Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133687 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60086 - Boks.
58322 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48885 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36311 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
Yuh Olsun.
Paylaş :


                                        Yayın Tarihi:Şubat 2010

Yuh Olsun.

Bu satırları sporcu kimliğinin yanısıra çocuğunu büyük emekler harcayıp maddi imkanlarını zorlayarak Antalya’ya spor yarışması için gönderen ancak saçma sapan nedenlerle maça sokulmayan oğlunun acısını yaşayan bir baba olarak yazıyorum. Aynı acıyı bana telefon açıp paylaşan diğer velilerin ve çocuklarının mağduriyeti bu yazıma olduğunca yansıyacak.

25 yıldır bu sporun içindeyim.Yönetimde olduğum dönemlerde ben ve arkadaşlarım(ki bunların içinde bugünki skandala imza atan isimlerde var) Antalya’da yaşanan olayların benzeri ile defalarca karşılaştık ve hepsinede çözüm buluk. Çünkü spor yapmanın çok zor olduğu ülkemizde bu sporu büyük fedakarlılarla yapan sporcular başımızın tacıdır. 

Devletine karşı gelmeyen, polise askere taş atmayan, çok zor şartlarda spor yapmaya çalışan, milli olup şanlı bayrağını gönlere çektirmek hayali kuran sporcular bizim geleceğimiz ve aynı zamanda kutsalımızdır. Onları ülkenin içinden geçtiği bu ekonomik krizde tüm imkanlarını zorlayıp spora yönlendiren velileride onlar kadar değerlidir biz spor adamları için.

İşte ben bu gerçeklerle değerlendireceğim Antalya’da yaşanan olayları. Meselenin teknik boyutunu irdelesekte aslında bu konu yukarıdaki gerçeklerden sonra beni,velileri ve sporcuları hiçmi hiç ilgilendirmiyor.

Türkiye Wu shu Federasyonu tarafından 20 ila 25 ocak tarihleri arasında  Antalya’da düzenlenen Türkiye Minikler Yıldızlar ve Gençler Sanda ve Taolu Wushu Şampiyonasına 60 ilden 913 sporcu başvurdu.Tüm sporcuların tartılarının yapılmasına rağmen İstanbul’dan katılan 17 kulüp ve 68 sporcunun müsabakalara katılamayacağı bildirildi.Nedeni ise özel olan Wu shu Federasyonu devletin atadığı il temsilcisi Oktay Avcı’yı tanımaması idi.Ancak 17 kulüp de müsabaka listelerini Avcı’ya vermişti. Aslında GSGM il temsilciliği için seçim yapmış ve Oktay Avcı bu seçimi kazanarak göreve gelmişti.

Bu kararı Federasyonun as başkanı Abdurrahman Akyüz,merkez hakem komitesi ve teknik kurulun aldığını basına açıkladı.Hakem komitesinin başında Kemal Yolcu Teknik komitenin başında ise Akif İnci bulunuyordu.

Kısaca sorun, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve özel federasyonlar arasındaki il temsilcisi ve yetki sorunu idi. Yani Wu shu federasyonu ile gençlik spor müdürlüğünün arasında yaşanan yetki tartışması. İşte sorun bu kadar basit.

Bu yetki tartışmasına kurban olarak seçilenler ise, aylardan bu yana derslerinden istirahatlarından ve tatillerinden fedakarlık yapan daha onsekizini doldurmamış sporcu gençler. Aynı zamanda bu çocukların salon aidatı, imtihan parası, kıyafet ücreti vb. tüm masraflarını karşılayıp İstanbul’dan Antalya’ya gidiş geliş, kimi uçakla kimi karayolu ile gönderen, Şampiyona süresince konaklama, yemek vb. masrafları piyasaların dibe vurduğu bu dönemde borç harç temin eden veliler.

İşte beyler gerçek budur gerisi hikaye.

Kimi kandırıyorsunuz resmi prosedür zırvalarıyla. Ben ne saçma prosedür ve kanunların iyi niyet amacı ile çiğnendiğini gördüm bu camiada.

Kendi kişisel egolarınız, kraldan kralcı tavırlarınız, hak etmediğiniz koltukları doldurmanızdır bu işi bu noktaya getiren.

Teknik komite başkanı Akif İnci’yi bizzat telefonla arayıp bu çocukları mağdur etmemelerini bunun kendi iradelerinde olduğunu söyleyerek adeta yalvardım. Onların büyük emeklerle oraya mücadele etmeye geldiklerini ailelerinin çok güç şartlarla gönderdiklerini söyledim.

Cevabı ne oldu biliyor musunuz “ bunun hesabını gidip hocalarına sorsunlar. Onlar her istediklerini yapacaklarını zannediyorlar hadi görelim bakalım yapabiliyorlar mı”

Ben ise “bu kişisel sorununuzun bedelini sporcular ödemesin antrenörleri verin disiplin kuruluna hata yaptılarsa cezasını çeksinler” dedim.

El cevap”yapabileceğim hiçbir şey yok. Sendende özür dilerim”

Son sözüm sanırım tüm duygusuz vicdanları dize getirecek nitelikte idi “ eğer cesaretiniz varsa o özrü mağdur ettiğiniz sporcuları karşınıza alarak yapın ve gözlerindeki hüznü yine cesaretiniz varsa görün”

Yine aynı isim maçların sona erdiği akşam otelin lobisinde as başkanına mağdur edilen sporcularla ilgili şu sözleri sarf ediyordu. (orada bulunan iki antrenör ve hakem arkadaşımız olayın canlı şahididir) “reklamın iyisi kötüsü olmaz başkanım, boş ver iyi reklam yaptık”

Merkez hakem komitesi başkanı Kemal Yolcu ise kendi Internet sitesi karakuşak.net’de  Türk Wu shu tarihinde görülmemiş bu skandal ve hakkı gasp edilen sporcular için için şu garip cümleleri kullanıyordu. “ kişilerin kurallara uymaması ve yasal bilgilerden yoksun olmaları yanlış yönlendirilmeleri nedeni ile meydana gelen olaylar ” yani bu kadar basit. 67 gencin ve ailelerinin manevi yıkılışlarının nedeni işte bu.

Asbaşkan Aburrahman Akyüz yaptığı açıklamada “ bu müsabakaya katılımın oldukça yüksek olmasını sevindirici olarak karşıladığını ve Wu shu branşını okullara yaymaya çalışacaklarını “ söyledi.

Antalya’dan dönüp “ baba ben artık Wu shu yapmak istemiyorum” diyen oğluma  Akyüz’ün açıklaması ne olur onu merak ediyorum.  Merak ediyorum bu nasıl bir zihniyettir.Bu 67 sporcu Wu shu federasyonun lisanslı sporcuları değiller midir. Federasyon kendi sporcusuna bu zulmü nasıl layık görür nasıl onları mağdur eder.

Federasyon başkanı Ebubekir Hocaoğlu’na tüm çabalarıma rağmen ulaşamadım. Hiçbir telefon aramasına cevap vermedi. Mesaj yazarak derdimizi anlatmaya çalıştık ama nafile. Turnuva tarihinde Antalya’da olmasına rağmen olaya el koymaması ise tam bir muamma.Bravo başkanım demek ki sporcularınız sizin için bu kadar kıymetli imiş.

Gelişen tüm skandal olaylara GSGM ve Spor bakanlığı müfettişleri el koyması ve soruşturma başlatması tek tesellimiz. Tabiî ki bu olayın mağdurları yetkililerden davacı olmaya da hazırlanıyor. Hakkımızın bir kısmı Allahın huzurunda ki mahkemeye kalsada Yüce Türk adaletinde de sorumlulardan hesap sorulacağına inanıyorum.

Özet olarak Kurul başkanı ile telefon görüşmem sarf edilen sözler, yazılar zannediyorum her şeyi açıklıyor. Tam 67 sporcuyu gözlerini kırpmadan harcayabilen bir zihniyet, onların spor geleceğine acımasızca darbe vuran insaniyet ve spor adamlığından zerre nasip almayanlar, bu kararı alanlara ses çıkarmayan ya da çıkaramayan bol danlı ve kademeli güya Türk Wu shu antrenörleri, hakemleri, çocuğunu spor yapması için destekleyen bir baba olarak hepinize son sözüm YUH OLSUN.

 

 

 

Not: Antalya da yaşanan skandal ile ilgili Yuh olsun başlıklı köşe yazımın turkdosport okuyucuları ve Wu shu severler tarafından büyük ilgi ile karşılanmıştır.

Antrenör,sporcu ve velilerden aldığım tebrik ile teşekkür içeren telefon ve mailler vede verilen destek için tüm okuyucularımıza teşekkür ediyorum.

 

Bu yazı içeriğinde de mevcut olduğu gibi orada mağdur edilen sporcular ve içlerinde benimde olduğum velilerinin hakkını kamuoyuna duyuran ve takipçisi olan bir metindir. Şahsım olarak ne kimsenin tarafı nede muhalifiyim. Taraf olduğum konu ise, zor imkanlarla gayeleri sadece spor yapmak olan ancak kişisel çıkarlar uğruna hakları gasp edilen sporcuların haklarıdır.

 

Keşke hiç olmasaydı temennisi ile gerçekleşen bu üzücü olayın sorumluları devam etmekte olan soruşturma sonucu elbette ortaya çıkacaktır.

 

Wu shu federasyonu başkanı SN.Ebubekir Hocaoğlu  01,02,2010 tarihinde  telefon ile beni arayarak, yazımda kendisi ile ilgili geçen  Turnuva tarihinde Antalya’da olmasına rağmen” bölümü için bilgilendirme yapmıştır.

O tarihte Antalya’da olmadığını ve babasının rahatsızlığı ile ilgilendiğini belirtmiştir.

Ayrıca gelişen hadiseler için oldukça üzgün olduğunu ve olay günü orada olsaydı tüm riskleri üstlenerek sporcuları müsabakalara alacağını belirtmiştir.

 

Ayhan Kısrure.

 

 

 

 Bu haber 26.01.2010 tarihinde eklenmiş ve 2578 defa okunmuştur.
YAZARIMIZIN DİĞER YAZILARI
- Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
- Türkiye veteranlar şampiyonası.
- Dövüşmek Nedir?
- MMA ve UFC Spor mu şiddet mi?
- Wu shu’da skandal sona mı erdi?
- İçinizdeki Gücü Keşfedin.
- Ringlerin Asi,Kötü ve Bir O Kadarda Popüler İsmi Badri Hari.
- Yuh Olsun.
- Fightlineallsports dergisinin Ayhan Kısrure ile röportajı.
- Karakuşaktan beyaz kuşağa.
- Kungfu yu Çinliler mi ortaya çıkardı?
- Profesyonel ringlerde Türk dövüşçüler.
- Kim bu Tony Jaa?
- Türk spor camiası Çin'e tepkisini göstermeli.
- Türk Savaş Sanatları Birliği.
- Teşekkürler başbakanım.
- Yeni turkdosport'la yola devam.
- Budizm,Zen ve Tao.
- Shaolın ve Kung-fu(wu shu) Tarihi.
- İçinizdeki gücü keşfedin.
- Ustalara vefa gecesi ve Muay Thai süper ligi.
- Kung-fu yaşayan efsane.
- Olimpiyatlarda neden başarısız olduk?
- İstanbul İl Seçmeleri İşkence Gibi.
- RTÜK Ring Sporlarını Bitiriyor.
- Kuşak Beldemi Olmalı Yoksa Beyin demi?
- 2007 yılı madalya dağılımları belli oldu..
- RTÜK ten Türk sporuna Büyük Darbe.
- Ziyaretçi sayımız 1,433,134.
- Dünya da ve Türkiye de profesyonel kick boks un yeri ve önemi.
- Uzakdoğu Sporlarında Türklerin etkisi.
- Şiddetmi Spormu?
- Spor ve Türkiye
- Profesyonellik
- Türkiye'nin en eski uzakdoğu sporu Karate-do
- Şu Türkler Ne Çılgınmış.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız