Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133687 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60086 - Boks.
58322 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48885 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36311 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
Kung-fu yaşayan efsane.
Paylaş :


Ekim 2008 Ayın yazısı

Kung-fu yaşayan efsane.

Türkiye, tam olarak kung-fu’nun ne olduğunu 70’li yıllarda yayınlanan ‘Kung-Fu’ adlı diziyle tanıdı. O döneme kadar tüm branşların temeli olarak bilinen bu sistemi çalışanlar oldukça azınlıkta idi ve genel olarak ta Kung-fu kulaktan dolma bilgilerle biliniyordu. Başrolünü David Carradean’ın oynadığı bu dizide Amerikalı bir baba ve Çinli bir anneden doğan ‘Kwai Chang Caine’, Shaolin Tapınağı’na Kung-Fu öğrenmesi için yerleştirilen bir ‘Çekirge’yi canlandırmış, dizi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de epey popüler olmuştu.

Yine 1970 yıllarda Amerika’dan ortaya çıkan Çinli büyük Kung-fu ustası Bruce Lee sayesinde tüm dünyada Kung-fu filmleri patlama yaşadı. Başta Bruce Lee olmak üzere Gizemli Shaolin manastırlarını ve rahiplerini anlatan Çin filmleri kısa zamanda tüm sinemalarda gösterime girdi. Beyazperdenin bu gücü Türkiye’de Kung-fu nun önlenemez yükselişini sağlayarak kısa zamanda spor salonlarında en fazla öğrenci çalıştıran branş oldu.

80’li yıllara gelindiğinde ise siyah elbiseli ve oldukça gizemli olan bu sistemi çalışan binlerce sporculuk bir potansiyel oluşmuştu. Ülkemizde sistemleşen Taekwon-do,Karate-do ve Judo çalışanları kendilerine rakip gelen ve salonlarda öğrencilerini kendisine çeken bu sisteme toplu bir tepki gösterdiler. Hatta bu tepkiler bir dönem resmi federasyonu bulunmayan Kung-fu sisteminin ülkemizde çalışılmasının yasaklanmasına sebep oldu.Ancak Bu müthiş ve gizemli sistem her türlü engellemeye rağmen çığ gibi büyüyecek ve 1998 yılında resmi federasyona dahi kavuşacaktı.

Öncelikli olarak İstanbul başta olmak üzere hemen hemen her ilin neredeyse her sokağına bir Kung-Fu salonu açıldı. Öte yandan sinemalarda en çok seyredilen filmler Kung-Fu filmleriydi. Bu filmlerin video kasetleri de yok satıyordu. Bu müthiş rağbetin nedeni ölümü çeşitli söylentiler yüzünden bir sır olan Bruce Lee efsanesiydi. Beyninde oluşan bir ödem sonucu öldüğü açıklansa da sevenleri onun bir suikast neticesinde hayatını kaybettiği inancını hâlâ koruyor.

Çok az sayıda film çekmesine rağmen Kung-Fu filmlerinin her çekik gözlü aktörü Bruce Lee zannediliyor, hakkında birçok rivayete yer veriliyordu. Çocuklar kendi aralarında ondan bahsederken “Biraz daha çalışsaymış, vücudu kurşun geçirmez hale gelecekmiş.”, “Gerçek hayatta da onlarca kişiyi aynı anda dövebiliyormuş.” nevinden efsaneler türetirlerdi. Bu arada Dünya sinemalarında en fazla taklidi yapılan aktör unvanını da koruyor Bruce Lee.

Peki, neydi bu sistemi diğerlerinden farklı kılan. Tüm Dünya’da en fazla çalışılan sistem unvanını ona getiren gizem neydi. Bu soruya kendi spor yaşantımın başlangıcında yaşadığım ruh hali ile cevap vermek istiyorum.

Yıl 1983 Bruce filmleri sinemalarda izlenme rekorları kırıyor ve ben bu filmlerin etkisi ile Do sporlarına başlama kararı veriyorum. Ancak görünümde ne karate ne Taekwon-do nede diğer branşlar filmlerdeki o büyülü ve müthiş görsellik taşıyan dövüş stilini yansıtmıyordu benim için. Birçok katı kurallarla donanımlı bu sistemler özellikle müsabakalarında rakibin belirli yerlerine vurmayı yasaklaması benim ruhumdaki ve hayallerimdeki savaş sanatları gerçeğine çok uzak idi. Ve ilk kung-fu antrenmanını seyrettiğimde sistemin içerisinde özgürlük anlayışı benim hemen Kung-fu ya kayıt olmamı sağlamıştı. İnanıyorum ki Kung-fu çalışanların önemli bir bölümü de bu sebeplerden tercih etmişlerdi bu Çin sporunu. Belki de Japonya ve Kore ile bütünleşen Uzakdoğu sporlarının geleneğine baş kaldırıştı bu ayrıcalık.

Kung-fu nun içerisindeki mistizm ve felsefe boyutu onu diğer branşlardan ayıran en önemli özellikti. Siyah elbise giymek ve Kung-fu yapıyor olmak bir ayrıcalıktı. Bu ayrıcalık hiçbir resmiyet olmamasına rağmen bizler için çok önemli idi. Salonun diğer resmi branşlarını çalışan sporcuların ve antrenörlerin bizi hor görmesi ve bu hor bakışın perde arkasında kıskançlık duyguları olması biz Kung-fu cuları daha da hırslandırıyordu. Sistemin içerisindeki teknik özgürlüğü gibi sanki resmiyetsizlikte bir özgürlüktü. Tabi bunun yanlış bir düşünce olduğunu ilerleyen yıllarda kung-fu çalışanların milli sporcu olma şansını kaçırdıklarında anlamış olacaktık.

1975 lerde başlayan kung-fu’nun bu maratonu 1998 yılına kadar yüzlerce stil ve sistem adı altında gayri resmi olarak çalışılarak devam etti. Takvim yaprakları 1998 yılını gösterdiği dönemde de Karate federasyonuna bağlanarak resmiyete kavuştu. Kaderin ne acı cilvesidir ki, kung-fu wu shu adı altında ilk resmiyetini kendisine en fazla antipati duyan sistem olan Karate federasyonu çatısı altında gerçekleşmişti. İlerleyen yıllarda Judo,Aikido,Kuraş sistemleri ile ortak bir federasyon dönemi yaşadı. Şimdi ise T.C.Wu shu federasyonu adı altında bağımsız olarak faaliyetlerine devam etmekte. Wu shu sistemi kurulduğu tarihten günümüze kadar uluslar arası alanda ülkemize önemli başarılar kazandırdı. Yeni bir federasyon olmasına rağmen ciddi dereceler alarak ülkemizi yurtdışında temsil ettiler ve bu başarılara da devam ediyorlar.

Kung-fu ismi günümüzde Wu shu ile anılır hale geldi. Wu shu kısaca Modern Kung-fu anlamına geliyor. Belki binlerce sayıya ulaşan farklı Kung-fu stil ve sistemlerini tek çatı altında toplayan ve kelime anlamı savaş sanatları olan wu shu Çin devletinin öncülüğünde Dünya ve Avrupa federasyonlarını oluşturarak uluslar arası arenada en büyük federasyonlardan biri haline gelmiş durumda. Ancak Wu shu ya karşı çıkan binlerce usta da mevcut. Wu shu nun geleneksel Shaolin Kung-fu sistemini ortadan kaldırdığını hatta Kung-fu nun ruhuna ihanet ettiğine inanıyorlar. Bu inanç onları ayrı bir kategoride topluyor ve geleneksel dövüş sistemlerini çalışmaya inatla devam ediyorlar.

Bruce Lee efsanesi halen devam etmekte ama artık o bir nostalji haline gelmeye başladı çünkü Jackie Chan ve Jet Li Wu shu Kung-fu’nun yeni idolleri. Onlar Bruce Lee nin başlattığı Çin orijinli Dövüş sanatlarını tüm dünya ya tanıtma vazifesini başarı ile üstlenmiş ve devam ettirmekteler.

Dünya nın en ilginç en gizemli ve yaşayan efsane olan bu savaş sanatı, hatta spor branşı olan Kung-fu yüzyıllardan bu yana devam ede gelen popülerliğini günümüzde de devam ettirmekte. Öyle görünüyor ki Bruce Lee ile tarihi bir ivme kazanan Kung-fu ve Lee isimleri bundan sonraki yüzyıllarda da aynı popülaretisini devam ettirecek.

Ben’mi? Kung-fu’nun ruhunda bulduğum o özgürlüğü 1983 den bu yana halen doya doya yaşıyor ve yeni nesil öğrencilerime yaşatıyorum.

Her şey Türk Mücadele sporları için.


Bu haber 01.01.2009 tarihinde eklenmiş ve 8667 defa okunmuştur.
YAZARIMIZIN DİĞER YAZILARI
- Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
- Türkiye veteranlar şampiyonası.
- Dövüşmek Nedir?
- MMA ve UFC Spor mu şiddet mi?
- Wu shu’da skandal sona mı erdi?
- İçinizdeki Gücü Keşfedin.
- Ringlerin Asi,Kötü ve Bir O Kadarda Popüler İsmi Badri Hari.
- Yuh Olsun.
- Fightlineallsports dergisinin Ayhan Kısrure ile röportajı.
- Karakuşaktan beyaz kuşağa.
- Kungfu yu Çinliler mi ortaya çıkardı?
- Profesyonel ringlerde Türk dövüşçüler.
- Kim bu Tony Jaa?
- Türk spor camiası Çin'e tepkisini göstermeli.
- Türk Savaş Sanatları Birliği.
- Teşekkürler başbakanım.
- Yeni turkdosport'la yola devam.
- Budizm,Zen ve Tao.
- Shaolın ve Kung-fu(wu shu) Tarihi.
- İçinizdeki gücü keşfedin.
- Ustalara vefa gecesi ve Muay Thai süper ligi.
- Kung-fu yaşayan efsane.
- Olimpiyatlarda neden başarısız olduk?
- İstanbul İl Seçmeleri İşkence Gibi.
- RTÜK Ring Sporlarını Bitiriyor.
- Kuşak Beldemi Olmalı Yoksa Beyin demi?
- 2007 yılı madalya dağılımları belli oldu..
- RTÜK ten Türk sporuna Büyük Darbe.
- Ziyaretçi sayımız 1,433,134.
- Dünya da ve Türkiye de profesyonel kick boks un yeri ve önemi.
- Uzakdoğu Sporlarında Türklerin etkisi.
- Şiddetmi Spormu?
- Spor ve Türkiye
- Profesyonellik
- Türkiye'nin en eski uzakdoğu sporu Karate-do
- Şu Türkler Ne Çılgınmış.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız