Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133687 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60086 - Boks.
58322 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48885 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36311 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
Kim bu Tony Jaa?
Paylaş :


Yayın tarihi:Ağustos 2009

KİM BU TONY JAA?

Yakın zamanda dövüş aksiyonel türü sinemaseverlerin beğeni ile izlediği 33 yaşındaki Taylandlı yıldız Tony Jaa beyazperdenin yeni prensi ve daha da önemlisi bitmeyen efsane Bruce Lee’nin tahtına tek varis oldu. Çevirdiği az sayıda filmle kısa zamanda yıldızlaşan Jaa hakkında maalesef Türk sinema ve sporseverlerin detaylı bilgisi yok denecek kadar az.

 Sanal ortamda yaptığım araştırmalarda bu tespitimi haklı çıkardı. Benimde beğenerek izlediğim bu önemli yıldız hakkında turkdosport.com okuyucuları için bir araştırma yapma gereği duydum. Haziran ayı anketimizde "sizi etkileyen en iyi yıldız hangisi" sorusuna okuyucularımız Bruce Lee'den sonra ikinci sırada Tony Jaa'ı gösterince bu araştırma tamamen elzem oldu benim için.

Belki de ülkemizde Jaa hakkında en detaylı yazı olacak bu makalem. Böylelikle yine bir ilki de gerçekleştirmiş olacağız site olarak.

Yıllardan bu yana efsane dövüşçü ve film yıldızı Bruce Lee'nin tahtına sinemada birçok aday çıkmış fakat hiç biri bu onura layık olamamıştır. Tony Ja figüran kullanmadan çevirdiği filmlerle otoriteler tarafından yakın zamanda Lee'nin tahtına en ciddi aday olarak gösterilmeye başlanmıştır. Ülkesinde kısa zamanda çok önemli bir star haline gelen Jaa çeşitli TV. ve özel gösterilerle gün geçtikçe ününe ün katmakta.  

BODYGUARD ve   ONG-BAK serilerinin yanı sıra TOM-YUM-GOONG  filmi ile de dövüş filmi severlerin ve mücadele sporu çalışanlarının sevdiği bir yıldız haline gelmiş durumda Tony Jaa.

Şahsen benimde bu filmleri severek izlediğimi özellikle son filmi Ong-Bak 2 den oldukça etkilendiğimi belirtmek isterim. Koyu bir Bruce Lee severi ve hayranı olarak onun yerine hiç kimseleri layık görmezken,nezdim de sanırım bu onura Tony Jaa ismi layık olacak gibi.

Peki, kim bu Tony Jaa.  

Gerçek ismi Panom Yeerum'dur.  5 şubat 1976’da Tayland Surin'de doğdu.

Dört çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğudur.

Tony Jaa'nın Anne ve babası Tayland'da geleneksel bir meslek olan fil sürücüleridir.

 Jaa çocukluğunda tıpkı anne ve babası  gibi fil sürmüştür. Çocukluğunun önemli bölümü de Fillerle geçmiştir. Bunun yansıması onu ünlü yapan filmlerde kendini göstermiş ve konusu Fillere dayanan senaryoda oynamıştır.

Çocukluk yaşamı bütünüyle huzurlu ve sakin geçmeyen Tony Jaa bir çocuk olarak fillerle oynarken Kamboçya sınırında savaş çıkacak korkusu içerisinde ailesi ile her zaman tedirgin yaşamıştır.

Jaa 11-12 yaşlarına geldiğinde evlerine televizyon girince Bruce Lee ve Jackie Chan filmlerini izlemeye başlamıştır. Bu iki yıldızdan oldukça  etkilenen Jaa onların hayranı olarak büyümüştür. Kendisi ile yapılan röportajda "çocukken hayranlıkla bu yıldızları izlerken kendimin bir dövüş sanatı film yıldızı olmayı istediğimi farkettim" der.

 Ancak bu yıldızların Çin Kung Fu'su yapmaları ve bu sistemin Tayland'da çok fazla çalışılmaması üzerine küçük Jaa geleneksel Thai sanatı olan Muay Thai Boran öğrenmeye karar vermiş ve çevireceği filmlerdede bu sanatı  uygulamayı hayal etmiştir.

Bu hayalini günümüzde gerçekleştiren Jaa'nın Film hayatını ise babası yönlendirmiştir.

İlk üç filminde başrol oynamadan beyazperdeye adım atan Jaa bu filmlerde gösterdiği üstün performansı ve yeteneği ile dikkat çekmiştir.

İlk oynadığı film MİSSİON HUNTER 2. dir.

İkinci oynadığı film ise SPİRİTED KİLLER olmuştur.

Bu iki filmde de tanınmadığından ve yeteneği tam olarak keşfedilmediğinden pek önde olamamıştır.

İlk ciddi rolünü üçüncü filminde alan Tony Jaa Ong-Bak: The Thai Warrior adı ile 2003 yılında çevirdiği  film ile kendini gerçek anlamı ile gösterme imkanı bulmuştur. Bu film ve Tony Jaa önceleri tam olarak keşfedilmese de zamanla popüler olamaya başlayacak ve Jaa'yı zirveye taşıyacaktır.

Jaa'nın ikinci ciddi filminde ortak başrol oynamıştır.  THE BODYGUARD isimli olan ve 2004 yılında çevirdiği bu filmle Tony Jaa artık şöhret basamaklarını ciddi olarak tırmanmaya başlayacaktır.

2005 yılında çevrilen beşinci filmi TOM-YUM-GOONG  Tony Jaa ismini dünyaya duyuracaktır. Jaa bu filmde tüm yeteneğini en üst düzeyde ve dublörsüz olarak kullanarak sporseverleri kendine hayran bırakmıştır. Muay Thai sisteminin tüm özelliklerini bu filmde yansıtan Jaa aynı zamanda ülkesinin dövüş sanatını da en iyi şekilde tanıtmıştır.   

Yine 2005 yılında çevirdiği altıncı filmi CRYİNG TİGER maalesef pek ses getirmemiştir.

Artık sinemada özel bir ismi olan Tony jaa'ya film teklifleri ardı ardına gelmeye başlamıştır. Ancak Jaa yurt dışından gelen tekliflere rağmen Tayland sinemasını tercih ederek yedinci filmi ve serinin devamı olan THE BODYGUARD 2'yi 2007 yılında çevirmiştir.

Ve Tony Jaa serisinin son ve sekizinci filmi ONG-BAK 2 ile Ja performansının zirvesine çıkmıştır. Bu güne kadar çevirdiği filmlerde sadece geleneksel Muay Thai yada Thai Boks diye bilinen Tayland dövüş sistemini öne çıkaran Jaa bu filmde tüm Uzakdoğu sanatlarından örnekler vererek yeteneğini sergilemiştir. Bu sergileyiş bir yerde de kendisi hakkında çıkan söylentilere bir cevap niteliğindedir. Filmlerinde sadece Muay Thai sistemini yapan Jaa son filmi ile diğer dövüş sanatlarında da usta olduğunu kanıtlamış ve Muay Thai dışında tüm stillere açık olduğunu belirterek beyazperde de yeni teklifleri değerlendireceği mesajını vermiştir.

Filmin içerisinde sergilediği müthiş Kung-fu ve kılıç karografilerinin yanı sıra Aikido Ninjutsu vb. gibi Pek çok stili karma olarak uygulayabilmesi Tony Jaa'yı sevenlerinin gözünde bir kat daha yüceltirken tüm Dövüş filmi ve aksiyon otoritelerinin de dikkatini çekmiştir.

Bu film Tony Jaa'nın çocukluğunda dönemin film yıldızlarından ne kadar fazla etkilendiğini de bize göstermektedir. Bruce Lee,Jackie Chan ve Jet Li'nin tekniklerinden ve dövüş stillerinden örnekler bulabileceğiniz filmde Jaa Muay Thai sisteminin dışında tüm stilleri de rahatlıkla kullabilme yeteneğini izleyiciye kanıtlamaktadır.

Bilgim dahilinde maalesef filmlerinin orjinalleri şu an için piyasada yok.Ancak Tony Jaa'nın Türkçe alt yazılı korsan DVD ve VCD leri yok satıyor.

Son bir bilgi ve sürprizde okuyucularımızı sevindirecek nitelikte. Tony Jaa şu sıralar Jackie Chan ile birlikte çevireceği bir film için görüşme durumunda. Eğer anlaşma olursa Chan'nın film şirketinden çıkacak olan filmde Jaa,chan'ın öğrencisi rolünde olacak. Sanırım Jackie Chan'da böylelikle ölmeden varisini bu şekilde açıklamış olacak.   

ALTTA TONY JAA'NIN ÇEVİRDİĞİ VE OYNADIĞI TÜM FİLMLERİN AFİŞLERİ BULUNMAKTADIR.

 

 

 Bu haber 01.08.2009 tarihinde eklenmiş ve 18486 defa okunmuştur.
YAZARIMIZIN DİĞER YAZILARI
- Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
- Türkiye veteranlar şampiyonası.
- Dövüşmek Nedir?
- MMA ve UFC Spor mu şiddet mi?
- Wu shu’da skandal sona mı erdi?
- İçinizdeki Gücü Keşfedin.
- Ringlerin Asi,Kötü ve Bir O Kadarda Popüler İsmi Badri Hari.
- Yuh Olsun.
- Fightlineallsports dergisinin Ayhan Kısrure ile röportajı.
- Karakuşaktan beyaz kuşağa.
- Kungfu yu Çinliler mi ortaya çıkardı?
- Profesyonel ringlerde Türk dövüşçüler.
- Kim bu Tony Jaa?
- Türk spor camiası Çin'e tepkisini göstermeli.
- Türk Savaş Sanatları Birliği.
- Teşekkürler başbakanım.
- Yeni turkdosport'la yola devam.
- Budizm,Zen ve Tao.
- Shaolın ve Kung-fu(wu shu) Tarihi.
- İçinizdeki gücü keşfedin.
- Ustalara vefa gecesi ve Muay Thai süper ligi.
- Kung-fu yaşayan efsane.
- Olimpiyatlarda neden başarısız olduk?
- İstanbul İl Seçmeleri İşkence Gibi.
- RTÜK Ring Sporlarını Bitiriyor.
- Kuşak Beldemi Olmalı Yoksa Beyin demi?
- 2007 yılı madalya dağılımları belli oldu..
- RTÜK ten Türk sporuna Büyük Darbe.
- Ziyaretçi sayımız 1,433,134.
- Dünya da ve Türkiye de profesyonel kick boks un yeri ve önemi.
- Uzakdoğu Sporlarında Türklerin etkisi.
- Şiddetmi Spormu?
- Spor ve Türkiye
- Profesyonellik
- Türkiye'nin en eski uzakdoğu sporu Karate-do
- Şu Türkler Ne Çılgınmış.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız