Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133687 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60086 - Boks.
58322 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48885 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36311 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
Türkiye'nin en eski uzakdoğu sporu Karate-do
Paylaş :


NİSAN 2007 KÖŞE YAZISI

TÜRKİYE NİN EN ESKİ UZAKDOĞU SPORU KARATE-DO

Ülkemizde Uzakdoğu sporları denince ilk akla gelen terim karate dir. Çocukluğumuzda sinemalarda veya televizyon ekranlarında Do sporları ile ilgili herhangi bir gösterim olsa veya siz Kung-fu, Taekwon-do, Judo vb. herhangi bir branşı çalışsanız dahi, büyüklerimiz bu faaliyetlere Karate der ve konuyu özetlerdi. Evet, Türkiye de her Do sporu Karate olarak tanımlandı. Bunun en önemli nedeni ise ülkemizde ilk disiplinli Do branşı çalışmaları Judo ile birlikte Karate sistemi ile gerçekleşmiş ve insanımız ciddi anlamda Do sporları gerçeğini Karate ile tanımıştı.. Karate ismi o kadar kanıksanmıştı ki 1985 lerdeki Bruce Lee ve kung-fu fırtınası bile Karate olarak tanımlanmıştı.

KARATE-DO NEDİR?

Kelime anlamı olarak KARA :Boş ,TE :El ,DO : Yol, yani kısaca KARATEDO, Boş El Yolu' dur. Mücadele sporlarının başlıcalarından olan Karate-do, bugün tüm dünyaya yayılmış, 30 milyon sempatizanı bulunan, Kıtalar ve Dünya şampiyonaları düzenlenen müthiş bir sistemdir. Karate-do ayak, yumruk, dirsek, diz ve diğer vücut kısımlarının vuruş için bilimsel olarak kullanıldığı bir dövüş yöntemidir.

Tüm Dünya' da Silahlı Kuvvetler ve Polis örgütleri tarafından benimsenen Karate-do, modern kendini koruma sanatları içinde en popüler lerinden biridir. Beyaz renkli kıyafetleri disipline dayalı çalışma metodu ve felsefe ile yoğrulan sistemi ile Dünya da en fazla çalışılan branşlardan biridir. Yine Karate-do başlığı altında birçok stil ve sisteme ayrılarak dev bir ağacın kolları gibi çok geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Özellikle çalışan kişide ruhsal denge ve psikolojik rahatlamayı sağlayan bu branş çocukların gelişiminde de çok önemli katkılar sağlamaktadır.

KARETE-DO,TARİHİ.

Mücadele sporları Tarih öncesi devirlerden başlamak üzere, Sümer, Hitit, Mısır duvar süslemeleri ve belgelerinde resmedilmiş, el ve ayak vuruşları ile yapılan spor türlerinin varlığını kanıtlanarak çok eski zamanlara tarihi dayanmıştır.

Karate-do sporunun Japonlar tarafından stilize edilerek, Dünya' ya tanıtılmasının da uzun bir öyküsü vardır. Budizm’i yaymak için Hindistan' dan Çin' e gelen dönemin ünlü rahipleri, Egzersiz olarak başladıkları ve Shaolin, Kempo, Chuan Fa gibi isimlerle adlandırdıkları çalışmaları zaman ilerledikçe siste matize etmişlerdir.

1600 yıllarında Çin' in Okinawa adasını işgal etmesi ile askerlerle ve daha sonra ticari gemilerle buraya gelen rahipler ve dövüş sanatını çalışan tüccarlar sayesinde OKİNAWA - TE kurulur. 1869 yılında Okinawa' nın Shuri kentinde doğan Funakoshi GİCHİN, 11 yaşından itibaren ünlü ustalardan karate dersleri alarak, o da ünlüler arasına girer ve 1917 yılından itibaren tüm Japonya' da Karate-do' yu tanıtır. Eski bir Jui Jutsu eğitimi de görmüş olan Gichin, Ju Jutsu ve Kendo tekniklerinden de yararlanarak, karate-do' yu modern bir spor haline getirir.

Ancak önemle belirtmek gerekir ki bu tarih dilimi şu an Dünyanın en büyük federasyon ve sistemine sahip olan shotokan karate için geçerlidir. Birçok farklı Karate sisteminin kurucuları ve çalışanları Karate tarihini Gichin’den çok daha gerilere götürür ve shotokan sistemini aslında kabul etmezler.

1948 yılında Gichin tarafından Japon Karate Birliği, 1955 yılında da Japon Karate Federasyonu kurulur. 1957 yılında Gichin' in ölümünden sonra öğrencileri bunu Dünya sanatı haline getirirler. Shotokan ismini alan bu sisteme zaman içerisinde karşı çıkışlar ve yetersiz olduğu konusunda fikirler oluşur. Böylelikle shotokan karatenin bünyesinden kurucularında artık efsane olduğu kyokushin,ashihara,gibi farklı ve modern sitemler türer.

Yine farklı karate stillerinden

WADO-RYU,KYOKUSHİN,ASHİHARA,NANBUDO,TONFA, GOSHİNDO,KATORİ SHINDO RYU,JİKİ ŞEN KAGE RYU, NAGİNATA DO, KENDO,ONOHA İTTO RYU,ŞİNTO RYU, SHINTAİDO,KYUDO, HAKKO RYU,YAGYU-SHINKAN

Olarak sayabiliriz.

TÜRKİYE’DE KARATE-DO.

Türkiye' de ise Karate-do, 1960' lı yıllarda tanınmaya başlanmıştır 1962 yılında modern Judo' nun ülkemize gelişi ile beraber, aynı kültürün ürünü olarak Karate-do da çalışılmaya başlamıştır. Karate-do' nun ilk ustaları ve önderleri ni hatırlayabildiğim kadarı ile yazmak istiyorum. İbrahim ÖZTEK, Namık EKİN, Berkol ÖKTEN, Natık CANCA, Metin ALTINZİNCİR, Hakkı KOŞAR, Ferhat ÖZSERT, Ahmet DOĞANER ve Enver HANCI gibi sporcular değişik ekollerde yurt düzeyinde karate do sporunu yaymışlardır. Daha sonra yetişen Atilla ÇELİKTÜRK, Hakan ALPAY, Alev ORAL, Ömer DOĞANLAR, Mehmet AYGÜN, Hamit ŞAHİN, Ali KOCA, İsmet TURNA, Aydın İNCE ve Şaban TURAN ve bu değerli hocalarımız gibi isimlerini buraya yazmayı unuttuğumuz ki onlardan özür dilerim birçok Karate-do sevdalısı sporcular da Türk karatesinin gelişmesinde ve yayılmasında etkin rol oynamışlardır.

YENİ BAŞKAN YENİ BİR DÖNEM.

Ülkemizin en gözde olan spor branşlarından olan Karate gerek yönetimi ve gerekse yaptığı faaliyetler ile sürekli gündemdedir.1998, 2000 yıllarında wu shu branşı Karate federasyonuna bağlandığı dönemde iki saygın başkan, Aybars Kılıçhan ve Halil Durna çalışma imkanım olmuştu. O dönemden günümüze dikkatle takip ettiğim Karate camiası ne yazık ki sürekli tartışmaların odağı olmaktan da kurtulamamaktadır.

Eski başkan Dinçer Türkmen yönetimindeki Karate camiası birçok istenmeyen hadise yaşamıştı. 2004'de yapılan Karate Federasyonu seçimlerini az bir oy farkı ile Aydoğan Çelik'in önünde bitiren Dinçer Türkmen'e G.S. G.M. Ceza Kurulu'nun 2005'in sonlarında aldığı bir kararla üç ay hak mahrumiyeti cezası verilmişti. Bu karardan sonra hakkını yargıda adayan Türkmen'in itirazı sonucu yargı verdiği kararla Dinçer Türkmen'in görevine iadesine karar vermişti. Yine özerkleşme adına G.S. G.M Karate Federasyonu’na 2006 yılı için verilen 700 bin YTL’lik bütçeyi, 400 bin YTL’ye indirmiş. Buna tepki koyan Karate eski Federasyonu Başkanı Dinçer Türkmen birçok faaliyeti iptal etme yoluna gitmişti.

Federasyonunun özerkleşmesinden sonra yapılan ilk seçimlerin galibi gecen seçimi kaybeden ancak mağlubiyeti kabul etmeden çalışmalarını aralıksız sürdüren Aydogan Çelik oldu. Seçimlere katılan iki adaydan Haldun Alagaş 35 oy alırken, Çelik 90 oy alarak açık farkla Karatenin efsane ismi olan rakibini geride bıraktı.

Artvinli olan Aydoğan Çelik 1996 yılından beri karate camiasının içinde yönetici olarak yer alıyor. Geçen seçimlerde 20 oy farkla başkanlığı kaybeden Çelik, geçen süreç içerisinde Avrupa karate federasyonu yönetim kuruluna seçilmiş daha sonra WKF yönetim kuruluna kadar yükselmeyi başarmıştı. Başkanlık koltuğuna oturana kadar zorlu bir mücadele veren Çelik eski yönetim tarafından hakkında soruşturma açılması ile de gündeme gelmişti.

Karate ve do sporları camiası şimdi yeni başkandan hızlı ve yenilikçi atılımlar bekliyor. Dünya Karate camiasında önemli görevleri ve iyi ilişkileri olan Çelik bu avantajını kullanarak Türk Karatesi adına cesur adımlar atması gerekiyor. Elit bir yönetim kuruluna sahip olan Sayın Çeliğe bende görevinde başarılar diliyor ve Omuzlarına aldığı bu kutsal yükü hakkı ile taşıyacağı ve zirveye çıkaracağı inancımı kendisine iletmek istiyorum.

Bu yıl 48 farklı faaliyeti gerçekleştirecek olan Karate federasyonuna özellikle Nisan ayındaki Uluslararası Boğaziçi, mayıs ayındaki Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası, haziranda Avrupa Bölgeler Şampiyonası, ekimde Dünya Ümit Genç Karate Şampiyonası ve yıl çerisindeki Golden lig mücadelelerinde üstün başarı ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmelerini diliyorum.

Yeni başkan ve yönetiminin yıllardan bu yana sorunlar la boğuşan Karate camiasını hak ettiği yere en kısa zamanda getireceği temennisi ile sizleri sporculuk selamı ile selamlıyorum.

HER ŞEY TÜRK DO SPORLARI İÇİN.

Sifu Ayhan KISRUREBu haber 01.01.2009 tarihinde eklenmiş ve 4309 defa okunmuştur.
YAZARIMIZIN DİĞER YAZILARI
- Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
- Türkiye veteranlar şampiyonası.
- Dövüşmek Nedir?
- MMA ve UFC Spor mu şiddet mi?
- Wu shu’da skandal sona mı erdi?
- İçinizdeki Gücü Keşfedin.
- Ringlerin Asi,Kötü ve Bir O Kadarda Popüler İsmi Badri Hari.
- Yuh Olsun.
- Fightlineallsports dergisinin Ayhan Kısrure ile röportajı.
- Karakuşaktan beyaz kuşağa.
- Kungfu yu Çinliler mi ortaya çıkardı?
- Profesyonel ringlerde Türk dövüşçüler.
- Kim bu Tony Jaa?
- Türk spor camiası Çin'e tepkisini göstermeli.
- Türk Savaş Sanatları Birliği.
- Teşekkürler başbakanım.
- Yeni turkdosport'la yola devam.
- Budizm,Zen ve Tao.
- Shaolın ve Kung-fu(wu shu) Tarihi.
- İçinizdeki gücü keşfedin.
- Ustalara vefa gecesi ve Muay Thai süper ligi.
- Kung-fu yaşayan efsane.
- Olimpiyatlarda neden başarısız olduk?
- İstanbul İl Seçmeleri İşkence Gibi.
- RTÜK Ring Sporlarını Bitiriyor.
- Kuşak Beldemi Olmalı Yoksa Beyin demi?
- 2007 yılı madalya dağılımları belli oldu..
- RTÜK ten Türk sporuna Büyük Darbe.
- Ziyaretçi sayımız 1,433,134.
- Dünya da ve Türkiye de profesyonel kick boks un yeri ve önemi.
- Uzakdoğu Sporlarında Türklerin etkisi.
- Şiddetmi Spormu?
- Spor ve Türkiye
- Profesyonellik
- Türkiye'nin en eski uzakdoğu sporu Karate-do
- Şu Türkler Ne Çılgınmış.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız