong Kong ve Amerika arasında geçen hayatında kavgalar, skandallar eksik olmadı. Film yapmak ve dövüş dersleri vermekten başka, Amerika'da televizyon dizilerinde oynadı, talk-show'lara çıktı.

Jeet Kune Do adlı dövüş ve felsefe sistemini gelişirdi. 33 yaşındayken garip bir şekilde öldü. Ölümü üzerine pek çok hikaye anlatılır. Bilinen şu ki: 20 Temmuz 1973 akşamı eşiyle dışarı çıkmak üzerelerken Bruce Lee kendisini yorgun hissettiğini söylemiş ve eşinin verdiği uyku ilacını alarak 'biraz dinlenmek üzere' yatağa uzanmış.

Bir daha uyandırılamamış. Eşi durumu farkedip ambulans çağırdığında Bruce Lee hala yaşıyordu. Hastaneye ulaştırıldıktan kısa bir süre sonra 'beyin ödemi' nedeniyle öldüğü açıklandı. Fiziksel durumu çok iyi olarak bilinen Bruce Lee'nin 33 yaşında birden ölüvermesi hayranlarını kuşkulara yöneltti. Ölümünün 'doğal sebeplerden kaynaklanmadığı' iddia edildi.

Kimisi bunu 'evinde Feng Shui'nin yanlış uygulanması neticesinde kötü ruhların marifeti' olarak yorumlarken, kimisi eşinin ona verdiği uyku ilacını ölüm sebebi olarak gördü.

(Kütahya'daki arkadaşlarımdan duyduğum hikaye ise, 'dövüş sırlarını Batılılara vermesi nedeniyle' Çin mafyası tarafından öldürüldüğü yolundaydı) Öldüğü sırada Enter the Dragon filmi henüz tamamlanmıştı ve gösterime girmesine bir kaç gün kalmıştı.

'Ölüm Oyunu' filmi ise o sırada henüz tamamlanmamıştı. O film sonradan dublör kullanılarak ve Bruce Lee'nin senaryo üzerindeki son fikirleri hayata geçirilmeden bitirildi. Dolayısıyla 'Ölüm Oyunu' filmini ben tam bir Bruce Lee filmi saymam! Bruce Lee'nin oğlu Brandon Lee de 3 Nisan 1993'te 'The Crow' filminin çekimleri sırasında kaza kurşunuyla öldüğünde yalnızca 28 yaşındaydı.

Gel de 'karanlık ve mistik' bazı güçlerin işin içinde olabileceğini düşünme! Baba Bruce Lee ve oğlu Brandon, Seattle'da Lake View mezarlığında yanyana yatıyorlar. Biz geride kalanlar ise çocukluk anıları, sinema, felsefe, hayat ve ölüm hakkında konuşmaya devam ediyoruz işte.

http://www.gazozagaci.com alınmıştırYüzyılın Dövüşçüsü: Bruce Lee

Beden dili hakkında paylaşılacak çok şey olduğu kesin. Bunlardan biri de beden dilimizin içine doğmak, sezmek, altıncı his gibi duyguları bize yaşatmasıdır. Hiç gözünüzün tutmadığı biri oldu mu? Neden düşündünüz mü? Yoksa vücut hareketlerinden birinden mi şüphelendiniz? Ya da imaj danışmanlarının sıkça sözünü ettiği ilk 30 saniyedeki olumlu izlenimi oluşturma konusunda yetersiz mi kaldı? Sebebi ne olursa olsun kıymetli dostum ve üstadım Melih Arat’tan öğrendiğim gibi beden dilini iyi anlamak bize öngörülerimizde daha yüksek doğruluk elde etme imkanını verir. O bunu hep yapıyor! Uzakdoğu sporlarında kuşak atlama sınavlarında yeterlilik için çok önem verilen bir unsur vardır:

Bakışlar... Sebebi basit, bakışlar öğrencinin kendine ne kadar güvendiğinin en önemli göstergesi.

Birçok karşılaşmada sadece bakışlardan kimin galip geleceğini söylemek mümkündür. Bruce Lee’nin yüzyılın dövüşçüsü olduğu kabul edilir, gerek kendi geliştirdiği stili Jeet Kune Do gerekse Kung Fu’daki ustalığı nedeniyle...

Bruce Lee’yi tanımıyorum, stilini de bilmiyorum ama size son bir tavsiyem var. Bruce Lee’nin resimlerinden birkaçına bakın ve karşılaştırmak için de bildiğiniz en iyi dövüş sporcularının resimlerini koyun yanına. Bakalım öngörüleriniz size kimin daha iyi olduğunu söyleyecek?!

Sözün Özü: Çok duyan mı bilir, çok gören mi?

Kaynaklar:

Beden Dili, Rota Yayınları, Allan Pease, 4. Basım

Bedenin Dili, Remzi Kitabevi, Psikolog Dr. Zuhal & Acar Baltaş

Hakan TURGUT

mhturgut@hotmail.comFİLMLERİ.

THE BIG BOSS

Tipik düşük bütçeli vurdukırdılı bir filmdi.Bruce bu filmin batıda gösterilmesi konusunda çok istekliydi.Karizması ve dövüş yeteneği filmde kötü olan herşeyi kapatıp onu superstar seviyesine çıkardı....

THE CHİNESE CONNECTİON

(Fist Of Fury) Öfke Yumruğu Big boss'un hasılat başarısından sonra daha başarılı filmler yapmak istedi.İşte bu filmde dövüş sahneleri kusursuz ve inanılmazdı......

RETURN OF THE DRAGON

(Way Of the Dragon)(Ejderin Dönüşü) Ejderin Dönüşü orjinal adı Ejderin Yolu olan film onun 3.üncü filmiydi.Komple bir Bruce Lee yapımıydı. O yazdı, o yönetti ve mekanları o seçti. Çinli bir yapımcı şirketi için Roma'da film yapmak oldukça zordu ama Bruce Lee'ye bu izin verildi.Filmde Amerikan sinemasının tanınmış artisti Chuck Norris'inde oynaması filme ulusalararası bir tat verdi.

ENTER DRAGON

(Ejderin Girişi) Ejderin girişi bütün zamanların dövüş filmleri arasında en mükemmel olanı olarak bilinir. Lee filmde nunchaku ve Filipin çift sopalrı kullanmış. Ondan sonra bu film ayrıca onun kendi sesinden İngilizce konuştuğu tek filmdir.

GAME OF DEATH

(Ölüm Oyunu) Onun başarısının son zirve filmi olacaktı ama bitiremedi. Öğrencilerini de filme katarak onlara olan minnettarlığı göstermek istedi. Dan Inosanto, Kareem Abdul-Jabbar bu filme renklilik katmıştır.

27 Kasım 1940 sabahında (Çin takvimine göre Ejder yılı) San Francisco'da doğdu. Annesi Grace ,ona bir Amerikan ismi vermeyi düşünmüyordu. Hastane çalışanlarından biri bu bebeğe Bruce demeye başladı bunun üzerine anneside bu ismi değiştirmeyip Bruce adını verdi.Bundan sonra adı Bruce Lee oldu. Ve bir efsane doğmuş oldu.

27 Kasım 1940 sabahında (Çin takvimine göre Ejder yılı) San Francisco'da doğdu. Annesi Grace ,ona bir Amerikan ismi vermeyi düşünmüyordu. Hastane çalışanlarından biri bu bebeğe Bruce demeye başladı bunun üzerine anneside bu ismi değiştirmeyip Bruce adını verdi.Bundan sonra adı Bruce Lee oldu. Ve bir efsane doğmuş oldu.Aile çok kısa bir süre sonra Hong Kong'a geri döndü.Bruce Hong Kong'da film kariyerine 8 yaşında başladı. Babasının son filminde yönetmen onu sette gördü ve onun o hali yönetmenin çok hoşuna gitti ve ona bir rol teklif etti.İşte bu Bruce'nin gelecekteki film kariyerinin başlangıcı oldu.

Bir sokak kavgasında küçük düşme korkusunu yenebilmek için dövüş sanatları eğitimine başladı.Bir delikanlı olarak sebepsiz yere bir sürü dövüşe katıldı. Ve Yip Mans Wing Chun(Güzel ilkbahar zamanı) eğitimleriyle efsane bir dövüş sanatçısı oldu. Korkuyla yaşayan sokak dövüşçüsü kalıbından kurtuldu. Zaman geçtikçe Bruce Lee büyüdü ve dövüş sanatlarına olan ilgisi daha da arttı.Genç enerji dolu ve rekabetçiydi. Kısa sürede Wing Chun'un temel kunfu derslerine girmeye başladı.

Çok zeki olduğu içinde bay Yip onu çok sevdi.Ve Wing Chun Kunfusunun bir sürü gizli tekniğini öğretti.Bruce Lee böylelikle Wing Chun Kunfusu'nun ustası haline geldi. Dansa inanılmaz derecede ilgi duyuyordu.14 yaşındayken dans etmenin çok eğlenceli olduğunu keşfetti.Bunun içinde zaten yetenekliydi. Dans etmek isteyenleri geri çevirmezdi.

Dans dengesi ve ayak hareketlerinin çoğu onun daha sonra dövüş stilinde etken olmuştur.En sevdiği dans olan Cha Cha dansında Hong Kong'ta şampiyonu bile seçildi.

19 yaşındayken sokak dövüşü ile gittikçe daha ilgili olmaya başladı. Böylece 1959'da ailesi onu liseyi bitirmek üzere Amerika'da arkadaşlarının yanına göndermeye karar verdiler.

Seattle'de otururken bir resturanın çatı katında garsonluk yaptığı sürece kalmasına izin verildi.Liseyi bitirip üniversiteye geçti.Washington Üniversitesine girdi ve geceleri restaurantta çalışmaya devam etti.

Birkaç ay sonra bu yaşam tarzının ona göre olmadığını keşfetti.Ve işinden ayrılıp Kung_fu öğretmeye başladı.22 yaşındayken Chinese Kung-Fu(kendini Korumanın Felsefi Sanatı) adlı kitabını yayınladı.

1964'te felsefe üzerine mastarını tamamlamadan Linda Emery adında sarışın hoş bir kızla evlenirdi. Kısa bir süre sonra California'ya taşındılar. 1965 yılında oğulları Brandon Lee doğdu.Bir kaç yıl sonra kızları Shannon doğdu.

Bruce Lee, Ed Parkers'la 1964 yılında ilk uluslararası çıkışını yaptı.Daha sonra Green Hornet adlı bir dizide oynamaya başladı. Bruce bunun kendisi için bir çıkış olacağını düşünürken dizi bir sezon sonra yayından kaldırıldı. Daha sonra James Garner'in oynadığı "Marlowe" adlı filmde küçük bir rol kaptı ve bir kaç bölümünde göründü.

Bu küçük rol kariyeri adına ona hiçbir fayda sağlamadı..Lee ondan sonra dövüş sanatları öğrencileri üzerine tasarlanmış 3 tane Knoons adlı okullardan açmaya karar verdi. İşte burada öğrencilerine gerçek Jeet Kune Do olmayı öğretti.

Steve Mrqueen, Karem Abdul Cabbar, James Caburn, Don İnosanto gibi tanınmış öğrencileri oldu. 1970'li yıllarda Hollywood ile Hong Kong arasında mekik dokumaya başladı. İnanılmaz teklifler alıyordu. Bu yıllarda sırtından çok ciddi rahatsızlandı.

Doktorları ona dövüş sanatlarını kesinlikle bırakmasını ve iyileşmesi için yataktan çıkmaması gerektiğini söylediler.Bu Bruce Lee'nin hayatında en kötü dönemlerinden biriydi. 6 ay boyunca sırtüstü yatakta kaldı. Ama beynini çalışmaktan alı koyamıyordu. Bu zaman diliminde Jeet Kune Do Tao adlı kitabı yazmaya başladı.Ama bitiremeden hayata veda etti.Kitabını ölümünden sonra karısı tamamladı.

20 Temmuz 1973'teki Bruce Lee'nin ölümünü çevreleyen koşullar Asya'da bir bilinmezlik fırtınası ve dünyanın her tarafında ölümüne dair bir sürü iddianın gezindiği bir trajedi olarak kaldı. Fiziksel sağlığının insanlar tarafından çok iyi olduğu biliniyordu. Ve ölüm sebebinin doğal sebeblerden olabileceği düşünülüyordu.

BETTY'NİN AÇIKLAMALARINI İZLEYİN

Taabii ki kimsenin gelecek felakete dair bir önsezisi yoktu.Betty'inde başrol oynayacağı "Game Of Death" adlı filmini bitirmek için yapımcısı Raymond Chow'la görüşmek üzere Betty'nin dairesine gitmişti.Raymond öğleden sonra akşam tekrar konuşmak üzere onlardan ayrıldı.

Başağrısından şikayet eden Bruce, Betty'i herzaman kendisininde kullandığı bir aspirin karışımı olan Equogesic verdi.Ondan sonra Bruce uzanmak üzere yatak odasına gitti.

Raymond akşam niçin gelmediklerini öğrenmek için onları aradığında Betty , Bruce'un uyuya kaldığını söyledi.Raymond Betty'nin dairesine gidip Bruce kaldırmayı çalıştı ama başaramadı. Panik olmaya başladılar.Ve Betty doktor çağırdı.Onu kurtarmak için yapılan birçok başarısız denemeden sonra ambulans çağırıldı.

BEYNİNDEKİ TÜMÖRDEN Mİ YOKSA .....

Küçük ejder Bruce hastaneye gittiğinde ölüydü.Acil müdahalede kalp ve solunuma müdahale edildi..Ama bir hayat belirtisi yoktu. Bruce'nin nasıl öldüğü aslında tartışma konusu oldu.

CENAZE MERASİMİ

Ölümünün beynindeki tümörden olabileceği söylendi. Bunun doğuştan mı yoksa daha sonra mı ortaya çıktığı meçhuldu ama kafasında her an patlamak üzere olan hasar görmüş bir damarla birlikte de çok vakti yoktu. Hatta ölümünden 2 ay önce bir beyin travması geçirdi. Bruce Lee'nin ölümüyle Hong Kong yasa boğuldu..Binlerce insan sokaklara dökülüp, son yolculuğunda onu yalnız bırakmak istemediler.Kalabalığı durdurmak için polis tarafından barikatlar bile kuruldu..Diğer bir trajedide oğlu Brandon Lee'nin 31 Mart 1993'te Amerika'nın Kuzey Carolina eyaletinde "The Crow" filminin çekimleri sırasında karnından vurularak ölmesidir.

Bruce Lee Amerika'nın Seattle eyaletinde Lake View mezarlığına gömülmüştür..Daha sonra 3 Mart 1993'te Brandon Lee'de babasının yanına gömüldü..Hergün kendisinin ve oğlunun mezarı dünyanın dört bir tarafından gelen insanlar tarafından ziyaret edilir.


Bruce Lee'den mektup

Sevgili Shun-Leung,

Sana en son yazdığımdan bu yana çok zaman oldu. Nasılsın? Kanada'dan Alan Shaw yazdığı mektupta 8mm'lik filmimi sana ödünç verebilir miyim diye soruyor. Bu konuda üzgünüm. Çünkü onu evimi taşırken kaybettim.

O film zaten çok eskiydi ve nadiren kullanıyordum böylece onu kaybettim. Bel-Air'de bir ev satın almış durumdayım. Dört dönüm kadar. Bir sürü ağaç var. Doğal bir yaşam alanı havası var. Beverly Hills yakınlarındaki bir tepenin üzerinde bulunuyor. Ayrıca oğlum Brandon'dan başka ismi Shannon olan 7 aylık da bir kızım oldu.

Sen yeniden evlendin mi? Lütfen kız kardeşlerine saygı ve selamlarımı ilet. Şu aralar bir film prodüksiyon firması kurmuş bulunmaktayım. Ayrıca da "Sessiz Flüt" isimli bir hikaye yazdım.

James Coburn ve ben bu filmde rol alacağız. Senaryo yazarı Stirling Silliphant olacak. Kendisi çok ünlü bir senaristtir ("Gecenin Sıcağında"). Hollywood'daki ilk dövüş filmini yapmayı planlıyoruz. Beklentiler iyi. Altı ay kadar sonra film çekimleri başlayacak.

Bu filmde yer alan herkes benim takipçilerimden. İleride belki Steve McQueen de benimle çalışabilir. Bu plan konusunda çok heyecanlıyım. Dövüş sanatlarına gelirsek her gün çalışıyorum. Öğrencilerim ve arkadaşlarımla haftada iki kez bir araya geliyoruz.

Bana karşı arkadaşça davrandıkları sürece onlarla görüşeceğim ve onlara kızmayacağım. Gerçekçi bir şekilde (koruyucular eldivenler vs. ile) çalışmaya başladığım 1966'dan bu yana pek çok yanlışlarım olduğunu gördüm.

Böylece çalışmakta olduğum şeyin adını Jeet-Kune-Do olarak değiştiriyorum. Jeet-Kune-Do sadece bir isim. En önemli şey çalışmalarda aksaklık olmamasını sağlamak. Elbette her gün koşuyorum ve temel tekniklerimi çalışıyorum (yumruk, tekme, atış vs.).

Temel çalışmaları her gün yapmam gerekiyor. Yumrukla dövüşün ilkeleri her ne kadar önemli de olsa pratik çok daha önemli. Sana ve ustama Hong Kong'dayken bana Wing Chun'un yollarını öğrettiğiniz için teşekkür ediyorum.

Aslında pratik bir yolda yürümem konusunda bana yol gösterdiğin için sana teşekkür etmeliyim. ABD'de özellikle batı tarzı boks yapanlar çok ve onlarla da sıkça antrenman yapıyorum.

Burada pek çok sözde Wing Chun ustası da var, umarım batı tarzı boksörlerle dövüşecek kadar kör değillerdir. Biz seninle yakın arkadaşlarız, daha çok görüşmeli ve eski günlerden konuşmalıyız. Bu çok eğlenceli olacaktır? Yip Usta'yı gördüğünde kendisine saygılarımı ilet.

Mutluluk seninle olsun!

Bruce LeeBu haber 29.09.2006 tarihinde eklenmiş ve 28108 defa okunmuştur.
Bu habere başka resim yüklenmemiştir...
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız