Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133687 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60086 - Boks.
58322 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48885 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36311 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
Wu shu’da skandal sona mı erdi?
Paylaş :


                                  Yayın Tarihi Kasım 2010

İHTAR NE DEMEK?

Ocak ayında Antalya da gerçekleşen büyük Wu shu skandalını biliyorsunuz. Türk spor tarihinde eşi görülmeyen bu skandal GSGM Tahkim kuruluna sevk edilmişti. Tahkim kurulunda alışagelmedik bir şekilde oldukça uzun süre bekletilen karar nihayet çıktı ve tahkim mağdurları haklı bularak suçlulara hediye niteliğinde ihtar cezası verdi.

 

Peki, İhtar ne anlama gelmektedir.”Kişi ceza gerektiren bir suçu bilerek veya bilmeyerek işlemiştir. Bu suçun karşılığı olan cezayı çekmesi veya bir daha aynı suçu tekrarlamaması için kendisine uyarıda bulunulması, kararı veren makamın inisiyatifindedir. 

Yani özet ve sonuç olarak ihtar verilen kişi veya kurum suçludur.

Yani Antalya da mağdur edilenler, yasal olarak mağdurlardır.

Yani mağdur edenler yasal olarak suç işlemişlerdir.

 

Ancak verilen kararla adalet yerini bulmuş mudur? Mağdur olanların mağduriyetini giderecek ne yapılmış, suçluların suçunu çekmesi için ne ceza verilmiştir? İhtar cezası ne yazık ki vicdanları sızlatacak bir karardır.  Ülkemizde bir halk sözü vardır “Türkiye de yasaları çiğnemek için mutlaka yasal bir boşluk vardır” İşte tahkimden çıkan ihtar cezası tamda bu söze (yine halk dili ile) cuk diye oturmuştur.

 

KARAR İLE İLGİLİ DEDİKODULAR.

 

Tahkim den oldukça uzun sürede çıkmayan kararla ilgili birçok dedikodu türemişti. Yeni seçimlerde başkan adayı olan Akyüz’ün diplomasi ve siyasi alanında oldukça tecrübeli olması ve tahkim kuruluna yakın markaj yaptığı söylentileri maalesef çıkan kararla birbirine örtüşmüş ve suçlulara hediye gibi bir ceza verilmiştir.Wu shu sanda kurallarında bile ihtar alan sporcunun iki puanı silinirken tahkimin verdiği kararla suçlulara bu müsabaka hakem kararı ile kazandırılmıştır.

 

Bu olay henüz tahkimde karar aşamasında iken Federasyon başkanı Hocaoğlu ile görüşme imkanım olmuştu. Yaşanan olaylardan ve camia içindeki bölünmeden büyük üzüntü duyduğunu, Antalya'da yaşananların talihsizlik olduğunu ancak alınan kararlara muhalefet etmesine rağmen ekibine söz geçiremediğini tüm içtenliği ile anlatmıştı. Samimi bulduğum bu duygularına inanmama rağmen yapılan haksızlıkların kendi başkanı olduğu federasyonca yapılmasından dolayı kendisinin de cezalandırılması gerektiğini söylemiştim. Başkanlığını bırakacağı federasyonda bu olumsuz gelişmelerin yanında belirtmem gerekiyor ki, Avrupa ve dünya şampiyonlarını ülkemizde gerçekleşmesini sağlayan ve EWF başkan vekilliğine seçilen Hocaoğlu’nada tebrik ve teşekkür etmek gerekiyor.

 

Başkan vekili Akyüz de yaşanan olayları tasvip etmediğini ve sorumlunun teknik ve hakem kurul başkanları olduğunu o dönem açıklamış ancak olayların devamın da bu iki kurul başkanına bırakın uyarı vermeyi görevde tutarak ödüllendirmişti.

 

MAĞDURLAR.

 

Mağdurların mağduriyeti resmi olarak ta onaylandı. Ellerinden alınan hakları, harcanan emekler, velilerin maddi kayıpları, sporcuların bozulan psikolojileri vb. birçok konu.

Mağdurlar yine halk dili ile Üstte develer tepişirken altta ezilen pireler misali oldular. Devletin kurumu adaleti mağdurların, mağduriyetini devam ettirecek şekilde tescil etti. Şimdi mağdurlar için tek teselli kâinatı yaratanın vereceği ilahi kararda. O karar verilene kadarda helal edilmeyen haklar devletinde suçlu bulduğu suçluların boynunda.

Artık bu konuda yukarıda yazılanlardan başka yazacak ve söyleyecek söz kalmadı.

Gerisi kişilerin vicdan hesabı.

 

SUÇLULAR.

 

Suçluların suçu resmi olarak ta onaylandı. Buna rağmen hiçbir şey olmamış gibi görevlerine devam ettiler vede ediyorlar. Hatta federasyonca ödüllendirildiler.Yakın zamanda hakem kurul başkanının yetersiz İngilizce si ile Çin de yapılan hakem kursuna gönderilmesi ve bu kursta başarısız olması ayrı bir kara mizah konusu ve çarpıcı bir örnek.

Birde bu suçun işlenmesi için zemin hazırlayan mağdur  sporcuların antrenörleri var. Kendilerini her ne kadar mağdur ilan etseler de gerçek mağdur olan sporcuları kadar asla mağdur ve masum değiller. Mevki, makam, hırs vb. birçok nefsanî duygularla gerçekleşen bu kavgadan tek mağlup çıkan ve hiçbir suçu olmayan sadece sporcular ve velileri.

Bu konuda da yazacak ve söyleyecek söz kalmadı.

Gerisi yine kişilerin vicdan hesabı.

 

SEÇİMLER.

 

Ebubekir Hocaoğlu Avrupa Wu shu federasyonu başkan vekilliği görevine gelmesi ve yaşanan tüm bu olaylardan sorumlu tutulan Abdurrahman Akyüz’ün tekrar güvenoyu almak istemesi nedeni ile 7 Kasım da olağan üstü genel kurul ve başkanlık seçimleri var. Mevcut olan kadroların başkan adayı Abdurrahman Akyüz. Diğer başkan adayı veya adayları ise henüz belli değil, ancak çok bariz bir geçek var, eğer Akyüz’ün karşısına birden fazla aday çıkarsa kazanma şansı kesin.

Şu anki yönetime muhalefet olanların ve tepki gösterenlerin tek şansı bir aday üzerinde uzlaşıp seçime gitmek. Yoksa yıllarını siyasetin içerisinde geçirmiş ve şimdiden kazanmak için her türlü yedek planlarını bile yapmış olan Akyüz ve kadrosu karşısında sonuca gitmek neredeyse imkansız.

Bu noktada muhalefet gurubuna tek tavsiyem var.

1984 yılından bu yana bu camiayı tanıyorum.(son yıllarda yaşananlara daha fazla tahammül edemediğimden uzağım.) Mevzu menfaat olunca kaypaklığın en hakikisini  (yüzde ellisini tenzih edip dışında tutarak belirtiyorum ki) maalesef bu camiada yaşarsınız. Kesinlikle tek aday la seçime girin ve size destek verenlerden din ve namus adına sözler hatta imzalar alınki şansınız olsun.

 

Her şey Türk Mücadele Sporları İçin.

Sporculuk Selamı ile.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu haber 10.10.2010 tarihinde eklenmiş ve 2396 defa okunmuştur.
YAZARIMIZIN DİĞER YAZILARI
- Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
- Türkiye veteranlar şampiyonası.
- Dövüşmek Nedir?
- MMA ve UFC Spor mu şiddet mi?
- Wu shu’da skandal sona mı erdi?
- İçinizdeki Gücü Keşfedin.
- Ringlerin Asi,Kötü ve Bir O Kadarda Popüler İsmi Badri Hari.
- Yuh Olsun.
- Fightlineallsports dergisinin Ayhan Kısrure ile röportajı.
- Karakuşaktan beyaz kuşağa.
- Kungfu yu Çinliler mi ortaya çıkardı?
- Profesyonel ringlerde Türk dövüşçüler.
- Kim bu Tony Jaa?
- Türk spor camiası Çin'e tepkisini göstermeli.
- Türk Savaş Sanatları Birliği.
- Teşekkürler başbakanım.
- Yeni turkdosport'la yola devam.
- Budizm,Zen ve Tao.
- Shaolın ve Kung-fu(wu shu) Tarihi.
- İçinizdeki gücü keşfedin.
- Ustalara vefa gecesi ve Muay Thai süper ligi.
- Kung-fu yaşayan efsane.
- Olimpiyatlarda neden başarısız olduk?
- İstanbul İl Seçmeleri İşkence Gibi.
- RTÜK Ring Sporlarını Bitiriyor.
- Kuşak Beldemi Olmalı Yoksa Beyin demi?
- 2007 yılı madalya dağılımları belli oldu..
- RTÜK ten Türk sporuna Büyük Darbe.
- Ziyaretçi sayımız 1,433,134.
- Dünya da ve Türkiye de profesyonel kick boks un yeri ve önemi.
- Uzakdoğu Sporlarında Türklerin etkisi.
- Şiddetmi Spormu?
- Spor ve Türkiye
- Profesyonellik
- Türkiye'nin en eski uzakdoğu sporu Karate-do
- Şu Türkler Ne Çılgınmış.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız