Türkiye'nin ilk,tek ve en büyük Türkçe mücadele sporları haber ve portal sitesi www.turkdosport.com
ÜYE OL
133687 - SAVAŞ VE SAVUNMA SANTLARI EĞİTİM CD LERİ.
60086 - Boks.
58322 - BRUCE LEE ve JEET KUNE DO Hakkında sizin yorumlarınız.
48885 - Vücut Geliştirme ve Üniversite sporları.
36311 - Ayhan KISRURE KİM ?
Sizin Fotoğraflarınız

Spor içerikli fotoğraflarınızı ve konusunu anlatan yazı ile bize gönderin yayınlayalım

» Yüklü Fotoğraflar
   » EFSANENİN RESİMLERİ
   » YAZILARINIZ ve YORUMLARINIZ
 
   » BRUCE LEE KİMDİR ?
   Yeri doldurulamayan efsane
   dövüşçü Bruce lee ve sistemi jet kune do ile    ilgili tüm detaylar

Türkiye’nin ilk,en büyük ve tek Mücadele sporları Türkçe portal sitesi www.turkdosport.com tüm Türk sporcularının hizmetinde.

Ülkemizde Mücadele sporları ile ilgili Web ortamında yeterli derecede kaynak bulunamayan ve gerçek bilgilerin çok az olduğu bu dönemde sizlerle on seneden bu yana hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Sifu:Ayhan KISRURE

kung-fu
wu shu

karate-do
taekwon-do
Sayokan
Sanguc-hi
aikido
judo
capoeira
jeet kune do
Ji jutsu
ninjutsu

ninja
samuraylar
boks
güreş
sumo

hapkido
kıck boks
muay thai

thai boks
thai kıck boks
savate
ashihara
kyokushin
jiu jitsu
kendo
thai chi
k-1
A1 world combat
super league
jackie chan
shaolin
wing tzun
WT
bruce lee
jet li

jacki chan

tony ja

 
 
MMA ve UFC Spor mu şiddet mi?
Paylaş :


                                              Yayın Tarihi Nisan 2011

MMA ve UFC Spor mu şiddet mi?

 

Ülkemizde son yıllarda kafes dövüşü olarak bilinen ve temeli  UFC ,MMA,PRIDE’ye  dayanan dövüş sistemi gün geçtikçe popülaritesini arttırıyor. Ancak gittikçe taraftarı fazlalaşan bu sistem popülerliği ile birlikte bünyesinde barındırdığı sert dövüş teknikleri ile tartışmaları da gündeme taşıyor.

 

Genel olarak MMA (mixed martial arts) yani karma dövüş sanatları olarak tanınan bu sistemin tarihi antik Yunan’a ve o dönemde gerçekleşen olimpiyat oyunlarına kadar dayanmak da. İlerleyen zaman diliminde (M.Ö. 300 ) Roma İmparatorluğunda gladyatör ve özel askerlerin çalıştığı teknikler ve daha sonra modern zamanda Pankreas olarak tanınan çalışma disiplini de yine UFC ve MMA dayandığı kökler  olarak biliniyor.

 

Ancak bu sistemin modern tarihi 1920 li yıllarda Brezilya’da karma savaş sanatları adı ile başlıyor. Yakın tarih de Portekizce “kural yok” anlamına gelen Vale Tudo sisteminin Brezilya’dan Amerika’ya taşınması ile bu kuralsız sistemin modern temelleri atılmış.

Jiu Jutsu sisteminin efsanesi olarak bilinen Royce Gracies 1992 yılında UFC’yi kurduğu biliniyor. UFC nin amacı farklı dövüş disiplinlerini karşı karşıya getirerek sistemlerin gücünü ortaya koymayı amaclamakta idi..Müsabaka kurallarından bağımsız olarak yapılan bu maçlar bir süre sonra aşırı şiddet içerdiğinden büyük tepkiler almaya başlamış  ve bu tepkiler sonucu birçok eyalet de yasaklanan maçlara sonunda belirli kurallar getirilmiş.

 

12 farklı sıklete ayrılan sistemde yarım eldiven takma zorunluluğu da getirilmiş ayrıca saç çekmek, kafa atmak ve kasıklara darbe vurmak, kafa arkasına vurmak vb. gibi etik kurallar sıkletlere göre müsabaka içerisinde yasaklanmıştı. En önemlisi de beşer dakikalık rauntlar oluşturularak sistem serbest dövüş disiplininden sıyrılıp kurallar çerçevesinde spor branşı olmaya başladı.

 

UFC den sonra MMA ve ELİTE XC Japonya da PRIDE FC   isimleri ile önemli organizasyonlar kurulurken günümüzde de AFFLICTION ve DREAM gibi alternatiflerde bu sporu sevenlere hitap etmeye çalışıyor.

Özellikle Amerika, Japonya ve Rusya’da çok önemli izleyici kitlesine sahip olan bu dövüş sistemine ait özel TV. Kanalları dahi mevcut.

Sistemin böylesine ilgi görmesinin en önemli nedeni dövüş anında kuralların ve koruyucu malzemelerin diğer branşlara nazaran çok daha serbest olması. Böylelikle yapılan maçlar oldukça sert, şiddetli ve bol kanlı geçmek de.

 

MMA'da ayakta ve yerde her türlü darbe, boğuşma, kilit, boğma teknikleri mevcut ve serbest. Yerdeki rakibe vurulabilir, boğma yada eklem kilitleriyle mücadele bitirilebilir genel olarak kafes dövüşü olarak tanımlanan bu sistem tüm dünya da popülaritesini gün geçtikçe arttırmak da.

 

Artan bu popülaritenin yanı sıra bu sistem bir spormu yoksa aşırı sertlik içeren adeta bir ego tatmin aracımı diye tartışmalar başladı. Maçlar esnasında koruyucu malzemelerinde olmaması nedeni ile oldukça kanlı geçen sahneler bu iddiaları güçlendirmek de. Özellikle Uzakdoğu spor branşların da bulunan dövüş tekniklerinin yanı sıra felsefe alt yapısı bu sistemlere sportif kimlik kazandırmak da. Ancak MMA ve UFC sistemlerinde böylesine bir felsefenin ve alt yapının olmaması tartışmanın boyutunu da güçlendiriyor.

 

Güce dayalı bir sistem olarak öne çıkan kafes dövüşü veya MMA yada UFC  diye tanınan bu sistem şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada tartışmaların tam ortasında olacağı muhakkak.

NOT:

MMA ile ilgili bu yazıma spor camiasından oldukça olumlu tepkiler geldi öncelikle bu ilgi için teşekkür ederim.

Ancak doğal olarak karşı görüş de belirtenler oldu. Özellikle bir forum sitesin de yazımla ve sitemizle ilgili rahatsız olduğunu belirten karşı görüşlere kısa da olsa cevap vermek istiyorum.

 

Bu yazıda genel olarak benim, MMA sisteminin tarihsel ve teknik açıdan bilgi eksikliğimden alaycı bir üslupla dem vurulmuş.

Öncelikle şu realiteyi herkes kabul etmeli. turkdosport.com sitesi sanal ortamda ülkemizin mücadele sporları adına ilk en büyük ve en ciddi sitesidir. Mücadele sporları ile ilgili hemen hemen her konu sitemizden referans alınarak yayınlanmak da ve ya araştırılmak dadır. Bunun nedeni ise mücadele sporları adına en çok ziyaret edilen site özelliği taşımasıdır.

 

Mücadele sporlarına böylesine hizmet veren sitemizde MMA ile ilgili haberlerin yayınlanması bu branş için önemli bir kamuoyu oluşturma şansıdır. Bu olumsuz ve çapsız eleştirileri yapan arkadaşların yukarıdaki gerçekleri göz önüne alarak en azından benimle kendilerine göre yanlış olan konular hakkında medeni bir şekilde iletişim kurmalarını beklerdim. Görüşlerinde haklılık payı varsa da yazımda bu konuyu düzeltmek benim için asla zül sayılmazdı. Sistemleri ile ilgili doğru olan ve yayınlanması gereken her ne konu varsa yayınlamak ve haber yapmak şahsımın da siteminde asli görevidir.

 

25 yıllık spor yaşantımda sporcu olarak hizmet ettiğim ve gönül bağı ile bağlı olduğum mücadele sanatlarına şimdi sanal ortamda turkdosport sitesi ile hizmet etmeye gayret ediyorum. Hiçbir branş, sistem ve stili ayırt etmeden ve özellikle resmi olmayan branşları öne çıkararak bu hizmetimin keyfini sürüyorum. Doğaldır ki MMA sistemi hakkında çalışanları kadar bilgili olmayabilirim. Ancak bunu öğrenmemin yolu tek taraflı eleştiriler değil kurulacak medeni ilişkilerden geçer.  

 Bu haber 17.11.2010 tarihinde eklenmiş ve 3875 defa okunmuştur.
YAZARIMIZIN DİĞER YAZILARI
- Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
- Türkiye veteranlar şampiyonası.
- Dövüşmek Nedir?
- MMA ve UFC Spor mu şiddet mi?
- Wu shu’da skandal sona mı erdi?
- İçinizdeki Gücü Keşfedin.
- Ringlerin Asi,Kötü ve Bir O Kadarda Popüler İsmi Badri Hari.
- Yuh Olsun.
- Fightlineallsports dergisinin Ayhan Kısrure ile röportajı.
- Karakuşaktan beyaz kuşağa.
- Kungfu yu Çinliler mi ortaya çıkardı?
- Profesyonel ringlerde Türk dövüşçüler.
- Kim bu Tony Jaa?
- Türk spor camiası Çin'e tepkisini göstermeli.
- Türk Savaş Sanatları Birliği.
- Teşekkürler başbakanım.
- Yeni turkdosport'la yola devam.
- Budizm,Zen ve Tao.
- Shaolın ve Kung-fu(wu shu) Tarihi.
- İçinizdeki gücü keşfedin.
- Ustalara vefa gecesi ve Muay Thai süper ligi.
- Kung-fu yaşayan efsane.
- Olimpiyatlarda neden başarısız olduk?
- İstanbul İl Seçmeleri İşkence Gibi.
- RTÜK Ring Sporlarını Bitiriyor.
- Kuşak Beldemi Olmalı Yoksa Beyin demi?
- 2007 yılı madalya dağılımları belli oldu..
- RTÜK ten Türk sporuna Büyük Darbe.
- Ziyaretçi sayımız 1,433,134.
- Dünya da ve Türkiye de profesyonel kick boks un yeri ve önemi.
- Uzakdoğu Sporlarında Türklerin etkisi.
- Şiddetmi Spormu?
- Spor ve Türkiye
- Profesyonellik
- Türkiye'nin en eski uzakdoğu sporu Karate-do
- Şu Türkler Ne Çılgınmış.
 
 
YAZ | OKU - BİZE ÖZEL YAZIN
Sporu ve Olimpiyatları iğrenç siyasi oyunlarınıza alet etmeyin.
Pekin'de 2008 yıllında gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarına 68 sporcuyla katılan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 114'e taşıdı, ayrıca Paralimpik oyunlarda 67 sporcu ile toplam 181 kişilik katılım sağlayarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Oyunlarda mücadele edecek 204 ülke arasında, sporcu sayısını yüzde 67 arttıran Türkiye, bu alanda en büyük artışı sağlayan 8. ülke oldu.
Devamı :::
Ayhan Kısrure Kim ?

Türkiye de en genç 5 dan sifu(usta) derecesine ulaşan, Tv Programları, Spikerlik, yazarlık yapan Kısrure kimdir. Çalıştığı ve ustalık derecesine ulaştığı bir çok Do branşlarından, kurduğu Sangu-chi sistemi ve hakkındaki tüm detaylar

tıklayınız
Gelmiş Geçmiş En İyi Boksör Hangisi?

 Evander Holyfield   41%
 George Foreman   0%
 Jack Dempsey   0%
 Joe Frazier    0%
 Joe Lois   0%
 Larry Holmes   0%
 MikeTyson   6%
 Muhammed Ali Clay   46%
 Oscar De La Hoya   0%
 Rocky Marciona   2%
 Vitali Klitschko   0%
 Wladimir Klitschko   0%

Bu ankete 1417 kişi katıldı

 
 
www.gsgm.gov.tr
www.beyazkusak.com
www.hapkido.org.tr
www.istanbulboks.org
www.twf.gov.tr

Listenin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız