Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133687 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60086 - Boks.
58322 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48885 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36311 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
Fightlineallsports dergisinin Ayhan Kısrure ile röportajı.
Paylaş :


Yayın Tarihi:Aralık 2009

Değerli okurlarımız bu ay röportaj gerçekleştirdiğimiz konuğumuz mücadele sporları camiasının yakından tanıdığı bir isim Ayhan Kısrure.
Müsabıklık dönemlerinde kazandığı şampiyonluklarla ismini duyuran Kısrure antrenörlüğe başladıktan sonra birçok farklı branşı çalışıp bu branşlarda ustalık derecelerine ulaşmış. Edindiği tecrübelerle Türk mücadele sanatları diye tanımladığı ve adını Sangu-chi koyduğu bir sistemi ortaya çıkarmış.
 
Kısrure çalıştığı sporu salondan ve ring den dışarıya taşıyarak mücadele sporları ile ilgili dergi ve gazetelerde köşe yazıları ve makaleler yazarken radyo ve TV. Programlarını da imza atmış. Son dönem popüler olan profesyonel ring sporlarında organizatörlük, sunuculuk ve spikerlikte yapan Kısrure mücadele sporları camiasında farklı ve ayrıcalıklı bir isim olmayı başarmış.
 
Birçok ilklerin altına imzasını atan Kısrure çok büyük ziyaretçi sayısına ulaşan mücadele sporları haber sitesi oluşturmuş. Bu site ülkemizin net ortamındaki en büyük Türkçe sitesi olma özelliği taşıyor.
 
Genç yaşta 5 dan gibi bir seviye ye ulaşan ve sifu (usta) etiketine sahip olan Kısrure ile çok uzun süre ara verdiği antrenörlüğe tekrar dönüş yaptığı Eyüp Belediyesi spor salonunda görüştük. Uzakdoğu sporları tarihinden. Farklı sistemlerin değerlendirmesine, federasyonlardan, organizasyonlara kadar birçok farklı konuda konuştuk.
 
Mücadele sporları camiasında oldukça ses getirecek bu röportajı siz değerli okurlarımızın ilgisine sunuyoruz.
  
 
 
Fightlineallsports : Hocam öncelikle dergimize konuk olduğunuz için teşekkür ederiz. Okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız?
 
Ayhan Kısrure:Size ve derginize Türk mücadele sporlarına yaptığınız hizmetten dolayı ben çok teşekkür ederim. 1968 İstanbul doğumluyum. 1984 yılında kung-fu branşı ile başladığım mücadeleSporları yaşantıma ilerleyen yıllarda farklı sistemler de devam etme imkanım oldu ve gördüğünüz gibi halen bu sporların içerisindeyim.
 
Fightlineallsports : Farklı sistemleri size ayrıca soracağım ama Kung-fu sistemi hakkındaki görüşlerinizi öğrenmek istiyorum. Kung-fu nun tarihsel süreci üzerinde önemli çalışmalarınız olduğunu biliyorum. Tüm sistemlerin ata sı olarak kabul ediliyor, bu görüşe katılıyor musunuz.
 
Ayhan Kısrure:Bu konu hakkında Dünya üzerinde ciddi tartışmalar var. Olayı iki farklı başlıkta değerlendirmek daha doğru olur. Her sistemin çok eski zaman dilimlerine uzanan tarihsel boyutu vardır. Kore Taekwon-do su yada Japon karatesi veya Hint kenposu yine Muay Thai sistemi veya bunun gibi birçok branşın tarihsel başlangıçlarını miladdan önceki tarihlerde bulabilirsiniz. Ancak spor tarihçilerinin üzerinde birleştiği ortak nokta ilk sistemli ve disipline edilmiş mücadele sanatının Kung-fu olduğudur. Doğal ve doğaçlama ile yapılan savaş sanatları Çin liler le birlikte Dinsel ve felsefi öğretilerin gölgesinde prensipli metot haline gelmiştir. Disipline edilmiş bu sistem yine ciddi misyonerlik seyahatleri ile önce yakın komşu ülkelerde daha sonrada tüm Uzakdoğu da çalışılır hale gelmiştir.
 
Fightlineallsports : Doğru anladı isem ilk sistemli çalışılan bu branş diğer geleneksel sistemlerin çalışılmasında yada gelişmesinde örnek ve öncülük yapmıştır.
 
Ayhan Kısrure:Aynen doğru. Tabi zamanla Çinliler bu gelişimi Kung-fu branşının tüm dövüş sanatları sistemleri nin atası olduğu iddiasını gündeme getirmişlerdir. Bu propaganda halen devam etmekte. Ancak Kung-fu branşının disipline olduğu tarih diliminde de Türk ırkının Çin topraklarında büyük bir hakimiyeti var. Bu hakimiyet Kung-fu nun disipline olduğu sürecide etkilemiştir. Birde Türk lerin savaş sanatlarında ne kadar kabiliyetli olduğunu düşünürsek bu etkilenme red edilemez bir realite haline gelmektedir.
 
Fightlineallsports : Türk lerin savaş sanatlarındaki etkileri üzerine sizin ciddi çalışmalarınız var .Bu konuya az sonra gelmek istiyorum. Kung-fu branşı ile spor yaşantınıza başlayıp daha sonra neden farklı sistemleri çalışma ihtiyacı duydunuz ve bu sistemler hangileri oldu.
 
Ayhan Kısrure:1991 yılında askerlik vazifemden sonra kung-fu branşın da siyah kemer sahibi oldum ve Antrenörlük yapmaya başladım. Antrenörlük le birlikte müsabıklığımda devam etmekte idi.Bana göre savaş sanatlarında uzmanlık alanım sadece bir branşla kısıtlı kalmamalıydı. Her sistemin kendine özgü teknik ve felsefesi vardır. Ancak tek branş karakterist yapıma uygun değildi sanırım. Benim için savaş sanatları bir yaşam biçimi olmalı idi. Sanıyorum biraz hiperaktif ruh ve vücut yapıma tek sistem yetersiz geliyordu. Birde savaş sanatlarına olan merakım ve öğrenme arzum beni farklı sistemleri öğrenmeye yöneltti. Sırası ile Taekwon-do,Kick Boks,vuruşlu Karate sistemleri,Boks,Muay Thai,aikido,Jeet Kune do ve Kung-fu nun farklı stillerini çalıştım.
 
Fightlineallsports : Peki bu sistemlerde aradığınızı buldunuz mu.
 
Ayhan Kısrure:Maalesef bulamadım. Daha önce dediğim gibi her sistem kendi içerisinde mükemmel. Ancak farklı bir sistem ile karşılaştırıldığında mutlaka eksik yönleri ortaya çıkıyor. Mesela birçok sistemlerde alt seviye vuruşlar mevcut değil, yada eldivenli sistemlerin çoğunda yere düşürme yada fırlatma teknikleri ve etkisiz hale getirme oyunları yok. Bazı sistemler bacak vuruşlarını ikinci planda tutuyor yada tam tersi. Ama en önemlisi branşların büyük ekserisi sokak mücadelesini yani özgür dövüş tekniklerini çalışmıyor.
 
Fightlineallsports : Ancak ülkemizde çalışılan sistemlerin büyük çoğunluğu resmi ve federasyonu olan stiller. Sokak tekniklerinin bu branşlar da olmaması normal değimli.
 
Ayhan Kısrure:Evet, işte benim sorunum burada zaten. Tabi ki siz haklısınız. Resmi olan sistemler kurallar ve hakemler eşliğinde yapılan müsabaka kurallarına göre çalışmak durumundalar. Ama bu benim savaş sanatları algılamama ters geliyor. Savaş sanatlarında ya da başka bir anlamı ile dövüşmeyi kurallara bağlarsanız olayın ruhuna ihanet etmiş oluyorsunuz. Dövüşmek bir refleks ve doğaçlamadır. Dövüşçü içinden geldiği gibi hareket edebilmeli. Siz dövüşmeyi kurallar silsilesine bağladığınız zaman refleks ve doğaçlamayı öldürürsünüz. Böylelikle savaş sanatını basit bir yarışma haline getirmiş olursunuz..
 
Fightlineallsports : Sizin dediğiniz MMA kafes dövüşü sistemine yakın değil mi.
 
Ayhan Kısrure:Öyle gözüküyor ama değil. MMA dövüşlerinde tamamen kaba kuvvet hakim. Teknik göremiyorsunuz. Savaş sanatını spor centilmenliği ile birleştirip kuralsız dövüşebilmek, işte mesele bu. Eldivenle surata yumruk, alt seviye ve diz vuruşları, her türlü tekme vuruşları serbest olan ama eklem yerlerine, boyun ve sırt gibi savunmasız yerlere vuruşların yasak olduğu bir dövüş şekli. Her türlü yakın ve uzak dövüşün serbest ve teknik üretmenin özgür olduğu bir sistem.
 
Fightlineallsports : Sanırım kurduğunuz sistem Sanguchi bu temeller üzerine inşa edilmiş.
 
Ayhan Kısrure:Dağa doğrusu inşa etmeye çalışıyoruz. Sanguchi adı altında az önce özetlemeye çalıştığım sistemi hayata geçirmeye uğraş veriyoruz . Savaş sanatını çalışan bir sporcuyu dövüşmek adına tatmin edebilecek bir sistem oluşturmak amacımız. Sporcu Sanguchi ile aslında var olan tüm sistemleri çalışabilmeli. Tüm tekme ve yumruk çeşitlerini yapabildiği gibi,yakın dövüş ve düşürme tekniklerini uygulayabilmeli. Sanguchi öğrencisi öyle bir hale gelmeli ki diğer tüm branşların resmi yada gayri resmi tüm yarışmalarına katılabilme kabiliyetine ulaşmalı. Yani çıkıp ring de Boks yada Thai Kick Boks maçı yapabileceği gibi her türlü tatemi sistemlerinde dövüşebilmeli.
Ancak bir Taekwon-do müsabakasında surata yumruk vurmama,alt seviye tekme atmama ve yakına girdiğinde sanda yada güreş oyunlarını uygulamama yeteneğine ve refleskelerine sahip olabilmeli. Umarım karışık gelmemiştir.
 
Fightlineallsports : Tam tersine çok ilginç bulduğumu söyleyebilirim. Peki, varmı böyle bir çalışma Dünya da. Yada siz bir yerlerden etkilendiniz mi?
 
Ayhan Kısrure:Yaptığım araştırmalarda yok Farklı birçok sistemi çalışmamın bana verdiği bir tecrübelerin toplamıdır Sanguchi. Direk olarak etkilendiğim bir sistem ve isim yok. Ancak bu sporlara başlamamda ve devam etmemde itiraf etmeliyim ki Bruce Lee nin faktörü çoktur. Onun sistemi jet kune do yu incelerseniz benim anlattıklarımla çok ilintilidir. Ancak temelde yine ayrıştığımız çok nokta var. Diyebilirim ki sangu-chi kendine özgün bir sistemdir. 
 
Fightlineallsports : Birde Uzakdoğu sporları ile Türk tarihi arasında kurduğunuz bağlantı ve iddialarınız var.
 
Ayhan Kısrure:Doğru. Aslında sangu-chi nin ortaya çıkış nedenlerinden biridir bu konu. Ben Uzakdoğu savaş sanatlarının gelişip sistemleşirken Türk lerden etkilendiğini iddia ediyorum. Bu realiteyi Uzakdoğulu tarihçilerin açıklamasını bekleyemeyiz. Ancak yaşanmış tarihi gerçekler bizi haklı çıkarıyor. Sangu-chi Türk savaş sanatı ekolü olarak bir görev üstlenmiştir. Bu görev de Türk lerin bu sanatlarda etkili olduğu gerçeğini tüm dünya ya duyurmaktır.
 
Fightlineallsports : Bence bu konu Türk savaş sanatları için çok önemli. Herhangi bir kamuoyu çalışmanız varmı bu konuda.
 
Ayhan Kısrure:En önemli çalışmamız sanırım yine sistemimiz sangu-chi dir. Böyle bir sistem kurarak bu iddialarımızla gündem oluşmak istiyoruz. İnsanlar bu sangu-chi nedir, Türk savaş sanatı ekolü nedir diye araştırırlarken Türk’lerin savaş sanatları tarihindeki realitesi ile karşılaşacaklar. Sistemimiz adına oluşan www.sanguchi.com adı atında bir Internet sitemiz var. Ayrıca haber formatında hazırlanmış www.turkdosport.com adı altında portal sitemiz var. Bu sitelerde konu ile ilgili detaylar mevcut. Yine çok uzun zamandan bu yana konu ile ilgili bir kitap hazırlığı içindeyim.
 
Fightlineallsports : Bu iddialarınıza katılım sağlayan yada Karşı çıkanlar varmı.
 
Ayhan Kısrure: Her zaman çok olumlu tepkiler alıyorum. Birde bu iddiada bulunan tek usta ben değilim. Türk savaş sanatı ekolü adı altında farklı isimlerle sistem çalışan hoca ve antrenörler var. Ancak maalesef böylesine önemli bir konuda bir araya gelemediğimizi üzülerek belirtmek isterim. Türk savaş sanatları sistemlerini bir araya getirmek bu konuda bir konsensüs oluşturmak ve milletimizin dövüş sanatlarındaki var olan fakat hiçe sayılan onurlu yerini Dünya ya kabul ettirmek en önemli vazifemiz olmalı. Bunun içinde alt yapı çalışmalarına başlamış durumdayız. Bu konuda derginizden de destek beklemekteyim.
 
Fightlineallsports : Türk savaş sanatları adına yapılacak bu kutsal çalışmada bizde elimizden gelen her desteği tabii ki veririz.
Sizin farklı bir özelliğinizde basında önemli çalışmalarınız olması. Köşe yazarlığından, Internet sitesi yapımcılığına, ring anonsörlüğünden, spikerliğe, TV. Ve
 Radyo programı sunuculuğuna dağılan farklı kulvarlarda çalışmalar yapıyorsunuz. Ayrıca tekstil işi ile de ilgileniyorsunuz bir koltuğa bu kadar karpuz sığıyor mu?
 
Ayhan Kısrure:Daha önce de belirttiğim gibi hiperaktif bir ruh yapım var galiba. Kabiliyetli olduğum bir konu varsa o konuda aktif olmak için elimden geleni yapıyorum. Birde maalesef camiamızda yaptığımız işleri kaleme, söze yada görüntüye dökebilecek arkadaşlarımız yok denecek kadar az. TV. Programı, ring anasörlüğü yada spikerliği bu sporla hiç ilgilenmemiş, tatemi tozu yutmamış, yada ringe çıkmamış isimler yapmaya çalışıyor. Tabii ki bu konuda kendilerine müteşekkiriz. Ancak dövüş sanatlarını bizzat yaşamayan birisi bizi ne kadar ifade edebilir ki. Her zaman bir yerlerde eksikler olacaktır. Bende fırsat bulduğumda bu boşluğu doldurmaya çalışıyorum. Ancak ne Michael Buffer ne de Orhan Ayhan olmak gibi bir niyetim var.
 
Fightlineallsports : Ancak size tepkiler var her işe soyunuyorsunuz diye.
 
Ayhan Kısrure:Benim profesyonel programcı yada spiker olmak gibi ne bir iddiam var nede amacım var. Bu işi yapanlara da saygım var. Spikerlik ya da program sunuculuğunun sadece benim yaptığım sporu ilgilendiren bölümündeyim. Aldığım olumlu tepkilerde haklı olduğumu gösteriyor. Ring de bacağına tekme yiyen yada groki durumda olan bir sporcunun ruh ve fizik halini benden daha iyi kim anlayabilir. Bir maçın gidişatının nereye varacağını bu işi yaşamış biri olarak en iyi ben bilebilirim bunda gocunacak bir şey yok. Bu bilgilerimi mikrofona dökebiliyorsam ne mutlu. Ancak bu işi meslek olarak ta yapanlar tabii ki olmalı ve Türk sporuna da çok şeyler katıyorlar. Sn. Orhan Ayhan, Bilgehan Demir, Umut Işık ülkemizde ender yetişen başarılı isimler. Benim bu isimlerle rekabet halinde olmam düşünülemez, onların meslekleri bu. Ancak bana da gel bu maçı sen anlat yada sun dediklerinde yok demem. Her iyi işi yapanı mutlaka eleştiriler. Onlara sormak gerek”sen daha iyisini yapabiliyorsan çıkta yap” diye.
 
Fightlineallsports : Ülkemizde yapılan birçok profesyonel organizasyonun içinde oldunuz. Bu tip programlar için genel görüşünüz nedir.
 
Ayhan Kısrure:Dünya da bu tip organizasyonlar profesyonel olarak uzun yıllardan bu yana yapılıyor. Ülkemiz şartlarında geçte olsa nihayet başlandı. Bu güne kadar yapılan tüm organizasyonlar için yapanlara teşekkür etmek gerekli. Henüz ülkemizde profesyonel sponsorluk anlayışı yerleşmemiş olmasına rağmen bu tip organizasyonlar sadece sponsor gelirlerine bağlı olarak yapılmakta. Bu önemli zorluğa rağmen defalarca organizasyon yapan organizatör arkadaşlarımız var. Türk sporu için büyük bir ivmedir bu maçlar. Spor salonları TV. lar da canlı yayınlanan bu maçlar sayesinde tekrar doldu. Organizatörlere var gücümüzle yardım etmek zorundayız. Yukarıda bahsettiğim profesyonel sponsorluk ve bilet satışı daha tam olarak oturmadığından organizatörler bu tip gala lar dan inanın para kazanamıyorlar. Ama Tük sporu adına çok önemli çalışmalara imza atıyorlar.
 
Fightlineallsports : Ancak bu maçlar için çok eleştiriler de oluyor. Müsabakaların şova yönelik yada anlaşmalı olduğuna dair iddialar var.
 
Ayhan Kısrure:Yeni oluşumların hepsinde sıkıntılar olur. Dediğim gibi ülkemizde profesyonel dövüş olgusu tam olarak oturmadı. Organizatörler çok büyük güçlükler ve sıkıntılar eşliğinde bu maçları yapıyorlar. Düşünün federasyonlar bile organizatörlerden müsabaka izni adı altında para talep ediyorlar. Bu bindiğiniz dalı kesmek gibi bir şey. Destek yerine köstek yani. Ne organizatörlerimiz ne organizasyonlar nede federasyonlar bu işte profesyoneller. Tabi izleyici ve destekleyici olarak bizlerde. Zamanla taşlar yerine oturacaktır. Zaten oturuyor da. Bahsi gecen iddiaları doğum sancıları olarak değerlendirelim ve çok üzerinde durmayalım.
 
Fightlineallsports : Geçmiş dönemlerde sizi özellikle wu shu federasyonunda çok faal görevler aldığınızı biliyoruz. Ancak uzun zamandan bu yana bu tip resmi faaliyetlerde bulunmuyorsunuz. Nedeni nedir?
 
Ayhan Kısrure: Wu shu sisteminin ülkemizde federasyon olmasında maddi ve manevi çok önemli katkılarım olmuştur. Federasyonlaşma çalışmalarına 1989 yıllarında başlamış ve resmiyet kazanana kadar da bir fiil çalışmış biriyim. Ülkemizde Kung- fu branşının Wu shu sistemi ile resmiyet kazanacağını inanan ve bu konuda Türkiye de Romanya federasyonu ile ilk seminer çalışmalarını başlatan gurubun içindeydim.
 Wu shu bağımsız federasyon olana kadarda bu faaliyetlerim devam etti. Resmiyete kavuşmadan önce  çok toplantıda dile getirdiğim bir tespitim vardı. Bu inandığımız sistem federasyon olursa koltuk ve makam kavgaları başlayacaktır. Bu hataya kesinlikle düşmeyelim yoksa yıllarca resmiyet için çalıştığımız bu sistemin başarılı olma şansı kalmaz.
 
Fightlineallsports: Bahsettiğiniz kavgalar başlayınca mı uzaklaştınız çalışmalardan.
 
Ayhan Kısrure: Özel işlerimin de etkisi oldu ama maalesef en önemli neden bu idi. Omuz omuza çalıştığımız arkadaşlarımızın birçoğu unvan ve makam kapmak için olmadık davranışlar sergilediler. Böylesine bir toplulukla çalışmak benim mizacıma ters geldi. Adaletsiz lik karşısında tepkim çok sert ve agresif oluyor. Böylelikle köşeme çekildim. Ama bu işin en üzücü noktası yıllarca çalıştığımız arkadaşlarımızın hiçbir şekilde geri dön çağrısı olmaması. Kendilerini yaptıkları yanlışlarda eleştirecek birini istememeleri de tabii ki normal. Gerçi bu durum sadece Wu shu ya özel bir olgu değil. Bu toplumsal bir sorun. Aynı sorunlar diğer federasyonlarda da mevcut. Ülkemizin eğitim sorunudur bu. Eğitimsiz insanların hak etmedikleri makamlara sahip olmalarının sonucudur bu olaylar.
 
Fightlineallsports: Ancak şimdi yine antrenörlüğe başladınız ve federasyonların en azından müsabaka faaliyetlerine katılacaksınız.
 
Ayhan Kısrure: Resmi çalışmalar ara verdiğim yaklaşık yedi senelik dönemde sadece özel ders verdim. 1984 yılında başladığım bu sporlara yaşamım boyunca maddi ve manevi olarak hep hizmet ettim. Bu ara dönemde profesyonel olarak verdiğim özel dersler le en azından maddi olarak hizmetimin karşılığını aldım sanırım. Ama amatör olarak öğrenci yetiştirememek büyük acı verdi bana. Yaklaşık bir seneden bu yana özel derslerin yanında toplu derslere de başladım. Sizde görüyorsunuz Eyüp belediye sinin sağladığı harika bir ortam var burada. İnşallah bu sene  wu shu,kick boks,muay thai ve budokai sistemlerinde öğrencilerimi müsabakalara sokup tekrar camianın içerisine dönüş yapacağım. Hayırlısı olsun diyelim.
 
Fightlineallsports : Gerçekten Eyüp belediyesine teşekkür etmek gerekiyor. Burada mücadele sporları için diğer belediyelere de örnek olabilecek çok güzel bir ortam oluşmuş.
Farklı federasyonlar da müsabakalara öğrenci sokmanız sanırım kurduğunuz sistem Sanguchi ile de ilgili.
 
Ayhan Kısrure: Evet doğru. Sonuçta sanguchi nin federasyonu yada yarışma platformu yok. Daha öncede bahsettiğim gibi bir sanguchi öğrencisi her sistemde mücadele edebilmeli. Farklı sistemlerde öğrencilerime lisans çıkartıyorum ve yarışmalara katılacağız. Böylelikle sistemimizi de test etmiş olcağız. Bu sanguchi öğrencisi için mükemmel bir gelişme olanağı.
 
Fightlineallsports : Türkiye deki Uzakdoğu sporlarının genel durumunu nasıl değerlendirirsiniz.
 
Ayhan Kısrure: Son yıllarda özellikle AKP hükümeti amatör sporlarla ilgili önemli çalışmalar yapıyor. Belediyelerin mücadele sporlarına eksikler olmasına rağmen yine ciddi destekleri var. Son dönem de federasyonların özerkleşmesi çok yerinde ve önemli bir karar. Ancak tabii ki tüm bu çalışmalar da yetersiz. Türk insanının gen lerinde var olan mücadele sporları kabiliyetinin ulusal başarıya dönüşmesi lazım. Bunun içinde devletin sporumuza çok daha ciddi destek vermesi gerekir. Ama 1980 ve 90 lı yılları yaşayan bizler bu günleri görünce şükrediyoruz. O dönemlerde bizim sporlarımız tam bir üvey evlat gibiydi.
 
Fightlineallsports : Sizce devletin mücadele sporları branşlarının gelişmesi için
 Neler yapması gerekiyor.
 
Ayhan Kısrure:Öncelikle ülkemizde eğitim seviyesinin ve kalitesinin mutlaka yükselmesi gerekli. Eğitim düzeyi yüksek sporcuların çok daha başarılı olacakları muhakkaktır.
Mücadele spor branşları ile birlikte tüm spor branşlarının ilkokul seviyesinden başlayarak ders olarak okutulması gerektiğine inanıyorum. Bugünkü okullarda beden eğitimi derslerinin çok komik ve gereksiz olduğunu düşünmekteyim. Çocuklarımız ilkokuldan başlayarak yetenekli olduğu her hangi bir spor branşın da lisanslı olarak spor yapabilmeli. Böylelikle yetenekli çocuklarımızın çok erken yaşta keşfedilmesine olanak sağlarız. Biliyorsunuz bizim sporlarımız kişinin öz güveni ni ikili ilişkileri ni geliştirdiği gibi fiziksel ve ruhsal sağlığının da olumlu yönde gelişmesini sağlamaktadır. E o zaman okullarda bu branşların ders olarak verilmemesinin önünde engel olmamalı.
Kulüplerimize ve spor salonlarımıza da şu ankin den çok daha fazla destekler verilmeli. Branşlarımızda kullanılan birçok malzeme var. Bu malzemeler en azından devlet tarafından karşılanabilir. Gerçi birçok belediye amatör sporlara malzeme yardımları yapıyor. Ancak forma, şort ve çanta dan oluşan malzeme çeşidi çok az tabii ki. Ben inanıyorum ki mücadele sporlarına gerekli destek verilirse uluslar arası arenalarda ülkemizi en iyi şekilde temsil edecektir.
 
Fightlineallsports : Sayın hocam bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.
 
 
Ayhan Kısrure: Asıl siz bana derginizde yer verdiğiniz ben  teşekkür ederim ve onur duyduğumu belirtmek isterim. Ülkemizde spor, özelliklede mücadele sporları dergiciliği maalesef profesyonel bir şekilde kurumsal hale gelemedi.
Ancak bunun en önemli nedeni bu sporları yapanların çıkan yayınlara duyarsız kalmaları. Öğrencileri bir kenara koyun, onları yönlendiren antrenörler yada büyük hocayım diye geçinenler bile bu dergilere abone olmayı veya bir sayısına para vermeyi zül sayıyor kendisine. Birde üstüne üstlük benimle ilgili haber ve resim çıkmıyor diye de eleştirirler sizi. Böylesine zihniyet te olan antrenörler den yetişecek öğrencileri siz düşünün. 
Ancak sizin gibi kalite trendi sürekli yükselen dergiler çıkmaya devam ettikçe bu sorunda çözülülecektir. Son sözümüz her yerde kullandığımız sloganımız olsun her şey Türk mücadele sporları için. 


Bu haber 01.12.2009 tarihinde eklenmiş ve 2497 defa okunmuştur.
YAZARIMIZIN DİĞER YAZILARI
- Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
- Türkiye veteranlar şampiyonası.
- Dövüşmek Nedir?
- MMA ve UFC Spor mu şiddet mi?
- Wu shu’da skandal sona mı erdi?
- İçinizdeki Gücü Keşfedin.
- Ringlerin Asi,Kötü ve Bir O Kadarda Popüler İsmi Badri Hari.
- Yuh Olsun.
- Fightlineallsports dergisinin Ayhan Kısrure ile röportajı.
- Karakuşaktan beyaz kuşağa.
- Kungfu yu Çinliler mi ortaya çıkardı?
- Profesyonel ringlerde Türk dövüşçüler.
- Kim bu Tony Jaa?
- Türk spor camiası Çin'e tepkisini göstermeli.
- Türk Savaş Sanatları Birliği.
- Teşekkürler başbakanım.
- Yeni turkdosport'la yola devam.
- Budizm,Zen ve Tao.
- Shaolın ve Kung-fu(wu shu) Tarihi.
- İçinizdeki gücü keşfedin.
- Ustalara vefa gecesi ve Muay Thai süper ligi.
- Kung-fu yaşayan efsane.
- Olimpiyatlarda neden başarısız olduk?
- İstanbul İl Seçmeleri İşkence Gibi.
- RTÜK Ring Sporlarını Bitiriyor.
- Kuşak Beldemi Olmalı Yoksa Beyin demi?
- 2007 yılı madalya dağılımları belli oldu..
- RTÜK ten Türk sporuna Büyük Darbe.
- Ziyaretçi sayımız 1,433,134.
- Dünya da ve Türkiye de profesyonel kick boks un yeri ve önemi.
- Uzakdoğu Sporlarında Türklerin etkisi.
- Şiddetmi Spormu?
- Spor ve Türkiye
- Profesyonellik
- Türkiye'nin en eski uzakdoğu sporu Karate-do
- Şu Türkler Ne Çılgınmış.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız